७ आश्विन २०८०, आईतवार

Sep 24, 2023

नेपाल व्यायाम मन्दिर नेपालकै सबैभन्दा पुरानो खेलकुद संस्था हो । यसको स्थापना विक्रम सम्बत २०१० सालमा भएको हो । स्थापना कालदेखीनै यसले शारीरिक व्यायामको विभिन्न प्रशिक्षण दिदै आइरहेको छ । नेपालको सबभन्दा पुरानो व्यायामशालाका पुराना खेलाडीमध्येका एक हुन गोबिन्द चित्रकार । वि.स. २०२३ तिर एस.एल.सि. को परीक्षा सकाएर बसेका चित्रकारलाई साथी सानुकाजी मानान्धरलको संगतले नेपाल ब्यायाम मंन्दिरको ढोकासम्म डोराएका थिए ।

Advertisement

उतिबेला नेपाल व्यायाम मन्दिरमा अम्बिका श्रेष्ठ, करण सिंह, उत्तम राइ, जुजुभाइ श्रेष्ठ, हिराकाजी मानान्धर लगायतले व्यायाम गर्ने गरेका थिए । उनीहरुसँग चित्रकार व्यायाम गर्न थाले । अरु सामानहरु पुराना भए पनि व्यायाम मन्दिरका संचालक द्वारिका दास श्रेष्ठले विदेशबाट स्टिलको बारबल रड र केहि थान बेटहरु नयाँ ल्याएका थिए । पछि दार्जिलिगंबाट डेविड भन्ने मानिस आए पछि बेन्च प्रेस लगायत अन्य आधुनिक सामानहरु थपिए । उति बेला भारतको टाटा बिराला कम्पनीमा काम गरेर नेपाल फर्किएका लालबहादुर खाती (सिन्धुलीगढी घुमेर हेर्दा गीतका गायक) सँग चित्रकार लगायतको भेट भयो । उनले भारतमा रहँदा शारीरिक सुगठनका अभ्यास सिकेर आएका रहेछन् ।

निक्कै बलिष्ठ मिलेको ज्यान ठूला पाखुरा र छाती भएका खातीलाइ देखेर मानिसहरु दङ्ग परेर हेर्ने गरेको चित्रकार बताउँछन् । पछि खातीको आर्थिक अबस्था नाजुक भएकाले जुजुभाइ श्रेष्ठ जो आफै पनि युवा माघ्यामिक विद्यालयका शिक्षक थिए, धेरै विद्यालयहरुमा लगेर खातिको बडी शो गर्न लगाएर जिविकोपार्जनमा सहयोज जुटाई दिएको चित्रकार बताउँछन् । वि.स. २०३० मा रधुराज बन्तले एमेच्युर एथ्लेटिक्स युनियन क्लबबाट मिस्टर काठमाडौं शारीरिक सुगठन प्रतियोगिता सम्पन्न गरेको र रमेश खनाल बिजेता भइ सकेका थियो । वि.स. २०३४ साल तिर पुन सरकारी मान्यता लिएर झन्दै २० जना खेलाडीको सहभागितामा मिस्टर काठमाडौं (दोश्रो) शारीरिक सुगठन प्रतियोगिता भयो । त्यसमा बिजेता घनश्याम मुखिया भए ।

पञ्चायती व्यवस्थाको बिगबिगी रहेको यो बेलामा अञ्चालाधिश नै जिल्ला खेलकुदको प्रमुख हुने व्यवस्था थियो । उक्त कार्यालयबाट चेकजाँचका नाममा पटक-पटक नेपाल व्यायाम मन्दिरमा सरकारी कर्मचारीहरु अनुगमनमा आउने र शारीरिक सुगठन खेल दर्ता नभएको भनि बिभिन्न टिका टिप्पणी गर्ने गरेको उनले बताए । यहि क्रममा चित्रकार र शिवलाल श्रेष्ठ लगायतका युवाहरु अञ्चालाधिश सुरेन्द्र बहादुर श्रेष्ठलाइ भेट्न गए । त्यहाँ जाँदा उनले राखेपले लगतै (वि.स.२०३८ मा) प्रथम राष्ट्रिय प्रतियोगिताको आयोजना गर्ने तयारी गरिरहेको र त्यस्मा शारीरिक सुगठन खेल पनि समावेश गर्न सकिने हुदा आवश्यक तयारी थाल्न सुझाए ।

