१२ मंसिर २०८०, मंगलवार

Nov 28, 2023

नेपालको राष्ट्रिय जनगणना २०७८ को तथ्याङ्क अनुसार पुरुषको भन्दा महिलाको जनसंख्या ६ लाख ९ हजार ८ सय ५८ ले बढी छ । संख्यात्मकरुपमा महिलाहरुको उपस्थिति बढी भए पनि गुणात्मक उपस्थिति भने सबै क्षेत्रमा निकै न्युन देखिन्छ । समाजको संरचना निर्माणमा राज्य तहले गरेका विभेद कार्य नीति र पुुरुषवादी सोचका कारण महिलाहरुको सहभागितामा कमजोर उपस्थिति रहेको हो । सञ्चार क्षेत्रमा पनि महिलाहरु पुरुषको तुलनामा निकै कमको उपस्थिति छ ।

Advertisement

राज्यको व्यवस्थापिका, कार्यपालिका न्यायपालिकामा महिलाहरुको उपस्थिति समावेशीताको कारणले न्युन प्रतिशतमा उपस्थिति छ । तर सञ्चार क्षेत्रमा महिलाहरुको उपस्थिति कमजोर मात्र होइन निकै न्युन रहेको छ । देशका सबै विषयहरु उजागर गर्ने सञ्चार जगद्मा महिलाहरुको भूमीका कमजोर हुँदा सम्पूर्ण महिलाहरुको आवाजहरु जसरी समुदायमा बुलन्द हुनुपर्ने हो हुन नसकेको देखिन्छ ।

महिलाहरुको विषयवस्तु, अधिकार, महिला संवेदनशीतलताका विषयवस्तुहरु सञ्चार माध्यममा जति आउनु पर्ने हो आएको छैनन् । नआउनको कारण महिलाहरुको गोप्यनियता र संवेदनशीलताहरु पुरुषहरुले नबुझ्नका कारण हो । आधा धर्ती ढाकेका सृष्टि कर्ता महिला बिनाको यो समाज कल्पना गर्न पनि कठिन छ । तर अवसरका क्षेत्रमा भने महिलाहरुलाई संधै कमजोर देखाउने गरेको छ । नेपालमा छापा, रेडियो, टेलिभिजन र अनलाइन पत्रकारितामा महिलाहरुले कम अवसर पाउनु राज्यको नीतिगत कानुननै विभेदकारी भएको भन्न सकिन्छ । सञ्चार माध्यम सञ्चालन गर्ने निजी क्षेत्रका लगानी कर्ताले महिलाहरुका लागि कम अवसर दिएको गुनासाहरु रहे पनि सरकारी सञ्चार माध्यमहरुमा पनि महिलाहरु अवसरबाट बन्चित हुनु दुर्भाग्य हो ।

सञ्चारले मानिसलाई सूचना र जनचेतनाको पहुँचसम्म पु¥याउने गरेको छ । महिलाहरु सूचना र सञ्चारको क्षेत्रमा काम गर्ने अवसर प्राप्त गरे पनि बस्ति—बस्ति र दुरजराजसम्म महिलाका विषय वस्तुका साथै मानव अधिकारका विषयहरु सञ्चार माध्यमबाट पु¥याउने थिए । तर महिलाहरुको सञ्चार क्षेत्रमा भएको नगन्य उपस्थितिले पुरुषवादी सोच नेपालको सञ्चार माध्यममा हावी भएको छ । यसको अन्त्य हुन जरुरी छ । यसका लागि नेपालमा राष्ट्रिय तथा स्थानीय सञ्चार माध्याममा समावेसीताका आधारमा महिलाको उपस्थित हुनु जरुरी छ । यसका लागि सञ्चार नीतिमा लिपिबद्ध हुनु पर्दछ ।

नेपालको मिडियामा महिलाको सहभागिता
नेपालको संविधान २०७२ ले समावेशीकरणलाई संस्थागत गरेको छ । नेपालको सबै निकायमा सबै समुदाय र लिङ्गको आधारमा पहुच पुग्ने कानुन निर्माण गरेको छ । महिलाको सहभागितालाई ३३ प्रतिशत सहभागिता हुनुपर्ने भनेको छ । तर सञ्चार क्षेत्रमा महिलाको संख्या निकै कम देखिन्छन् । पत्रकारिताम महिला प्रवेश नै कम छ । प्रवेश गरिसकेका महिलाहरु पनि पेशामा टिकी रहनु निकै गाह्रो देखिन्छ ।

