३ जेष्ठ २०७९, मंगलवार

May 17, 2022

दाङ । पछिल्लो समय दाङमा खेल क्षेत्रको माहोल बन्दै गएको छ । केही वर्ष अघिसम्म जिल्लामा खेल्ने मैदान नै थिएन । खेल खेलेर जीविकोपार्जन गर्ने कुरा त परको, खेल खेल्न मात्रै पनि सोच्नुपर्ने थियो । खेलाडीहरूलाई न सम्बन्धित निकायले सहयोग नै गथ्र्याे, न त परिवारबाट नै खेलमा लाग्न प्रेरणा मिल्थ्यो । तर, स्थानीय तहमा जनप्रतिनिधि तथा जिल्लामा विभिन्न क्लबहरू स्थापना भएपछि खेलप्रतिको सोच सकारात्मक हुँदै गएको छ ।

Advertisement

स्थानीय तहले खेल क्षेत्रलाई विशेष महत्वका साथ अगाडी बढाइरहेका छन् । ती निकायहरुले प्रत्येक वर्ष विभिन्न खेलकूद प्रतियोगिता आयोजना गर्दै आइरहेका छन् । पछिल्लो समय भने कोरोना महामारीका कारण करिब ८/९ महिनासम्म सबै खेल गतिविधि ठप्प रह्यो । कोरोना महामारीको प्रभाव कम हुँदै गएपछि जिल्लास्तरीय प्रतियोगिताहरू आयोजना हुन थालेका छन् । लामो समयदेखि खेल खेल्न नपाएर घरमै बसेका खेलाडीहरू पुनः मैदान फर्किन पाउँदा खुशी छन् । खेलाडीप्रति राज्यले खासै ध्यान नदिने गरेको उनीहरूको गुनासो पनि उत्तिकै रहने गरेको छ ।

घोराही उपमहानगर-१८ का जनक बुढा मगर फुटबल खेलाडी हुन् । कोरोना महामारीका कारण लामो समयसम्म खेल्न नपाउँदा धेरै अवसरहरू गुमेको उनले बताए । ‘खेल अभ्यास गर्न थालेको अहिले २ महिनाजति भयो, तर पहिलेको जस्तो जोश आउँदैन । लामो समयसम्म खेल्न नपाउँदा मनमा निराश छाएको छ । अहिले घोराही उपमहानगरपालिकाले वडास्तरीय प्रतियोगिता राख्दा भने अलिकति आशा पलाएको छ ।’-उनले भने । फुटबल खेलेर पनि आफूहरू बाँच्न सक्ने अवस्था सृजना नहुँदा समस्या भएको उनको गुनासो छ ।

जिल्लामा धेरै ठूला प्रतियोगिताहरू हुने गरेपनि आफूहरूलाई फुटबल खेल्ने जुत्ता किन्न पनि घरबाट रकम माग्नुपर्ने अवस्था रहेको समेत उनले बताए । ‘हामी खेलाडीहरूको लागि जुत्ता, ड्रेस र अन्य अत्यावश्यक सामग्री सम्बन्धित निकायले व्यवस्था गरिदिनुपर्छ । खेलाडीहरूको लागि भत्ताको व्यवस्था हुनुपर्छ र उनीहरूलाई खेल क्षेत्रमै लाग्दा सहज ढंगले जीविकोपार्जन हुने आधार तयार गर्नुपर्छ,’ उनले थपे ।

घोराही-१८ का साहस रोका मगरले पनि धेरैपछि खेल खेल्न पाउँदा खुशी लागेको बताए । राज्यले खेलाडीहरूलाई नहेर्दा धेरै राम्रा प्रतिभाहरू विदेश जान बाध्य भएको गुनासो गरे । ‘राष्ट्रिय खेलाडीहरूले त राम्रो सेवा सुविधा पाएका छैनन् ।’-उनले भने, ‘हामी जिल्लास्तरमा खेल्ने खेलाडीले के पाइएला र ? खेल क्षेत्रमा लागेर बाँच्न नै नसक्ने भएपछि धेरै राम्रा खेलाडीहरू विदेश जान बाध्य भएका छन् । यसतर्फ राज्यले ध्यान दिनुपर्छ ।’

