November 25, 2020, Wednesday
२०७७ मंसिर ११, बिहीबार

सुन्दर पोजिङ्गका धनी सुन्दर पोडे

1.1K

आज हामी नाम मात्रै होइन मन बचन र कर्म समेत सुन्दर रहेका सुन्दर पोडेका बारे चर्चा गर्ने जमर्को गरिरहेका छौं । सुन्दरको जन्म वि.सं. २०२६ सालमा भक्तपुरको भेलुखेल भन्ने ठाउँमा भएको थियो । वि.स. २०४५ सालमा भक्तपुरमा आयोजित Mr. Valley शारीरिक सुगठन प्रतियोगिता हेर्न दर्शकका रुपमा सहभागी सुन्दरलाई थाहा थिएन, कुनै दिन यस खेलबाट उनलाई राष्ट्रिय ख्याती मिल्नेछ भनेर ।

सो प्रतियोगिताको रौनकले उनलाई असाध्यै लोभ्यायो । प्रतियोगितामा प्रतापकाजी बरिया, ज्ञानेन्द्र नकर्मी र विकास प्रधान जस्ता राष्ट्रियस्तरका खेलाडीको प्रदर्शनले उनलाई शारीरिक सुगठन खेल तिर लाग्न थप आकर्षण प्रदान गर्यो । उनी भन्छन्, ‘उहाँहरुले देखाउनु भएको डेमोबाट म असाध्यै प्रभावित भए । आफू पनि त्यस्तै राम्रो बडिबिल्डर बन्ने निधोमा पुगे ।’ २०४५ सालमा उनले भक्तपुरमा विनेस जोन्छेले संचालन गरिरहेको मशल बडी बिल्डिङ्ग जिमखानामा जान शुरु गरे । केही महिना पछि उनी नेपालको जेठो जिमखाना नेपाल व्यायाम मन्दिरको सदस्य बने ।

वि.सं. २०४६ साल आयोजना भएको युवा श्री शारीरिक सुगठन प्रतियोगितामा उनले पहिलो पटक सहभागिता जनाए । जसमा उनी दोस्रो हुन सफल भएको बताउँछन् । राष्ट्रिय खेलकुद परिषदद्वारा २०४६ फागुनमा धनगढीमा आयोजना भएको आठौं राष्ट्रिय शारीरिक सुगठन प्रतियोगितामा बागमती अञ्चलबाट प्रतिनिधित्व गर्दै ५५ केजी तौल समूहमा प्रथम भई मिष्टर नेपालको पदवी जित्न सफल भए । वि.सं. २०४८ सालमा काठमाडौंमा सम्पन्न भएको नवौं राष्ट्रिय प्रतियोगितामा समेत उनी दोस्रो पटक समेत मिष्टर नेपाल बन्न सफल भए । २०४९ सालमा कुसुम यूवा क्लवले आयोजना गरेको Man of Strong Physique शारीरिक सुगठन प्रतियोगितामा ६० केजी तौल समुहमा प्रथम हुन सफल भए ।

अन्तिम प्रतिस्पर्धामा उपविजेता भए वापत सर्वमान्य नेता गणेशमान सिहंका हातबाट प्राप्त गरेको नगद पुरस्कार १५०० बाट उनले सुनको सिक्री बनाएर हालसम्म पनि प्रेम पुर्वक लगाउने गरेको मुस्कुराउँदै उनले सुनाए । २०५३ सालमा आयोजित मिष्टर काठमाडौं शारीरिक खुला सुगठन प्रतियोगितामा उनी चौथो स्थान हासिल गर्न सफल भए । २०५४ सालमा उनी बनेपामा आयोजित मिष्टर सगरमाथा शारीरिक सुगठन प्रतियोगितामा ६५ केजी तौल समूहमा दोस्रो हुन सफल भएका थिए । नेपाल शारीरिक सुगठन तथा फिटनेसको संघको आयोजनामा भएको २०५२ सालको मिष्टर हिमालय शारीरिक सुगठन प्रतियोगितामा ६५ केजी तौल समूहमा रजत पदक प्राप्त गर्न सफल भएका थिए ।

वि.सं. २०४९ सालदेखि ५२ सालसम्म तथा ०६० साल देखि हालसम्म पनि नेपाल व्यायाम मन्दिरमा प्रशिक्षकका रुपमा उनी आफु जस्तै खेलाडी तयार गर्न क्रियाशील रहेको देखिन्छन् । विचमा उनले भक्तपुरमा आफ्नो न्याट्पोलो जिम समेत सञ्चालन गरेका थिए । उनी झण्डै १४ वर्ष जति American Mission Association जमलमा समेत प्रशिक्षकको रुपमा कामकाज गरेको उनले बताए । उतिबेला संगीतका तालमा उनले गर्ने पोजिङ्ग धेरैले रुचाएर उनलाई Posing King का उपनामले समेत सम्बोधन गर्ने गरेको उनी बताउँछन् । देशभर हुने शारीरिक सुगठन प्रतियोगिताहरु आयोजकहरुले Guest Poser का रुपमा आफुलाई बोलाउने गरेको उनी संझन्छन् ।

जीवनमा सबैभन्दा बढी खुसी भएको पलका रुपमा धनगढीमा भएको राष्ट्रिय प्रतियोगितामा आफु मिष्टर नेपाल घोषणा हुँदाको क्षणलाई मान्छन् । प्रतियोगिताको समयमा दैनिकजसो दुई घन्टा नियमित व्यायाम गर्ने गरेका उनी डाइटका रुपमा मासुको किमा फलफूल लगायतका खानेकुरा खाने गरेको उनी बताउँछन् । उनलाई आफ्नो शारीरिक पोजहरु मध्ये सबैभन्दा Most Muscular पोज मन पर्छ । च्याम्पियन नरेश महर्जन सुरेन्द्र देउला र गणेश सुवाल जस्ता खेलाडीहरू समेतलाई उनले प्रशिक्षण दिएका थिए । एक छोरा एक छोरीका पिता उनीले अग्रज सरोज श्रेष्ठ र तीर्थ महर्जनलाई आफ्नो जिम गुरुका रुपमा मान्छन् ।

उनी नयाँ पिढीले शारीरिक सुगठन खेलमा निकै प्रगति गरेकोमा औधी खुसी हुँदै थप प्रगति पथमा लम्किन शुभकामना दिन्छन् । झण्डै पाँच वर्षजति नेपाल शारीरिक सुगठन तथा फिटनेसको संघको कार्यसमितिमा आफुले सदस्यको रुपमा रहेर जिम्मेवारी सम्हालेको उनी बताउँछन् । हाल उनी नेपालीज फेडरेसन अफ बडिबिल्डिङ एन्ड फिटनेस (NFBF) अन्तर्गतका राष्ट्रिय निर्णायक समेत छन् । यस खेलले थुप्रै अन्तर्राष्ट्रिय पदकहरु भित्र्याउदा समेत नेपाल सरकारले शारीरिक सुगठन खेललाई वेवास्ता गरेको प्रति उनको निकै दुखेसो छ ।

पछिल्लो अपडेट