नेपाल पत्रकार महासंघको लगभग १३ हजार ५ सय सदस्य मध्य २ हजार ४ सयको हाराहारीमा महिला पत्रकारको संख्या छ । यसरी हेर्दा १८ प्रतिशत को हाराहारीमा नेपाल पत्रकार महासंघको सदस्य रहेको महिलाहरु मध्य क्रियाशीलको संख्या त्यो भन्दा धेरै कम रहेको पाइन्छ । सबै क्षेत्रमा ३३ प्रतिशत को राज्यले ग्यारेन्टी गर्दा सञ्चार क्षेत्रमा १८प्रतिशत हुनुको कारण खोज्न जरुरी छ । सञ्चार क्षेत्रमा पनि महिलाहरुको संख्यामा ३३ प्रतिशत पुराउनका लागि समाज तथा राज्य र सञ्चार गृहहरुको भुमिका सकारात्मक हुन आवश्यक छ ।

यसका लागि राज्यले सञ्चार नीतिमै किटान गर्नुपर्छ ।महिलालाई पत्रकारितामा टिकाइ राख्नको लागि दक्ष, वृद्धि विकास, खोज पत्रिकारिता, सम्पादकीय भूमीका र सञ्चार क्षेत्र महिला मैत्री वातावरण बनाउन आवश्यक छ । लैङ्गिक उत्तरदायिक मिडिया नीतिको निर्माण गरि महिलाहरुलाई मूलधारका सञ्चार माध्यममा सहभागितामा अहिलेको आवश्यकता देखिन्छ । त्यसैले महिलाको सञ्चारक्षेत्रमा देखिएको कम सहभागितालाई बृद्धि गर्नका लागि अभियानका रुपमा सरकार र नेपाल पत्रकार महासंघले भुमिका खेल्नु जायज हुने छ ।

मिडिया क्षेत्रमा महिलाको संघर्ष
नेपालको ऐतिहासलाई फर्केर हेर्दा सञ्चारको विकास र विस्तार त्यति पुरानो छैन । नेपालमा पहिलो पटक प्रकाशन भएको “सुधा सागर” साहित्य पत्रिकाबाट नेपालको सञ्चार र पत्रकारिताको सुरुवात भएको हो । सुधा सागर साहित्य पत्रिका वि.सं. १९५५ साउन महिनामा प्रकाशन भएको थियो । त्यस पछि राणा प्रधानमन्त्री देव शम्शेरले वि.सं. १९५८ वैशाख २४ गते गोरखापत्र प्रकाशन सुरु गरेका थिए । यसरी नेपालमा पत्रकारिता सुरु भएको देखिन्छ । राजनीतिक रुपमा परम्परागत सञ्चार प्रणालीबाट सुरु भएको पत्रकारिता राणाकाल, प्रजातन्त्रकाल पञ्चायतकाल, बहुदलीय, संसदीयकाल, राजाको प्रत्यक्ष शासनकाल र हालको गणतन्त्रकालसम्म आइपुग्दा विभिन्न आरोह अवरोहहरु पार गरेको छ ।

सबै अवस्थामा महिला पत्रकारहरुले काम गरे पनि गुणात्मक रुपमा फड्को मार्न सकेको देखिदैन । नेपाली पत्रकारिताको ऐतिहासमा महिला पत्रकारको जन्म २००८ सालमा महिला मासिकबाट सुरु भएको हो । महिला माथि हुने दमन र हिंसाको विरुद्ध कलम चल्ने सो प्रकाशन पश्चात महिला पत्रकारहरु सञ्चार क्षेत्रमा काम गर्न थालेको देखिन्छ । पत्रकारिता आफैमा चुनौतिपूर्ण पेशा हो । यो पेशामा लागेका महिला पत्रकारका लागि विभिन्न चुनौतिहरु देखिने गरेको छ । समाचार सङ्कलनको क्रममा कार्य क्षेत्रमा खटिदा र सञ्चार गृह भित्रै चुनौतिहरुको सामाना गर्न परिरहेको छ ।

यस कारण महिला पत्रकारका लागि सञ्चार क्षेत्रमा काम गर्दा आर्थिक, भौतिक र सामाजिक असुरक्षा सामाना गर्नुपर्ने बाध्यता छ । “महिला पत्रकार माथि अनलाइन हिंसाको अवस्था” सम्बन्धी एक अध्ययन प्रतिवेदनले ८८.५ प्रतिशत महिला पत्रकारले आफ्नो जीवनकालमा धेरै हिंसा भएको जनाएको छ । त्यसैले पनि महिला पत्रकारको चुनौतिको बारेमा प्रष्ट पार्छ । संधै चुलो र चौकोमा सीमित हुनुपर्ने महिलाहरु पत्रकार बनेर कार्य क्षेत्रमा दौडिन पनि निकै कठिन छ । महिलाहरुका लागि व्यक्तिगत तथा सामाजिक सुरक्षा र घर व्यवहार समेत व्यवस्थापन गर्न पर्ने चुनौतिले संधै सताइ रहने गरेको छ ।