खेलाडीहरूको भविष्य सुनिश्चित नभएपनि जिल्लामा पछिल्लो समय भौतिक संरचनाहरू थपिँदैछ । लमही र घोराहीमा गरी क्रिकेट खेल्न योग्य २ वटा मैदान बनाइएको छ । त्यस्तै, फुटबल खेल्न बेलझुण्डीमा राष्ट्रियस्तरको मैदान र घोराही र तुलसीपुरमा पनि खेल्न योग्य मैदान छ । अहिले स्थानीय तहले प्रत्येक वडामा खेल मैदान बनाउने गरेको छ । कोरोना महामारी प्रभाव कम हुन थालेपछि खेलाडी पनि मैदानमा फर्किन थालेका छन् । पुसको दोस्रो साता लमहीमा प्रधानमन्त्री कप महिला क्रिकेट प्रतियोगिता सम्पन्न भयो ।

त्यस्तै, तुलसीपुरमा भलिबल प्रतियोगिता भयो । अहिले घोराही उपमहानगरपालिकामा वडास्तरीय मेयरकप फुटबल तथा उपमेयरकप छात्रा भलिबल प्रतियोगिता भैरहेको छ । जिल्लाका सबै खेलाडीहरूलाई समेटेर स्थान दिने हो भने दाङमा फुटबलको भविष्य राम्रो रहेको एन्फा प्रशिक्षक सन्दीप वलीले बताए । कोभिडका कारण बन्द भएको खेलकूद क्षेत्र विस्तार संचालनमा आउँदै गर्दा खेलाडी खुशी भएको समेत उनले बताए ।

कोरोना महामारीका कारण खेल क्षेत्रमा निकै असर गरेको, तर अहिले स्थानीय सरकार आइसकेपछि खेल क्षेत्रलाई सहयोग पुगेको एन्फा रेफ्रीहरू बताउँछन् । सम्बन्धित निकायले सम्मानका साथ थोरै भएपनि आर्थिक व्यवस्था गरिदिए खेलाडी र रेफ्रीहरूलाई सहज हुने एन्फा रेफ्री खुमबहादुर वलीले बताए । कोरोना महामारीअघि जिल्लामा फुटबलले राम्रो गती लिएपनि पछिल्लो समय अवस्था खस्किएको उनी बताउछन् । जिल्लामा फुटबलको विकास गर्नका लागि वडास्तरमा प्रशिक्षकको व्यवस्था गर्नुपर्ने वलीको सुझाव छ । त्यस्तै, उनले क्लब तथा स्थानीयतहले रेफ्रीप्रति पनि खासै चासो नलिने गरेको बताए ।

‘एन्फाले रेफ्रीहरूलाई खेल खेलाएवापत निश्चित पारिश्रमिक दिने गर्छ,’ वलीले थपे, ‘तर, जिल्लाका स्थानीय क्लब तथा सरकारले त्यही अनुसारको पारिश्रमिक दिन नसक्ने भएकाले पनि रेफ्रीप्रति खासै चासो छैन ।’ रेफ्रीहरूलाई मान-सम्मान दिन सके खेल जीवनबाट सन्यास लिएपछि ती खेलाडीहरू पनि रेफ्री हुन आकर्षित हुने उनको भनाई छ ।

खेलाडीहरू मात्र नभइ खेल खेलाउने रेफ्रीहरूलाई समेत जीवन चलाउन समस्या हुने गरेको समेत उनले बताए । ‘अहिले नेपालमा रेफ्रीको कमि छ । धेरै खेलाडीहरूलाई रेफ्री हुन मन लाग्दैन । वर्षमा २/४ वटा राम्रो टुर्नामेन्टहरू हुन्छन् । त्यहीँबाट आएको पारिश्रमिकले हामी कसरी बाच्न सक्छौँ ?’ दाङ जिल्ला फुटबल संघले विभिन्न संघसंस्था तथा क्लबहरूले आयोजना गर्ने प्रतियोगिताहरूमा सहकार्य गरेर आवश्यकता अनुसार व्यवस्थापन गर्ने गरेको छ ।

