११ मंसिर २०७८, शनिबार

Nov 27, 2021

बुटवल । असारको दोस्रो हफ्ता अर्थात् धानबाली लगाउने समय । यतिबेला किसानहरु खेतमा व्यस्त हुने समय हो । तर, रुपन्देहीका किसान भने सडकमा उत्रिएका छन् । रुपन्देहीको धकधईका कृषकहरुले खेती गर्ने समयमा डिएपी तथा यूरिया मल अभाव भएको गुनासो गर्दै शान्तिपूर्ण प्रदर्शन गरेका छन् । कोरोना संक्रमण र बन्दाबन्दीको जोखिमपूर्ण अवस्थामा पनि बिउका लागि भौतारिनु पर्ने अवस्था आएको भन्दै उनिहरुले सरकारविद्ध विभिन्न प्रश्नहरुसहितको प्लेकार्ड बोकेर सडकमा शान्तिपूर्ण प्रदर्शनमा उत्रिएका हुन् । अन्नको भण्डार मानिने नेपालको तराई लगायत पहाडी जिल्लामा समेत रोपाइ शुरूवाती चरणमा रहेको अवस्थामा रासायनिक मलको अभाव हुदा विगतका दिन जस्तै कृषक समुदाय यस वर्ष नि चिन्ता रहेको प्रदर्शनमा उत्रिएका एक कृषक रामधनी यादवले गुनासो गरे ।

‘रोपाइँ अहिले ३० प्रतिशत पनि सकिएको छैन । रोपाइ गर्ने किसानसँग मल छैन । तर मल पुगिसकेको सुन्दा हामी चकित परेका छौँ ।’-राष्ट्रिय कृषक संघर्ष समितिका अध्यक्ष देव धवलले भने । हरेक वर्ष केही नकेही बहना गर्दै सरकारले कृषकलाई आवश्यक कृषि सहयोगी सामाग्री उपलब्ध नगराउने गरेको उनको आरोप छ । आवश्यक कृषि सहयोगी सामाग्री गाउँ घरमै उपलब्ध गराउनका लागि राज्यका सबै नीकायहरुमा जानकारी तथा ज्ञापन पत्र बुझाउँदा समेत आफूहरुको माग पुरा नभएको भन्दै उनिहरुले सडकमा आएर शान्तिपूर्ण प्रदर्शन गरेका हुन् । कृषक संघर्ष समितिले विभिन्न माग राख्दै गत जेष्ठ २० र २१ गते नेपालका सबै स्थानीय निकाय तथा सम्बन्धि निकायहरुमा ज्ञापनपत्र बुझाएको थियो ।

सबै निकायहरुमा प्रत्यक्ष भेट गरेर तथा ईमेल इन्टनेटको माध्यमबाट कृषकको समस्या बारे जानकारी गराउँदै ज्ञापन पत्र बुझाइएको भए पनि आफूहरुको माग बारे सरकारले कुनै सुनुवाई नगरेको संघर्ष समितिका सचिव सागर यादवले बताए । कृषकलाई भारतीय बजारमा कृषि मल खरिदका लागि जान पनि नदिने तथा सरकारले प्रयाप्त बिउ मल पनि उपलब्ध नगराउँदा थप समस्या हुने गरेको उनिहरुको गुनासो छ ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

झापाकी इन्दिरासँग ‘इन्गेजमेन्ट’मा बाँधिए मुकुन्द घिमिरे पार्टी भित्र हुने निर्वाचनले ठूलो द्वन्द्व जन्माउँछ : डा. भण्डारी केमिकल एण्ड मेडिकल सप्लायर्स एसोसियशन नेपालको साधारणसभा तिलोत्तमामा कोसी ब्यारेजमा हाम फालेका एक जनाको मृत्यु सरकारलाई बिजुली खपतको चिन्ता, जनता पोल हेर्न बाध्य रुपन्देहीको भैरहवामा ट्रकको ठक्करबाट बाबुछोराको मृत्यु मुख्यमन्त्री राईले भने- म रचना रिमाललाई वान साइड लभ गर्छु राजनीतिमा देखिएको पथभ्रष्ट र अराजकता सच्याउने नेतृत्व आउँछ : ओली बन्द सत्रमा ओलीले भने : प्रतिकृयावादीको षड्यन्त्रका कारण प्रतिपक्षमा पुगियो कांग्रेस रुपन्देहीको सभापतिमा रामकृष्ण खाँण सर्वसम्मत रुपमा चयन पाँच घण्टा ढिला गरी सौराहमा सुरु भयाे एमालेको बन्दसत्र भोट माग्न सुरु गरेका भीम रावलले भने- ओलीकाे सहमति प्रयासबारे जानकारी छैन एमाले १० औँ महाधिवेशन : घनश्याम भूसाल उपाध्यक्षमा उठ्ने एमाले दशौं महाधिवेशन : नेम्वाङलाई राष्ट्रपति, अष्टलक्ष्मीलाई उपराष्ट्रपतिको आश्वासन एमालेको कुम्भमेलामा विचारलाई निषेध गरियाे : प्रचण्ड टिपरको ठक्करले स्कुटर चालकको मृत्यु माओवादी केन्द्र पुनर्गठित गर्दै अघि बढेका छौं: प्रचण्ड ओली बन्दसत्र स्थल प्रवेश, तर अझै सुरु भएन बैठक एमालेको राष्ट्रिय महाधिवेशन र युवा नेतृत्व कर नबुझाउने करदातामाथि कारबाही सुरु