२५ श्रावण २०७९, बुधबार

Aug 10, 2022

बुटवल । सरकारले ३ वर्षको अवधिमा साढे ५ हजार किलोमिटर सडक कालोपत्रे गरेको छ । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले आफ्नो ३ वर्षे कार्यकालको प्रगति प्रवेदन प्रस्तुत गर्दै संघ, प्रदेश र स्थानीय तह सहितका निकायहरुबाट ५ हजार ४९८ किलोमिटर सडक निर्माण भएको बताए ।करिब १ वर्ष कोरोना महामारीले प्रभाव पारे पनि सडक निर्माणको क्षत्रमा उल्लेख्य प्रगती गर्न सफल भएको सरकारको दाबी छ । सरकार गठन भएसँगै सडक विभागद्वारा थप २,७१८ किलोमिटर कालोपत्रे भई १५,८६७ किलोमिटर पुगेको छ । यसैगरी शहरी विकास मन्त्रालयद्वारा थप ४१२ किलोमिटर कालोपत्रे सडक निर्माण भएको छ । सातवटै प्रदेशबाट १,१४३ किलोमिटर सडक कालोपत्र गरिएको र स्थानीयस्तरमा १,२२५ किलोमिटर कालोपत्रे सडक थप भएको प्रगति प्रतिवेदनमा उल्लेख छ ।

Advertisement

सडक विस्तारको क्षेत्रमा खण्डास्मित १,४६३ किलोमिटर थप भई ८,४१९ किलोमिटर निर्माण भएको छ भने माटे सडकको लम्बाइ ९,१०९ किलोमिटर पुगेको छ । यस अवधिमा तराई-मधेसमा १ हजार ६०० किलोमिटरभन्दा बढी कालोपत्रे सडक निर्माण भएको छ । जसमध्ये तराई-मधेस सडक पूर्वाधार विकास कार्यक्रमबाट २ लेनको ५१६ किलोमिटर रणनीतिक सडक, ४९० किलोमिटर हुलाकी राजमार्ग, व्यापारिक मार्ग विस्तार आयोजना अन्तर्गत ९४ किलोमिटर ६ लेनका सडक निर्माण भएको छ । संघीय मामिला तथा सामान्य प्रशासन मन्त्रालय अन्तर्गत करीब ६० किलोमिटर सडक र सघन शहरी विकास कार्यक्रम अन्तर्गतको ४१२ किलोमिटर सडक निर्माण भएको छ ।

कालोपत्रे सडक भएका जिल्लाको संख्या अब ७२ पुगेको छ । सडक पुगेका गाउँपालिका केन्द्रको संख्या ७२४ पुगेको छ । बाँकी केन्द्रहरुलाई जोड्ने सडक निर्माणका लागि यसै आर्थिक बर्ष भित्र थाल्ने गरी सरकारले बजेट व्यवस्था गरिसकेको सरकारले जनाएको छ । प्रगति प्रतिवेदनमा उल्लेख भएअनुसार नागढुब्गा–नौबिसे सुरुब मार्गको निर्माण कार्य शुरु भएको छ भने सिद्धबाबा सुरुङमार्ग निर्माणको लागि बजेट व्यवस्था गरिएको प्रधानमन्त्री ओलीले बताए । टोखा-छहरे र बेत्रावती-स्याफ्रुबेसी सुरुब मार्ग बिस्तृत परियोजना प्रतिवेदन तयारीको चरणमा रहेको तथा तीन वर्षमा संघ, प्रदेश र स्थानीय तहका गरी थप ९१५ सडक पुल निर्माण भएका छन् । नेपालकै दोस्रो लामो सिसनिया-गढवा राप्ती सडकपुल यसै अवधिमा सम्पन्न भएको छ । ४१६ ग्रामीण सडक पुलसहित सडक पुलको कूल संख्या ३ हजार १३६ पुगेको छ ।

प्रधानमन्त्री ओलीले हालसम्म १३० वटा तुइन बिस्थापित गरी झोलुङ्गे पुल निर्माण भएको बताउँदै सीमा नदी महाकालीसहित ५ स्थानमा निर्माण कार्य बाँकी रहेको जानकारी गराए । सरकारले ३ वर्षको अवधिमा १ हजार ४२३ पुल निर्माण गरेको जानकारी प्रगति प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । सरकारको २ वर्षे प्रतिवेदन अनुसार हरेक दिन ५ किलोमिटर कालोपत्रे सडक तथा एकभन्दा बढी झोलुङ्गे पुल निर्माण भएको छ । यसैरी हरेक तीन दिनमा एउटा ग्रामीण सडक पुलकोनिर्माण भएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

कुसुन्डामा भाषा संरक्षणकै चिन्ता चीनमा देखियो जनाबरबाट मानिसमा सर्ने नयाँ भाइरस लुम्बिनीमा दुई स्थानसहित सबै प्रदेशबाट स्मार्ट लाइसेन्स छपाइको तयारी आज र भोलि देशका केही स्थानमा हुन सक्छ भारी वर्षा नितिश कुमारले बिहारमा आज पुनः मुख्यमन्त्रीको सपथ लिँदै नेपालले केन्यासंग टी २० र एकदिवसीय शृंखला खेल्ने मोटरसाइकल चोरी गर्ने गिरोहका ६ जना पक्राउ मतदाता नामावलीमा दाबी बिरोधका लागि भदौ १२ देखि १९ गतेसम्मको अवधि बिदेशको कमाइले गाउँमा जग्गा किनेर बेसार खेती लामो समयदेखि प्रयोगविहिन लुम्बिनीका विद्युतीय गाडी दशैं अघिनै सञ्चालनमा आउने प्रहरी प्रशासनकै आडमा तस्करी : दिनभरि भण्डारण, रातभरि ढुवानी चौराहा–गोलपार्क सडकः निर्माणमा देखिएका अड्चन हटाउने निर्णय लुम्बिनी साँस्कृतिकमा मिलेन विवाद : भद्रगोल कार्यालय, मर्कामा सेवाग्राही बुटवलमा जग्गा नापजाँचको काम शुरु सदभावको प्रतिक मोर्हरम पर्व, धुमधामका साथ मनाईयो थप १०९० जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि रुपन्देहीमा लगातार ३ पटक जितेका विष्णु पौडेललाई यसपटक कति चूनौती ? डिभिजन वन अधिकृतसहित ७ जना विरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २० लाख ४८ हजार बिगो दाबी ठेकेदारले ९ करोड बुझे, सडक निर्माण अलपत्र फोहोर बोक्ने साधनको तोडफोड जघन्य अपराध : बालेन साह