२० मंसिर २०७८, सोमबार

Dec 6, 2021

गुल्मी । गुल्मीको चन्द्रकोट गाउँपालिका–४, शान्तिपुरको समाजिक क्षेत्रमा अग्रसर समाजसेवी थिए अशेष श्रेष्ठ। तर,दुर्भाग्य कोरोना संक्रमणले असार १ गते ४२ वर्षको उमेरमा शान्तिपुरको विकासका उनै प्रमुख सहयोगी साथी अशेष श्रेष्ठ गुमाउँदा शान्तिपुरका बासिन्दा लगाएत समाजसेवीहरु शोकाकुल बनेका छन् । उनी मात्र होइन उनका पिता–पुर्खासम्म सामाजिक क्षेत्रमा अग्रणी भूमिका खेल्ने विरासत बोकेको परिवार हो उनको । शान्तिपुर घर भएका गुल्मीका बरिष्ठ पत्रकार घनश्याम गौतमका अनुसार अशेषका हजुरबुवा मधुरा प्रसाद श्रेष्ठ र बाबु मिमलाल श्रेष्ठ शान्तिपुरको शैक्षिक क्षेत्रको विकासका खम्बा नै हुन् ।

Advertisement

शान्तिपुर उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष जीवनमान श्रेष्ठ भन्छन् -‘अशेष बाणिज्य संघको सदस्य मात्रै थिएनन् शान्तिपुरका गहना थिए। समाज सेवाको क्षेत्रमा एउटा सशक्त युवाको नाम थियो । उनलाई गुमाउनु पर्दा शान्तिपुरवासी शोकाकुल छौं ।’अध्यक्ष श्रेष्ठ थप्छन्–‘ जसरी पछिल्लो चरण युवा समाजसेवीका रुपमा अशेष जिल्लाभर चिनिए त्यसरी नै उनका पिता मिमलाल श्रेष्ठ र हजुरबुवा मथुराप्रसाद श्रेष्ठ जिल्लाभर चर्चित थिए ।’ पत्रकार गौतम भन्छन्–‘उति बेला अनिकालमा गरिब–विपन्नहरुको घरमा छाक अड्किदा ‘शान्तिपुरका साहुजी’ भनेर मथुरा प्रसाद र उनका छोरा मिमलाल श्रेष्ठलाई सम्झिथे । श्रेष्ठ परिवारले त्यस्ता परिवारलाई मन फुकाएर अन्न–पानी सहयोग गर्ने गर्दथे र उनका छोरा–नाती अशेष जिल्ला कै उदियामान समाजसेवी थिए ।’ चन्द्रकोट गाउँपालिका अध्यक्ष द्रोणबहादुर खत्रीले स्वर्गीय अशेष श्रेष्ठ परिवार समाज सेवाको क्षेत्रमा विरासत बोकेको परिवार भएको बताए।

अध्यक्ष खत्री भन्छन्–‘उदय माविको स्थापना गर्न अशेषको हजुर बुवा मथुराप्रसाद श्रेष्ठको अग्रणी भूमका रहेको बुढापाकाहरु बताउँछन्। उनले उदय मावि स्थापनाका लागि जग्गा दान गर्नुभयो । शान्तिपुर बसपार्कका लागि पनि उनले नै जग्गा दिनु भएको थियो । चन्द्रकोट क्याम्पस स्थापनाका लागि लगाईएको धान्याञ्चलमा उनको परिवारले हजुरबुवाका नाममा जग्गा सहित २० लाख दान गरे ।

