२१ असार २०७९, मंगलवार

Jul 5, 2022

भैरहवा । बाराकी अन्दाजी १२ वर्षिय बालिका हिना (नाम परिवर्तित) आमासँग रिसाएर भारत भागिन् । आमासँग भएको सामान्य विवादमा भारत पुगेकी हिनाको भाग्य राम्रो रहेकोले उनी भारतीय बाल कल्याणद्वारा सञ्चालित बाल आश्रममा पुगिन् । र त्यहाँबाट उद्धार गरिएर अहिले नेपाले पुगेकी छिन् । नवलपुरका १६ वर्षिय भरत (नाम परिवर्तित) भने कसैसँग रिसाएर हैन अभिभावककै चाहना अनुसार भारत कामको खोजीमा पसेका थिए । लकडाउनकै बीचमा उनि सहित १८ जना बालकहरु कामको खोजीमा ठुठिबारी नाकाबाट भारत छिरेका थिए ।

Advertisement

भारत छिरेका कतिपयका बाबुआमाले बाध्यताबस पठाएका थिए भने कति जना त बिद्यालय बन्द रहेकोले काम गर्न जाने थिए । यिनिहरुको भाग्य राम्रो थियो १९ जनाकै उद्धार भएर अहिले नेपाल फिर्ता भएका छन् । भाग्य राम्रो भएका बालबालिकाहरुको उद्दार भए पनि सबै जनाको भाग्य यति राम्रो हुँदैन । कतिपय नेपाली बालबालिकाहरु होटल लगायतमा तल्लो दर्जाको काम पाए पनि अधिकांशको भने अङ्ग निकाल्नको लागि भारत लैजाने गरिएको प्रहरीको भनाई छ ।

‘बालबालिका भए पनि यिनिहरुको मृगौला राम्रै हुन्छ, आँखा राम्रै हुन्छ ।’ उद्धारकर्ताको भनाई थियो । अङ्ग निकाले पछि पनि बालबालिकालाई त्यत्तिकै छोडिन्न उनिहरुलाई ‘बेगर माफिया’को जिम्मा लगाएर आजिवन भिख माग्ने बनाउने गरिएको छ । यस अर्थमा पनि उद्धार गरिएको बालबालिकाको भाग्य राम्रो भनिएको हो । यस्तै राम्रो भाग्य भएका नेपालबाट बिभिन्न बहानामा भारत पु¥याईएका २४ जना बालबालिकाको उद्धार गरी नेपाल फिर्ता ल्याइएको छ ।

दिल्लीमा रहेको नेपाली दूतावास, दिल्ली प्रहरी, दिल्ली महिला आयोगको सहयोगमा ती बालबालिकाको उद्दार गरी मंगलबार रुपन्देहीको बेलहिया नाकाबाट नेपाल ल्याइएको हो ।
उद्धार गरिएकामध्ये १९ जना बालकलाई असोज ११ गते नवलपरासीको ठूटीबारी नाकाबाट ४ जना नेपाली एजेन्टहरुले रोजगारीका लागि भन्दै दिल्ली लैजाने क्रममा भारत उत्तर प्रदेशको गाजियावादबाट उद्दार गरिएको थियो । उनिहरु मध्ये अधिकांश अभिभावककै सहमतिमा भारत काम गर्न गएको बुझिएको छ । ४ जना बालिकालाई करिब तीन महिना अघि कानपुर र हरियाणाबाट आफन्त नेपाल संस्थाले उद्धार गरेर आश्रममा राखेको थियो । अर्का एक जना बालकलाई ५ महिना अघि उद्धार गरी गाजियाबादको आश्रममा राखिएको थियो ।

पूर्वि नवलपरासीका १८ जना बालकहरुलाई ठूटिबारी नाका हँुदै एउटै बसमा भारत गएको देखेपछि कसैले आफन्त नेपाल भन्ने संस्थालाई फोनबाट बालबालिका बारे जानकारी दिएको थियो । सोही जानकारीको आधारमा उक्त बस पछ्याउदै जादा १९ जना बालकहरुको उद्धार गरिएको आफन्त नेपालका रेस्क्यू अफिसर नविन जोशीले जानकारी दिए । ‘जानकारी आए पछि पिछा गर्दै गयौ र उत्तर प्रदेश तथा दिल्लीको सीमामा उनिहरुलाई बसबाट ओर्लिने क्रममा नियन्त्रणमा लिईएको हो ।’ जोशीले भने ।