विवाह, बच्चा, घर परिवारप्रतिको दायित्व महिला पत्रकारको चुनौतिका विषय हुन् । घर परिवार तथा बालबच्चा व्यवस्थापन गर्न नसक्दा धेरै जसो महिला पत्रकारहरु पेशाबाट पलायन भएका छन् । यस कारण महिला मिडिया क्षेत्रमा टिकी राख्न निकै संघर्ष गरि राख्न परेको छ । नेपालको सञ्चार नीति समेत महिला मैत्री नहुदा महिलाका लागि सञ्चार गृह कम सम्भावना भएको क्षेत्रको रुपमा परिभाषित हुने गरेको छ ।

कार्य क्षेत्रमा विभेद
महिलालाई आमसञ्चार माध्यम र पत्रकारिता क्षेत्रमा काम गर्न पुरुषलाई भन्दा कठिन छ । महिला मैत्री, सामाजिक संरचना र सञ्चार गृह नहुँदा पत्रकारिता क्षेत्रमा महिलाहरुको गुणात्मक विकास हुन नसकेको देखिन्छ । व्यवसाय रुपमा महिला पत्रकारहरुलाई अगाडि बढ्न विविध खालका चुनौतिहरुको सामाना गर्नुपर्ने बाध्यता हुनु पनि महिला पत्रकारका लागि कठिन बनेको छ । पुरुषलाई समाजमा पत्रकारिता गर्न जति सजिलो छ ।

त्यसको तुलनामा महिलाहरुको लागि क्षमता र दक्षता माथि संङ्कका गर्ने कार्य क्षेत्रमा जाँदा चारित्रिक रुपमा अनेक टिका टिप्णी गर्ने, आत्मबल कमजोर बनाउने खालका व्यवहार भोग्न पर्ने र कार्य क्षेत्रमा जिम्मेवार दिँदा समेत विभेद हुने गरेको छ । महिला पत्रकारहरुले कार्य क्षेत्रमा खटिदा नकारात्मक पारिवारिक दृष्टिकोण बनाउने भएकोले विभिन्न विभेदहरुको सामाना गर्नु परेको छ । सामाजिक, आर्थिक, सांस्कृतिक रुपमा थुप्रै विभेद भोग्दै पत्रकार भएर स्थापित हुन ठूलो युद्ध जित्नु सरह भएको छ । यसका लागि सामाजिक विभेदको निर्मुल र महिला पत्रकारको पेशालाई सुरक्षित बनाउन सबै सरोकार निकायले एक मनले साथ दिन जरुरी छ । कार्यक्षेत्रमा खटिदा पनि महिला र पुरुष पत्रकार बिच समान दृष्टिकोणले व्यवहार हुनु पर्दछ ।

महिला सम्पादकको अभाव
नेपालका ठूला मिडियामा कही कतै महिलाहरुले सम्पादकीय भूमीका पाएका छैनन् । जनसंख्याको हिसाबले नेपालमा महिलाहरुको संख्या धेरै छन् । शैक्षिक योग्यता र क्षमताको हिसाबले पनि अवसर पाउदा पुरुषले भन्दा उत्कृष्ट काम गरेर नेपाली महिलाले देखाएका छन् । तर पुरुषवादी सोच भएका नेपालका सञ्चार गृहहरुले महिलालाई सम्पादक राख्न रुचाउदैनन् । नेपाल केही नगन्य रुपमा महिलाहरु सम्पादकको भूमिकामा रहेका छन् । कित उनीहरुले आफै प्रकाशक भएर सम्पादक भएका छन् कित ठूलो संघर्ष गरेर मात्रै सम्पादकीय भूमीका पुगेका छन् । दुर्भाग्य यो छ की महिला सम्बन्धी निस्कने पत्रिकामा समेत महिलालाई सम्पादक दिएको छैन ।

नेपालमा सम्पादक हुनलाई योग्यता, क्षमता, अनुभव भएका मानिसलाई मात्र सम्पादकका जिम्मेवार दिइने गरेको छ । त्यस्तो मापदण्ड पुगेका र जिम्मेवारी बोध गर्न सक्ने महिलाहरु प्रशस्त भए पनि सम्पादकीय जिम्मेवारीबाट बन्चित हुन परेको छ । महिलाहरुले पनि नेतृत्वमा बसेर काम गर्न सक्ने मानसिकताको विकास गराउन आवश्यक छ । सम्पादकको पदमा बसेर महिलाहरुले जिम्मेवारी लिन सक्दैनन् । भन्ने भ्रम चिर्न महिला स्वयम्ले आफ्नो योग्यता र क्षमताको विकास गर्न आवश्यक छ । महिलालाई नेतृत्व दिनमा समेत सञ्चार गृहहरु सकारात्मक हुनु अहिलेका माग हो ।

