१४ मंसिर २०८०, बिहीबार

Nov 30, 2023

काठमाडौ ।  सेयर बजार फेरि १९ सयकै लाइनमा झरेको छ । आइतबार नेप्से सूचक ३३.२० विन्दुले घटेर १९७१.२० अंकमा आएको हो । १ अर्ब ८३ करोड रुपैयाँभन्दा बढीको सेयर कारोबार भएको छ । 

Advertisement

सेयर बजार सुधारका लागि नीतिगत व्यवस्था परिमार्जन हुने अपेक्षामा लगानीकर्ता बसिरहेका छन् । तर सरकार तथा केन्द्रीय बैंकबाट अहिलेसम्म सुधारको निर्णय भएको छैन । सोही कारण बजारले नकारात्मक प्रतिक्रिया जनाइरहेको अनुमान गरिएको छ ।

ब्याजदर महँगो छ । नीतिगत अवरोध जारी छ । यही कारण बजारले गति लिन नसकेको हो । सेयर बजार सुधारका लागि लगानीकर्ताको मनोबल उच्च हुन जरुरी छ । तर अहिले कठोर नीतिका कारण लगानीकर्ताको मनोबल गिरेको अवस्था छ । 

विशेषगरी सेयर बजारमा प्रत्यक्ष प्रभाव पार्ने विषयमा राष्ट्र बैंकले लिन सक्ने निर्णयका बारेमा विभिन्न आँकलनहरु भइरहेका छन् । सोही आधारमा बजारले पनि प्रतिक्रियाहरु जनाइरहेको छ । केन्द्रीय बैंकले सेयर धितो कर्जामा १२ करोडको क्याप संशोधन र १५० प्रतिशतको जोखिम भार घटाउने सम्बन्ध निर्णय गर्न विलम्ब हुँदा लगानीकर्ता निराश भएका हुन् । 

१२ करोडको क्याप हटेमा वा संशोधन भएमा यसबाट बजारमा सकारात्मक बनोविज्ञान देखिने अनुमान छ । १२ करोडको क्याप भन्दा पनि ठूलो विषय भनेको १५० प्रतिशतको जोखिम भार हो । बजार सुधारका लागि यो जोखिम भार १०० प्रतिशतमा ल्याउनैपर्ने जानकारहरु बताउँछन् । यसो भएमा मात्र बजार दिगो सुधारतर्फ अघि बढ्न सक्नेछ । 

यस दिन २८४ कम्पनीको ६७ लाख २३ हजार भन्दा बढी कित्ता सेयर कारोबार भएको छ । १४ करोड ७३ लाख रुपैयाँभन्दा बढीसहित कारोबार रकममा सिटिजन लाइफ इन्सुरेन्स अग्रस्थानमा रहेको छ । यसैगरी, दोस्रो र तेस्रोमा क्रमशः एनआइसी एसिया बैंक र सन नेपाल लाइफ इन्सुरेन्स परेका छन् । 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

आम्दा अस्पतालमा सुत्केरी मृत्यु प्रकरण : ३ दिनदेखि शव अस्पतालको गेटमा बाग्लुङका कांग्रेसका क्षेत्रीय सभापति पक्राउ, आरोप- मापसे गरी प्रहरीमाथी कुटपिट एमालेमा फर्किए नेकपा एसका बैतडी इन्चार्ज र अध्यक्ष, बैतडीमा एस रित्तिएको एमाले दावी नक्कली शरणार्थी प्रकरणमा जवाफी बहस जारी, खाँणलाइ थुनामुक्त गर्न माग रविको राजनीतिक प्रतिवेदन – प्रदेश भ्रष्टाचारको केन्द्र र कार्यकर्ता भर्तीकेन्द्र बन्याे, विकल्प सोच्नुपर्छ आगो ताप्ने क्रममा जलेर मृत्यु विपिनका बाआमा भन्छन्– समाचार हेर्दै रात बित्छ सुनको मूल्य स्थिर बढ्दै छ सामुदायिक विद्यालयप्रति आकर्षण इजरायल र हमासबीचको युद्धविराम थप १ दिन लम्ब्याइयो कोप–२८ मा भाग लिन प्रधानमन्त्री प्रचण्ड दुबईमा एमालेको मध्य पहाडी लोकमार्ग पद यात्रा सुरू (फाेटाेफिचर) चिनियाँ बालबालिकामा निमोनियाको प्रकोप ‘आउटब्रेक’, भारतमा महामारी रोक्न तयारी सुरू इजरायली जेलमा यौन दुर्व्यवहार हुने गरेको मुक्त कैदीहरुको दाबी प्रथम केपीओली कप टि २० : रोहित र सन्दीपको टिम भिड्दै दक्षिण एसियामै पहिलोपटक लमजुङमा समलिंगी विवाह दर्ता कोपको सम्मेलनमा सहभागी हुन प्रधानमन्त्री दुबई प्रस्थान नेकपा एमालेको मध्य पहाडी लोकमार्ग पदयात्रा आजबाट सुरु हुँँदै सुपर लिगः धनगढी र बुटबल लुम्बिनी भिड्दै वडाध्याक्षकै अगुवाइमा बाटो अवरुद्ध