यता सदरमुकाम तम्घासमा सामाजिक क्षेत्रका सबै अगुवाहरु अशेष श्रेष्ठलाई अल्पआयु मै गुमाएकोमा सामाजिक सञ्जालमा गहिरो पीडा ब्यक्त गरेका छन् । कोरोना पोजेटिभ देखा परेपछि उनलाई मृत्युको दुई हप्ता अघि काठमाण्डौं लगिएको थियो । तम्घास बसपार्क निवासी उनका निकटतम साथी सुनिल श्रेष्ठ भन्छन् –‘ मृत्युको केहिदिन अघि मात्रै मसंग फोनमा कुरा भएको थियो । कस्तो छ स्वास्थ्य अवस्था भनेर सोद्धा अशेषले मलाई ठिकै छ भन्दै थिए । तर, दुर्भाग्य चार दिन नबित्दै यस्तो दुःखद खबर सुन्नु पर्यो। ’उनको मृत्युले जिल्लाका सारा ब्यवसायीहरु शेकमा डुबेको गुल्मी उद्योग बाणिज्य संघका अध्यक्ष श्रीप्रसाद भलामीले बताए । शान्तिपुरमा क्रियाशिल उदय शान्ति युवा क्लवका सदस्य थिए अशेष श्रेष्ठ ।

त्यस क्लबका अध्यक्ष अर्जुन थापा भन्छन्–‘ यस क्लवको एउटा सशक्त साथी गुमाउँदा हामी भावविह्ल भएका छौं । उहाँ कुनै पोष्टमा बस्न नचाहने तर क्लबले आयोजना गर्ने चक्रेश्वर मेलादेखि हरेक कार्यक्रममा उनको भूमिका भने नेतृत्वदायी थियो ।’ मृतक अशेष श्रेष्ठका भाई अनुप श्रेष्ठका अनुसार उनीहरु दुई भाई र एक दिदी हुन् । घरमा मृतककी श्रीमती अम्बिका श्रेष्ठ र दुई छोराहरु रहेका छन् । मृतक अशेषका पिता मिमलाल श्रेष्ठ साविक शान्तिपुर गाविसका पूर्व गाविस अध्यक्ष हुन् । उनी गएको स्थानीय तहको निर्वाचनमा नेकपा एमालेबाट चन्द्रकोट गाउँपालिका अध्यक्ष पदका उमेदवार हुन् । उनी नेपाली कांग्रेसका उम्मेदवार द्रोणबहादुर खत्रीसंग झिनो मतले पराजित भएका थिए । स्वःश्रेष्ठ नेकपा एमाले निकट युवा संघका जिल्ला सदस्य र नेकपा एमालेका जिल्ला पार्टी कमिटीका पनि सदस्य थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

जिल्ला प्रशासन कार्यालय रुकुम पूर्वमा स्तनपान कक्ष लोप भए ढिँकी,जाँतो, घट्ट र कोल टिप्परको ठक्करबाट अटाेमा सवार बाबू-छोराको मृत्यु, ४ जना घाइते राप्रपा अध्यक्ष लिङ्देनले गरे पदभार ग्रहण नेपालमा पनि भेटियो कोरोनाको नयाँ भेरियन्ट ओमिक्रोन बालुवाटारबाट देउवाको सन्देश : पार्टीको आन्तरिक चुनावमा मै बलियो देखिएँ, सभापतिमा उठ्छु प्यानलकै घातको कारण पराजित भए: पाठक एशिया कप क्रिकेटका लागि खेलाडी छनोट प्रदेश २ मा कांग्रेस अधिवेशन केन्द्रीय महाधिवेशनपछि चिसो बढेसँगै जाडो छल्न बेँशी झार्दै भेडीगोठ इन्डोनेसियामा ज्वालामुखी विस्फोटमा परी १४ को मृत्यु, ९ जना बेपत्ता कांग्रेस लुम्बिनी: रुपन्देहीको शून्य सहभागिता ! भारतमा ओमिक्रोनका २१ संक्रमित भेटिए नयाँ भेरियन्टबाट बच्न प्रदेश सरकार सक्रिय गृहमन्त्री खाँणलाई आफ्नै प्रदेशमा ठूलो धक्का अछामका १० वटै पालिकामा माओवादी केन्द्रको संगठन विस्तार सान्जेन जलविद्युत कम्पनीले बोलायो साधारणसभा अछामका कैदीबन्दीहरूका लागि सिपमूलक तालिम बुटवल-नारायणगढ सडकखण्डको म्याद थप गर्न माग एनएआरएनएका महासचिवकाे आग्रह- निर्वाचनको वातावरण तयार हाेस्