१८ मंसिर २०७९, आईतवार

Dec 4, 2022

दाङ । थारु समुदायहरुमा यतिबेला माघी पर्वको रौनकता छाएको छ । थारुहरुले माघी पर्व वा माघे संक्रान्तिलाई आफुहरुको नयाँ वर्षको रुपमा मनाउँदै आएका छन् । माघी पर्वलाई परापूर्व कालदेखि नै मनाउँदै आएको पर्वलाई झनै तामझामका साथ मनाउन थारु समुदायका मान्छेहरु आ–आफ्नै काम व्यस्त रहेका छन् । कतिपय मान्छे खानाका परिकारको व्यवस्थामा जुटेका छन, त केही मान्छे दुना टपरी बनाउनदेखि लिएर आफ्नो कला र संस्कृतिलाई कसरी जोगाउने भन्नेमा ब्यस्त रहेका छन् ।

Advertisement

तर, परम्परागत रुपमा मनाउँदै आएको माघी पर्वमा भने विस्तारै केही खानाका परिकार, कला र संस्कृतिहरु लोप हँुदै गएको पाइन्छ । यस बर्ष झन कोरोनाको कारण गाउँमा खासै चहल पहल नभएको उनीहरुको भनाइ छ । तुलसीपुर उपमहानगरपालिका ७ की निमा चौधरीले पहिलेको तुलनामा अहिले रमाइलो कम हुने गरेको बताउनुभयो । पहिलो धेरै रमाइलो हुने गरेता पनि पछिल्लो समय कला संस्कृति नै हराउँदै जादाँ रमाइलो नहुने उनीले बताइन् ।

त्यसैगरी तुलसीपुर ७ कै थारु अगुवा छोटीलाल थारुलाई पनि पहिलेको तुलनामा अहिले विस्तारै सबै चिज हराउँदै गएको उनले बताए । कला संस्कृतिमा पनि पछिल्लो समय साउण्ड सिस्टमबाट नाच्दाँ र अहिले मतहवाले भनेको नलाग्ने भएकाले पनि सबै हराउँदै गएको उनले बताए । पहिले माघी पर्वको दिन बिहानै मादल बजाउँदै, गीत गाउँदै खोलामा नुहाउन जाने र घरमा आएर मान्यजनलाई ढोक गर्ने, खाना खाने र नाँचगाँन गर्ने चलन छ ।

माघीको दोस्रो दिन आफ्ना चेलिबेटीहरुको घरमा पुगेर निस्राउँ दिने गरिन्छ । पहिले चेलीबेटीहरुलाई ढकिया भरी चामल तथा तरकारीहरु दिइन्थ्यो, उनले भनिन्, तर, अहिले सर समानको रुपमा पैसा दिइन्छ । माघी पर्बमा खानाको रुपमा विशेष गरेर सुंगुरको मासु, आलु, घुइयाँ, तरुल, साग, मुला, सिन्की, रोटी, सुकेको माछा, ढिग्री आदि परिकारहरु बनाइने गर्दछन् ।

थारु समुदायमा रहेको मतहवा पर्था जसलाई थारु अगुवा पनि भन्ने गरिन्छ त्यसलाई पनि यहि माघि पर्वको अवसर पारेर चुन्ने प्रचलन हुदा पनि यसलाई थारु समुदायले बिशेष पर्वको रुपमा लिने गरेको थारु कल्यानकारीणि सभा दाङका अध्यक्ष भुवन चौधरीले बताए । गाँउमा माघि पर्वलाइ नाँचगाँन गरी महोत्सवको रुपमा मनाउने र अहिले त्यो सबै हराउँदै आएको र संग्राहलयको रुपमा रहने हुँदा अरु समुदायले थाहा नपाउने र यो प्रचलन हराउँदै गएपनि पनि अध्यक्ष चौधरीले बताए ।

माघिको भोलिपल्ट आ–आफ्ना चेलिबेटिहरुलाई मिठो परिकारसहित निस्राउ दिने चलन थारु समुदायमा छ । दाङ, बाँके, बर्दियालगायत थारु बाहुल्यता रहेका माघी पर्वलाई विशेष र हर्षउल्लासको पर्वको रुपमा मनाउने चलन छ । पुराना परम्परा र संस्कृतिलाई जोगाउन पछिल्लो पुस्ताले पनि बुझ्न जरुरी देखिन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

रुपन्देही-५ को कञ्चनमा सांसद बासुदेव घिमिरेको सम्पर्क कार्यालय बुटवलको कालिका क्याम्पसमा वार्षिकोत्सबको अवसरमा सप्ताहव्यापी कार्यक्रम तिलोत्तमाको विद्युत प्राधिकरण नयाँ मिल वितरण केन्द्रको नयाँ भवनबाट सेवा शुभारम्भ अनलाइन सञ्चार माध्यमको संख्या ३ हजार ७०३, सूचीकरण अद्यावधिक गर्न काउन्सिलको सूचना भैरहवामा अन्तर–विद्यालय क्रिकेट प्रतियोगिता सुरु रुपन्देहीमा घर बनाईदिने प्रलोभनमा लाखौँ ठगि गरी फरार प्रतिनिधिसभाका १६५ मध्ये १६४ स्थानको परिणाम सार्वजनिक राजधानी तत्काल दाङ नसार्न एमालेबाट निर्वाचित रुपन्देहीका ४ सांसदको माग सुकुम्बासी व्यवस्थापनबारे अध्ययन गर्न समिति गठन कहिले हुन्छ निर्वाचन आचारसंहिता फुकुवा ? बुटवलमा बसको ठक्करबाट १५ महिनाका बालकको मृत्यु विश्वका आधा प्रजातान्त्रिक देश पतनमाः अध्ययन जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा एक जना पक्राउ घाँटी रेटेर महिलाको हत्या गरेको आरोपमा प्रहरी जवान पक्राउ कांग्रेस प्रवक्ता महत किन भेट्दैछन् नेताहरूलाई ? कम्युनिस्टविनै बहुमतको सरकार बन्छ ? यस्तो छ सम्भावना बुटवलबाट मुख्यमन्त्रीले मन्त्रालय दाङ सार्न थालेपछि दलहरुको बिरोध कोलम्बियामा सरकार र विद्रोही समूहबीच वार्ताः सहमतिनजिक पुगेको राष्ट्रपतिको भनाई दोलखा प्रदेश सभा (ख)मा एमालेका केसी विजयी शुभकामनासहित धनराजलाई पद्माको सुझाब : ‘आगामी दिनमा तपाईबाट लोकतन्त्र अपहरित नहोस्’