जिल्लामा रेफ्री उत्पादन गर्न दाङ फुटबल संघले यहि आउँदो फागुन महिनामा तालिम समेत आयोजना गर्न लागेको जनाएको छ । खेल क्षेत्रलाई स्थानीय तहले पनि सहयोग गरेको संघका जिल्ला सदस्य दीपक पुनले बताए । पहिलेको तुलनामा अहिले जिल्लामा खेल क्षेत्र राम्रो भएको समेत उनले दावी गरे । उनका अनुसार संघमा अहिले जिल्लाका १० क्लबहरू मात्र दर्ता भएका छन् ।

त्यस्तै, जिल्लामा पनि स्थानीय तहहरूले खेलकूद क्षेत्रलाई प्राथामिकता दिँदै आएको बताएका छन् । घोराही उपमहानगरपालिकाले पनि फुटबल, भलिबल, क्रिकेट, बास्केटबल जस्ता खेलहरूलाई पहिलो प्राथामिकतामा राखेर खेलाउँदै आएको उपमहानगरका प्रवक्ता भरतमणि अर्यालले बताए । प्रत्येक वडामा खेलकूदको लागि बजेट विनियोजन गर्दै आएको र राम्रा खेलाडीहरूलाई सम्मान र पुरस्कार दिने गरिएको उनको भनाइ छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

तिलोत्तमामा मतगणना रोकियो, कर्मचारीले एमालेको १४ मतलाई ४१ गराइदिएको कांग्रेसको आरोप भरतपुरमा रेनु विजय सुवेदी भन्दा ५९ मतले अघि गाउँपालिकाका निवर्तमान अध्यक्ष वडा सदस्यमै पराजित ललितपुर महानगरमा चिरिबाबुकाे फराकिलाे अग्रता श्रीलंकामा पेट्रोल हाहाकार, तत्काल ७५ मिलियन डलर आवश्यकः प्रधानमन्त्री बुटवलमा गठबन्धन दलबाट पाण्डेको अग्रता, मतान्तर बढ्दो सैनामैनाको प्रमुखमा गठबन्धन, उप-प्रमुखमा एमालेको अग्रता गुल्मीको रुरु गाउँपालिका अध्यक्षमा यदु ज्ञवाली निर्वाचित स्थानीय निर्वाचन : आज कहाँ-कहाँ हुँदैछ मतदान ? देवदहमा एमालेको अग्रता कायमै, काँग्रेस ४४४ मत पछाडी बालेनले बनाए साढे ४४ सयको मतान्तर भरतपुरमा ४ वटा वडाको मत गणना सकियो, रेणु दाहाल ३० मतले अघि बुटवलमा कांग्रेसका पाण्डे र एमालेका भट्टराईबीच करिब ३ हजार मतको फरक भरतपुरमा पुनः गठबन्धनकी रेनुको अग्रता धुर्कोट गाउँपालिकाको अध्यक्षमा माओवादीका पोखरेल विजयी पहिलो टी-२० मा युगान्डासँग नेपाल १२ रनले पराजित संसदको भोलिबाट ११औँ अधिवेशन सुरु हुने, यस्तो छ कार्यसूची ओलीले राम नेपालमा जन्मेको दाबी गरिरहँदा मोदीले भने– भारतमा भव्य राम मन्दिर बन्दा नेपाली पनि उत्तिकै खुसी छन् २२ वर्षीय राजाबाबुले गाउँपालिका अध्यक्ष जिते मोदीको भ्रमणले लुम्बिनीलाई विश्वभर थप परिचित तुल्याउँछ : प्रम देउवा