भारतीय प्रहरी, भारतीय बाल कल्याण समिति र आफन्त नेपालको सहयोगमा उद्दार गरिएका बालबालिकालाई सलाम बालक ट्रष्टमा राखिएको थियो । उनिहरु संग आवश्यक सोधपुछ र अभिभावक बारे जानकारी लिई सकेपछि उनिहरुलाई भारतमा रहेको नेपाली दूतावासका समन्यवयमा नेपाल ल्याईएको हो । भारतीय प्रहरीको सहयोगमा पिछा गरी गाँजियावादबाट १९ जना बालकलाई उद्धार गरेका गरिएको दिल्लीमा रहेको नेपाली दूतावासको काउन्सुलर समेत रहेका नेपाल प्रहरीका बरिष्ठ प्रहरी उपरीक्षक (एसएसपी) प्रकाश अधिकारीले जानकारी दिए । उनले सोही आश्रममा ५ महिना देखी रहेका अन्य एक जनालाई पनिसँगै नेपाल ल्याइएको बताए । उनले बेचविखनको क्रममा पक्राउ परेको ४ जना नेपालीलाई थप अनुसन्धानको लागि भारतीय प्रहरीको जिम्मा लगााइएको जनाए ।

पक्राउ पर्नेहरु अनुसन्धानकै क्रममा रहेकोले उनिहरुको नाम भने प्रहरीले बताउन मानेन । पक्राउ पर्नेहरु मध्ये १ जना महिला र ३ जना पुरुष रहेका छन् । यस्तै भारतमै रहेका अन्य ४ जना बालबालिका गरि जम्मा २४ जनाको उद्धार गरिएको छ । उद्धार गरिएका बालबालिकाहरु महिला तथा बालबालिका मन्त्रालयका प्रतिनिधिहरुलाई जिम्मा लगाइएको छ । मन्त्रालयको मानव बेचविखन शाखाकी प्रमुख सहसचिव गोमादेवी ढकालले केही बालबालिकाको बेलहिया नाकाबाटै आफन्तको जिम्मा लगाइएको र केहीलाई रुपन्देही प्रहरीमार्फत र बाँकीलाई नवलपुर प्रहरी कार्यालयमा लगेर आफन्तको जिम्मा लगाइने बताइन् ।

उद्धार गरिएकामध्ये १८ जना बालकहरु नवलपुर जिल्लाका हुन् । यस्तै १ जना दाङ र अर्का बालक सुर्खेतका रहकेका छन् । यस्तै ४ बालिका मध्ये २ जना बाराका हुन् भने १ जना रुपन्देही र अर्की पर्वतकी हुन् । उनीहरुको उमेर १२ देखि १७ वर्षसम्म रहेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

तानसेनलाई १३औं राष्ट्रपति रनिङ शिल्ड उपाधि भेरी अस्पतालमा चिकित्सकको दादागिरी, महिना नपुग्दै अग्रिम हाजिरी : ‘स्वास्थ्य मन्त्रालयको संरक्षण’ १५ दिने सुन चाँदीका गहना बनाउने तालिम एक चौथाईले घट्यो लुम्बिनीको आन्तरिक आय, दानपेटिकामा भारतीय र नेपाली मुद्रा मात्र एकै परिवारका ६ जनाकाे हत्यामा संलग्न चार जनालाई आजीवन कारावास लुम्बिनी प्रदेशबाट रोजगारका लागि दैनिक ४ सय बढी युवा विदेशिन बाध्य सुख्खा पहिरोमा पुरिएर अमृताको मृत्यु अमेरिकामा गोलीकाण्ड : हजारौंको मृत्यु रामेछाप बस दुर्घटनामा मृत्यु हुनेमध्ये ८ जनाको सनाखत केरा खेतीले दियो नसोचेको सफलता जेष्ठ नागरिक, एकल महिला तथा अपाङ्गलाई सम्मान प्रधानमन्त्री देउवाद्वारा गिरिजाबाबुको अर्धकदको शालिक अनावरण लुम्बिनी सरकार: १९ दिनमा करिब ५ अर्ब खर्च रामेछाप बस दुर्घटना : मृतकको संख्या १२ पुग्यो, घाइतेको हेलिकप्टरबाट उद्धार अस्ट्रेलियामा बाढीः सिड्नीका ५० हजार जनालाई घर छाड्न भनियो छुट्टाछुट्टै स्थानमा अवैध लागूऔषधसहित सात जना पक्राउ बोक्सीको आरोप लगाई महिलामाथि कुटपिट गर्ने धामी पक्राउ डुंगा डुब्दा १५ जना मछुवा बेपत्ता सुनको भाउ तोलामा १०० रुपैयाँले बढ्यो गोली देखाई छिमेकी तर्साउने एक जना पक्राउ