प्रतियोगितामा भाग त लिने तर निर्णायक कस्ले गर्ने भन्ने विषयमा समस्या आइलाग्यो । उनीहरुले आ-आफ्नो बजन समुहको खेल्ने, जस्को बजन समुह प्रतियोगिता हुँदैन उस्ले त्यो बजन समुहको निर्णायकको भुमिका निर्वाह गर्ने सुझाव राखे तर सुरेन्द्र बहादुर श्रेष्ठले केही खेलाडीका रुपमा र बाँकी निर्णायक बस्न भने । यसरी गोबिन्द चित्रकार, नविन चित्रकार र सानुकाली मानान्धर निर्णायक बस्ने बाँकी खेलाडीका रुपमा खेल्ने निर्णय भयो । यसरी उती बेलादेखि निर्णायकको भुमिका निर्वाह गर्न थालेका चित्रकार निरन्तर हालसम्म निर्णायक बनिरहेका छन् । हाल नेपाल शारीरिक सुगठन संघका जजेज कमिटी अध्यक्ष समेत रहेका उनी नेपाल भित्र जँहा प्रतियोगिता हुन्छ निर्णय गर्न खटिन्छन् ।

उनको लामो समय शारीरिक शुगठन खेलको बिकासमा पुर्याएको योगदानको कदर गर्दै विभिन्न संस्था लगायत वल्ड बडी बिल्डिङ एण्ड फिजिक्स स्पोर्टिङ फेडरेशन समेतले उहाँलाई सम्मान समेत गरिसकेको छ

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

‘सिद्धार्थ चेम्बर अफ कमर्श पत्रकारिता पुरस्कार’बाट गुप्ता सम्मानित विषादीयुक्त केमिकलबाट स्थानीय बासीको स्वास्थ्यमा समस्या भएको भन्दै उद्योग बन्द गर्न माग लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा बाल तथा महिला प्रसुतीका लागि छुट्टै काउन्टरको सुरुवात बुटवल आएर एआईजी भण्डारीको निर्देशन : भ्रष्टाचार शुन्य सहनशिलतामा काम गर्नुस् बुटवल गाेलपार्कको दुर्गा मन्दिरमा सन्ध्याकालिन महाआरती हुने बुटवलको देवीनगरमा गणपति मिष्ठान्नको ‘फ्रेन्चाइज’ बुटवलमा ईस्लाम धर्मालम्विहरुको धर्मगुरु पैगम्बरको १४९८ औं जन्मोत्सव विविध कार्यक्रम गरि मनाइँदै लागुऔषधसहित एकजना पक्राउ ‘अपराधको शैली परिवर्तन हुँदै जाँदा अनुसन्धान तथा नियन्त्रण थप चुनौतिपूर्ण बन्दै’ बलात्कार आराेपमा एकजना पक्राउ खुकुरी प्रहार गरी हत्या गरेको आराेपमा एकजना पक्राउ जुवातास खेलिरहेको अवस्थामा पाँचजना पक्राउ एयर गनसहित एकजना पक्राउ गाईको चित्रअंकित ‘मेडालियन सिक्का’ सार्वजनिक जसपाको कोशी प्रदेश समिति पुनर्गठन, पदाधिकारीमा को को परे ? चिलिमे-त्रिशुली २२० केभी प्रसारण लाइन पुषभित्र सक्ने समयसीमा नेपाल–चीन व्यवसाय परिषद् स्थापना गर्न नेपाल उद्योग परिसंघ र सीसीपीआईटीबीच समझदारी प्रधानसेनापति शर्मा भारत प्रस्थान टिकटक स्टार ‘मुन’को सम्झानामा युवा वर्गलाई सदेश मुलक गीत (भिडियोसहित) भष्ट्रचारको थप सुचना ओलीज्यूले नै दिनुहुन्छ: बराल