२३ श्रावण २०७९, सोमबार

Aug 8, 2022

हाकिम नभएपछि कामविहिन भैरहवाको मालपोत कार्यालय

भैरहवा । अख्तियारको नजर मालपोत कार्यालय भैरहवामा परे पछि अहिले कार्यालयको काम नै ठप्प रहेको छ । चैत्र महिनामा अख्तियारको बुटवल कार्यालय टोलीले १७ लाख घुससहित ६ जनालाई पक्राउ गरेयता भैरहवा मालपोत कार्यालयमा कर्मचारी बस्नै मानेका छैनन् । सरुवा भएका कर्मचारी पनि यहाँ नआउँदा सेवाग्राहीले सास्ती ब्यवहोर्नु परेको छ ।

Advertisement

चैत्र देखी नै प्रभावित रहेको मालपोतको काम आईतबारबाट ठप्प बनेको छ । कार्यालयमा अधिकृत स्तरका कुनै पनि कर्मचारी छैनन् भने काम गर्दै आएका एक जना नायब सुब्बा पनि बिरामी भएपछि अहिले मालपोतको काम ठप्प बनेको हो । अख्तियारले काम गरिरहेको कर्मचारीलाई मालपोत कार्यालयबाटै लगेर अन्य स्थलबाट घुस सहित पक्राउ गरेको देखाएपछि कार्यालयमा अधिकृत स्तरका कर्मचारीहरु त्रासका कारण आएका छैनन् । अधिकृत स्तरका कर्मचारीहरु कार्यालयमा नआउँदा मालपोत कार्यालय भैरहवा ‘खाली’ हुन पुगेको छ । जस कारण कार्यालयको सेवा पूर्ण रुपमा प्रभावित भएको छ ।

कार्यालय समयमा मोवाईलमा व्यवस्त कर्मचारी

मालपोत कार्यालय भैरहवामा एक जना उपसचिवसहित ३ जना शाखा अधिकृत, २० जना नायब सुब्बा, ५ जना खरिदार, १ जना लेखा अधिकृत, १ जना लेखापाल, ३ जना कम्प्युटर अपरेटर, ७ जना कार्यालय सहयोगी र १ जना हलुका सवारी चालक गरि ४२ जनाको दरबन्दी रहेको छ । कार्यालयमा उपसचिवसहित ४ जना अधिकृतको दरबन्दी रहेको कार्यालयमा अहिले १ जना पनि अधिकृत छैनन् । २० जना नायब सुब्बा मध्ये कार्यालयमा ६ जना मात्र आएका थिए । अधिकृत नहुँदा मालपोतमा पारीत हुनुपर्ने बिभिन्न कागजातहरु पूर्ण रुपमा रोकिएका छन् । करिब ४ महिना देखी मिसिल सम्बन्धि सम्पूर्ण कागजातहरुको काम हुन सकेको छैन ।

लकडाउनपछि खुलेको मालपोतमा अहिले काम नहुँदा सेवाग्राही मर्कामा परेका छन् । असार मसान्तको कारण कारोबार मिलाउन जिल्ला र जिल्ला बाहिरका बिभिन्न ठाउँबाट आएका सेवाग्राहीले कार्यालयप्रति आक्रोश पोखेका छन् । सुर्यपुराबाट राजीनामा पारीत गराउन आएका नवराज पंगेनीले चार दिनसम्म मालपोत धाए पनि काम हुन नसकेको गुनासो गरे । “मालपोतको आजको अवश्था हेरेर सचेत नागरिकको नाताले लाज लागेको छ ।” पंगेनीले भने “लकडाउनले प्रताणित छौ, सार्वजनिक यातायातका साधन चलेका छैनन् यस्तो अवश्थामा जेनतेन कार्यालय आउँदा कार्यालयको अवस्था यस्तो छ ।”

कार्यालय समयमा मोवाईलमा व्यवस्त कर्मचारी

यस्तै बिगत ७ दिन देखी मालपोत धाए पनि काम हुन नसकेको लुम्बिनीका अजमल चुरिहारले गुनासो पोखे । “आमाको औषधी गराउन केहीँ जग्गा बिक्रि गर्नु पर्नेछ ।” अजमलले भने “सिकिस्त बिरामी रहेकी आमाको जेनतेन औषधी गराईरहेको छु, कार्यालयको अवस्था यस्तै रहे कसरी जोगाउन सकिन्छ ?” अजमल र नवराज पंगेनी जस्ता जिल्लाका अधिकांश सेवाग्राहीहरु कार्यालयप्रति रुष्ट रहेका छन् । तर उनिहरुको माग र रुष्टताप्रति स्थानीय प्रशासनले पनि चासो दिएको छैन ।

