ताजा अपडेट »

इरानी समर्थित पीएमएफको सैन्य शिविरमा हमला, इजरायलले गराएको आशंका

शनिबार, ०८ बैशाख २०८१, ११ : १९
66 Shares

तेहरान । इराकको पपुलर मोबिलाइजेसन फोर्स (पीएमएफ) ले शुक्रबार राति आफ्नो काल्सो सैन्य आधारको कमाण्ड पोस्टमा ठूलो विस्फोट भएको जनाएको छ। 

काल्सो सैन्य बेस बगदाद देखि ५० किलोमिटर छ। सुरक्षा स्रोतले विस्फोटको कारण हवाई आक्रमण भएको बताएको छ । यस हमलामा एक १ लडाकुको मृत्यु भएको छ, जबकि ६ सैनिक घाइते भएका छन्, जसलाई हिला शहरको अस्पतालमा भर्ना गरिएको छ।

पीएमएफले एक विज्ञप्तिमा भनेको छ, ‘विस्फोटका कारण आधारमा रहेका सामानमा क्षति पुगेको छ। केही व्यक्ति घाइते पनि भएका छन्।’ यस विषयमा एक टोलीले अनुसन्धान गरिरहेको पनि उसले बताएको छ । हवाई हमलाको पछाडि कसको हात रहेको भन्ने अहिलेसम्म थाहा नभएको सुरक्षा स्रोतले जनाएको छ । एक अमेरिकी अधिकारीले इराकमा कुनै पनि अमेरिकी सैन्य गतिविधि नभएको बताएका छन् ।

इजरायलले इरानमाथि आक्रमण गरेको थियो । इरानले केही दिनअघि गरेको ड्रोन मिसाइल आक्रमणको जवाफमा यो आक्रमण भएको हो। यही कारणले गर्दा अहिले इराकको सैन्य शिविरमा भएको आक्रमणमा इजरायलको हात रहेको बताइएको छ । इराक इरानसँग धेरै नजिक छ। साथै, यसको पनि इरानी सेनासँग घनिष्ठ सम्बन्ध छ, जसले संकेत गर्दछ कि इजरायलले सन्देश पठाउन आक्रमण गरेको हुन सक्छ।

पीएमएफमा मिलिशियाहरूको एक भिन्न समूहको रूपमा सुरु भयो, जसमध्ये अधिकांश इरानको नजिक थिए। इराकका सैन्य अधिकारीहरूले पछि उनीहरूलाई औपचारिक रूपमा सुरक्षा बलको रूपमा मान्यता दिएका छन् । इराकमा इस्लामिक स्टेटसँग लड्न पनि पीएमएफले महत्त्वपूर्ण भूमिका खेलेको थियो। (पीएमएफमा समावेश समूहहरूले धेरै महिनादेखि इराकमा अमेरिकी सेनामाथि रकेट र ड्रोन आक्रमणहरू पनि गरेका थिए तर ती फेब्रुअरीदेखि प्रतिबन्धित छन्।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।