२३ असार २०७९, बिहीबार

Jul 7, 2022


बुटवल । लुम्बिनी प्रदेशमा आर्थिक वर्ष २०७७/०७८ को चैत्रसम्म (१० महिनाको अवधीमा) साना ठूला गरी ९६९ सवारी दुर्घटना भएका छन् । लुम्बिनी प्रदेेेश ट्राफिक प्रहरी कार्यालय बुटवलका अनुसार ती दुर्घटनाबाट ४ सय ४ जनाले ज्यान गुमाएका छन । ज्यान गुमाउनेमा ३१४ पुरुष, ६२ महिला, २८ बालबालिका रहेका छन भने उक्त दुर्घटनाबाट ८६४ गम्भीर घाइते र ५५९ जना सामान्य घाइते भएका छन् ।

Advertisement

सबै भन्दा धेरै दुर्घटना रुपन्देहीमा

लुम्बिनी प्रदेशका १२ जिल्ला मध्ये सबै भन्दा धेरै सवारी दुर्घटना रुपन्देहीमा भएको छ । आर्थिक वर्ष २०७७÷०७८ को चैत्रसम्म रुपन्देहीमा मात्रै २११ सवारी दुर्घटना भएको छ । सो दुर्घटनाबाट १०७ जनाले ज्यान गुमाएका छन् भने १६३ गम्भीर घाइते र ९७ जना सामान्य घाइते भएका छन् । यस्तै ट्राफिक प्रहरीले दिएको जानकारी अनुसार नवलपरासी पश्चिममा सो अवधीमा १३७ दुर्घटना हुदाँ ३५ जनाको मृत्यु, १४२ जना गम्भीर घाइते र ४७ जना सामान्य घाइते, कपिलबस्तुमा ९२ दुर्घटना, ४६ जनाको मृत्यु, ७० गम्भीर घाइते र २४ जना सामान्य घाइते, पाल्पामा ४७ दुर्घटना, १५ जनाको मृत्यु, ४२ जना गम्भीर घाइते र ४० जना सामान्य घाइते, गुल्मीमा ३० दुर्घटना, १९ जनाको मृत्यु, २४ गम्भीर घाइते र ४३ जना सामान्य घाइते, अर्घाखाँचीमा २२ दुर्घटना, ४ जनाको मृत्यु, २२ गम्भीर घाइते, २० सामान्य घाइते भएका छन् ।

यस्तै दाङमा १८० दुर्घटना, ६३ जनाको मृत्यु, २१० गम्भीर घाइते र १०० जना सामान्य घाइते, बाँके जिल्लामा १२३ दुर्घटना, ५६ को मृत्यु, ७७ गम्भीर घाइते, बर्दियामा ७६ दुर्घटना, ३१ जनाको मृत्यु, ८० जना गम्भीर घाइते र ५१ जना सामान्य घाइते, प्यूठानमा १६ दुर्घटना, ६ जनाको मृत्यु, १२ गम्भीर घाइते र १० सामान्य घाइते, रोल्पा जिल्लामा १६ दुर्घटना, ६ जनाको मृत्यु, १२ गम्भीर घाइते र २० सामान्य घाइते, पूर्वी रुकुममा ११ दुर्घटना, ३ जनाको मृत्यु , १० जना गम्भीर घाइते र १९ सामान्य घाइते भएको प्रदेश ट्राफिक प्रहरी कार्यालय बुटवलले जनाएको छ ।

तीव्र गतिका कारण दुर्घटना : प्रहरी उपरीक्षक बि.क.

लुम्बिनी प्रदेश ट्राफिक प्रहरी कार्यालय बुटवलका प्रमुख (एसपी) डम्बरबहादुर वि.क.ले सवारी दुर्घटना हुनुको मुख्य कारण तीव्र गति भएको बताएका छन् । ‘पहाडी जिल्लामा सडकको अवस्थाको कारण सवारी दुर्घटना भएका छन् ग्लोबल आवाजसँगको कुराकानीमा वि.क.ले भने तराईका क्षेत्रमा तीव्र गति, चालकको लापरवाहीका करण धेरै दुर्घटना हुने गरेका छन् ।’ यस्तै एसपी वि.क.ले गर्मीको सिजनमा थकानका कारण पनि सवारी दुर्घटना हुने गरेको बताएका छन् ।

गर्मीको समयमा थकानबाट हुने दुर्घटना रोक्नका लागि सवारी चालकहरुलाई पानी भएको सार्वजनिक ठाउँमा रोकेर हातमुख धुन लगाउने लगायतका अभियान सञ्चालन सुरु गरेको बताए । दुर्घटना रोक्नका लागि लुम्बिनी प्रदेश ट्राफिक प्रहरीले धेरै दुर्घटना हुने र दुर्घटना भएका स्थानमा विद्यालय, स्थानीय संघ संस्था र क्लबसँगको सहकार्यमा सडकमै जनचेतना मूलक कार्यक्रम गरेको बताए ।

लुम्बिनी प्रदेश ट्राफिक प्रहरी कार्यालय बुटवलले मंगलबारदेखि एक हप्तासम्म बुटवलको राजमार्ग चौराहाबाट भैरहवाको बुद्ध चोकसम्मको सडक क्षेत्रमा टिप्पर र हेबि लोडका सवारी साधनहरुलाई सडक लेन र ट्राफिक नियमसम्बन्धी सचेतनामूक कार्यक्रम सुरु गरिएको उनले बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

माओवादी पोलिटव्युरो १२५ सदस्यीय, प्रचण्डको परिवारबाट चार जना (नामसहित) नेप्से १६ अंकले घट्यो माओवादी केन्द्रको माग- एसपीपीमा सहभागी नहुने पत्र अविलम्ब अमेरिकालाई पठाइयोस् कारागारमा क्षमताभन्दा तीन गुना बढी कैदीबन्दी, सुत्न र शौचालय जान समस्या प्रचण्डको प्रतिवेदन केन्द्रीय समितिबाट सर्वसम्मतिले पारित स्कुल बस दुर्घटना हुँदा ८ जना घाइते बुढीगंगाको मतदान केन्द्रमा तनाव, प्रहरीद्वारा हवाइ फायर तिनाउ करिडोरमा काम गर्ने एक मजदुर बुटवलको देविनगरमा मृत फेला आधारभुत विद्यालय : कोठा एक, कक्षा चार रुपन्देहीमा अवैध रूपमा ल्याउँदै गरेको सुनसहित भारतीय पक्राउ १५ वर्षीया किशोरी बलात्कृत पदाधिकारी आजै टुंगिन्छः वर्षमान पुन उपाध्यक्षमा नारायणकाजी ‘कन्फर्म’, कुन पदमा कसकाे सम्भावना धेरै ? रुपन्देहीको दानापुर तालमा डुबेर सैनामैनाका पाण्डेको मृत्यु सुनको भाउ एक हजार चार सय रुपैयाँ घट्यो पदाधिकारी टुंगो लगाउन खुमलटारमा माओवादी बैठक सुरु खोपको सर्वसुलभ पहुँचका लागि अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई नेपालको अनुरोध रुसी इन्धन किन्न श्रीलंकाका राष्ट्रपतिले मागे पुटिनसँग सहयोग हैजाबाट जोगिन व्यक्तिगत सरसफाइमा ध्यान दिन एनआरएनएको आग्रह ट्राफिक नियम उल्लङ्घन गर्ने २४ सय २८ जना सवारी चालक कारवाहीमा