मालपोत कार्यालयका उपसचिव कुमार आचार्य मालपोत कार्यालय साँखुमा काजमा गए देखी नै कार्यालय लथालिङ बनेको छ । भूमि ब्यवस्था सहकारी तथा गरिबी निवारण मन्त्रालयले उपसचिव हिक्मत जंग शाहीलाई प्रमुख मालपोत अधिकृतको रुपमा गत बैशाख १० गते नै मालपोत कार्यालय भैरहवामा पदस्थापन गरेपनि उनि अहिलेसम्म कार्यालयमा हाजिर हुन आएका छैनन् । यस्तै कार्यालयका शाखा अधिकृत ईश्वर चन्द्र अर्याल आफैले आफ्नो रमाना पत्रमा हस्ताक्षर गरि सरुवा भई गएका छन् । अर्का शाखा अधिकृत भुमिश्वर ढकाल पनि कार्यालयमा उपस्थित हुदैनन् ।

काम नभएपछि गुनासो व्यक्त गर्दै सेवाग्राही

कार्यालयमा मिसिल र कागजतामा सहि गर्ने अधिकृत नहुँदा अहिले काम ठप्प रहेको छ । फुर्सदिला देखिएका कर्मचारीहरु मोबाइलमा टाईम ब्यतित गर्ने गरेका छन् । भिडभाड हुने कार्यालयका कर्मचारी कोही मोबाईलमै फेसबुक चलाईरहेका हुन्छन भने कोही मोबाईलमै बिभिन्न खेलहरु खेलीरहेको भेटिए । लकडाउन पछि कार्यालय सञ्चालन गरिए पनि अधिकृतहरुको अभावको कारणमा काम नहुँदा सेवाग्राही मारमा परेको नेपाल लेखापढी कानून ब्यवसायी एशोसिएसनका अध्यक्ष भागवत प्रसाद उपाध्यायले बताए । यस बिषयमा पटक पटक बिभागको ध्यनाकर्षण गराउँदा पनि कुनै सुनुवाई नभएको उपाध्यायको भनाई छ ।

यस बिषयमा प्रतिक्रिया लिन खोज्दा जिम्मेवार कर्मचारी कोही नभएको बताउँदै मालपोत कार्यालयका कर्मचारीहरु बोल्न मानेनन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

हेटौंडामा पाँच सवारीसाधन एक-अर्कासँग ठोक्किएपछि… चितवनमा दुई अर्ब लगानीमा क्यान्सर अस्पताल निर्माण ‘तिम्रै मान्छे हुम कर’ सार्वजनिक नेपाल समाजवादी पार्टीको लुम्बिनी इन्चार्जमा खनाल जापानको आधुनिक प्रविधि नेपालमा भित्र्याउनका लागि पहल गर्न प्रचण्डकाे आग्रह नेपाल खेलकूद महासंघ तिलोत्तमा ११ मा वडा कमिटि, अध्यक्षमा पुन आज कतिमा कारोबार भैरहेको छ सुनचाँदी ? ज्ञानेन्द्र शाही जुम्लाबाट चुनाव लड्ने इजरायलद्वारा गाजा युद्धविरामको प्रस्ताव स्वीकार भूमि आयोगः सम्झौतामा स्थानीय तहहरुको वेवास्ता, भूमिहीनहरु निराश सत्ता गठबन्धनलाई सिट बाँडफाँट मिलाउन कति सहज? गरिब किन गरिब भए ! पुरानो सुनलाई टल्काउछौँ भन्दै ठगी गर्ने दुई भारतीय नागरिक पक्राउ सिट बाँडफाँटबारे छलफल गर्न सत्ता गठबन्धनको कार्यदलको बैठक बस्दै कर्णालीका चार ठाउँमा नयाँ सहर, पूर्वाधारको काम छैन सन्तोषजनक नेपालीहरूलाई पनि भारतीय सेनाको अग्निपथ भर्ना गर्ने योजना कोभिडका कारण चीनको हवाइमा ८० हजार पर्यटक फसे कमजोर बन्दै मनसुनी प्रभाव मोटरसाइकलबाट खसेर महिलाको मृत्यु करेन्ट लागेर २५ वर्षीया प्रशानाको मृत्यु