निष्कर्ष
नेपालमा पत्रकारिता क्षेत्रमा पनि पुरुषवादी सोचका कारण महिलाहरु पछि परेका छन् । नेपाली पत्रकारिताले एक सताप्दी पार गरि सक्दा पनि महिला पत्रकारहरुको गुणात्मक विकास सुस्त गतिमा हुनु समाजिक रुपान्तरणको खराब पक्ष हो । पुरुष प्रधान समाज र पितृसत्तात्मक सोचका कारण पनि महिला पत्रकारको समाजमा उपस्थित न्युन भएको आरोप लाग्ने गरेको छ । यद्यपी मिडिया क्षेत्रमा महिलाहरुको सहभागिता जबरजस्त रुपमा बढ्दै जानु पनि सकरात्मक सङ्केतको रुपमा लिन सकिन्छ ।

महिलाहरु इन्जत र अस्मिता, पारिवारिक जिम्मेवारी, चुनौतिको रुपमा रहे पनि पत्रकारिता क्षेत्रमा उत्साहजनक उपस्थिति रहेको छ । यसलाई बढाउदै लैजान आवश्यक देखिन्छ । नेपालको संविधानले ३३ प्रतिशत सबै क्षेत्रमा महिलाको सहभागिको सुनिस्चिता गरेका कारण सञ्चार क्षेत्रमा यो लागु हुन आवश्यक छ । सधै सम्मान सहभागिता र समावेशीताको ओकालत गर्ने सञ्चार माध्यमले ३३ प्रतिशत महिलाको सहभागिलालाई सुनिचिश्तता गर्न सञ्चार नीति निर्माण गर्न आवश्यकता छ । भौतिक र पेशागत सुरक्षा सञ्चार क्षेत्रमा महिलाका लागि अति जरुरी छ ।

सञ्चार सम्बन्धी हरेक नीति निर्माण तहमै महिलाको प्रतिनिधित्व भएमा महिला सहभागिता र पत्रकारितामा महिलाले भोेगेको समस्या समाधान हुन सक्दछ । त्यसैले यस क्षेत्रमा समान व्यवहार, उचित पारिश्रमिक र महिला मैत्री वातावरण आवश्यक छ । महिलालाई पत्रकारितामा टिकाइ राख्नको लागि दक्ष बनाउनका साथै, उत्पे्ररणा प्रदान गर्ने, पुरस्कृत गर्ने कार्यक्रमहरु नीतिगत रुपमा गर्नु पर्दछ । नेपालमा सञ्चारक्षेत्रमा आफ्नो भविष्य देखेका सयौं महिलाहरुलाई सञ्चार गृहहरुले अवसर प्रदान गर्न आवश्यकता छ । महिलाको दक्षता तथा योग्यताको विकासका लागि राज्यले पहल गर्नु पर्दछ । महिलाहरु स्वयम् पनि यस्ता अधिकारका लागि परिश्रम गर्दै जिम्मेवार बन्न जरुरी छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल पूर्ण सुचारु गर्न आवश्यक पहल गरी दिन उद्योगीको देउवासँग आग्रह बसाइँसराइको समस्या विकराल : मन्त्री बस्नेत भूकम्प प्रभावितलाई राहतका लागि टानले गर्‍यो ५० लाख बढी सहयोग शान्तिपुरमा मनिषा मृत्यु प्रकरण : घाँटी थिची अचेत बनाएर बलात्कारपछि हत्या विष्णुका बयान इन्धन अभावका कारण उत्तरी गाजा अस्पतालमा ’जोखिममा जीवन’ सुनको मूल्यको फेरि नयाँ रेकर्ड कतारको मध्यस्तमा गाजामा थप दुइ दिन युद्बबिराम, यस बिचमा यस्तो गरिदैँछ ११ किलोमिटर लामो नहर सफा गर्न खटिए एक हजार जना एमाले अध्यक्ष ओली आज धनगढी जाँदै पाकिस्तानी पुर्व प्रधानमन्त्री खानका सल्लाहकारमाथि बेलायतमा एसिड प्रहार एमाले निकट प्रेस चौतारीको सम्मेलन आजबाट सुरु हुँदै आज पनि बस्दै रास्वपाको केन्द्रिय समिति र दलको बैठक भूकम्पको असर : त्रिपालमुनि एक हजार ७६ सुत्केरी ! अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा सम्पन्न लुम्बिनीका अस्पताल बिकास समितिहरुमा नियुक्ती बदरको मागसहित सर्बोच्चमा रिट दायर बझाङबाट ९१ किलो गाँजासहित तीन जना पक्राउ गौशालामा प्रहरी र प्रसाईं समर्थकबीच झडप ‘उमेर भिन्नता’को कारण थाइल्यान्डमा बेहुलाद्वारा बेहुलीसहित चार जनाको हत्या ! तिलोत्तमाको औद्यागिक व्यापार मेलामा ९ करोडको कारोबार, ५ दिन म्याद थप