१५ मंसिर २०८०, शुक्रबार

Dec 1, 2023

मेरा बाले यस धरती छाडेको पनि २६ वर्ष भयो । ५७ वर्षका थिए बा त्यतिबेला । आमालाई विहे गरेर २०१८ सालमा काठमाडौंबाट रक्सौंलको बाटो रेलमा सुनौली हुँदै भैरहवा, बुटवल र साविकको दोभानमा आईपुगेका थिए । सधैं दौरा–सुरुवाल, भादगाउँले टोपीमा चिटिक्क सजिने मेरा बालाई सुनौली आईपुग्दा स्थानीयहरुले नेपालसे आएहुवा आदमी-नेपाले भनेका थिए रे ! त्यहि भएर अहिले पनि पाल्पा दोभानतिरका पुराना मान्छेहरुले नेपाले भनेपछि चिन्छन् । नेपाल खाल्डो अर्थात् काठमाडौंलाई त्यतिबेला नेपाल भनिन्थ्यो । त्यहि ठाउँबाट आएको हुँदा मेरा बा, नेपाले भए ।

Advertisement

आज भदौ महिनाको अमावस्या अर्थात् औँसी तिथि हो । यस दिनलाई सनातनीहरू पिताको सम्मानका लागि खास महत्वपूर्ण दिनको रूपमा लिने गर्दछन् । यसदिन पिता जीवित भएको भए पिताको सम्मान गर्ने र पिता जीवित नरहेको भए पिताको स्मृतिमा श्रद्धापूर्वक स्मरण गर्ने, पिताका नाममा दान गर्ने आदि मान्यताको परम्परा रहिआएको छ । (संस्कृतिविद्, घनश्याम कोईराला)

आज बाको मुख हेर्ने औंशी, दिन भएको हुँदा नभएको बाको मुख हेर्ने अवसर मिलेन । फोटो खोजे, एल्बममा । तर, भेटिनँ । बाको सम्म्मानमा दुईचार धर्को कोर्ने जाँगर पलायो । दान दिने कसलाई आर्थिक अभावमा ? अक्षरको दान दिने विचारमा छु ।

वेदमा बालाई आकाससँग तुलना गरिएको वा दाँजिएको रहेछ । आमा पृथ्वी रे ! बालाई आकाससँग दाज्नु,तुलना गर्नु अन्यथा हुने कुरै भएन तरपनि बाको बयान अत्यन्तै न्यून हुने गरेको सबैलाई थाहा भएकै कुरो हो ।

बीऊ राखे बाले ! उचित मलजल गरिन् आमाले । हुर्काइन् आमाले । दूध चुसाईन् आमाले । तातेताते र काँधमा चढाए बाबाले । माड् दिईन् आमाले । आड् दिए बाबाले । तर, हाम्रो समाजमा बाबाको बयान कम गरेको पाईन्छ ।

कविता, कथा, गीत, गजल वा अन्य साहित्यिक रचना आमाकै बढी लेखिन्छन् । गुहु, मूत आमाले सोहोरिन् । हुर्काईन्, बढाईन्, पढाईन् भनेर होला भन्छन् –धेरैले ।

बाको योगदान कम देख्ने समाज यहीँ छ । बाले पसिना बगाएको, श्रम र सीप पोखेर सन्तानलाई गाँस अनि बासको प्रवन्ध गरेको नेपाली साहित्यमा निकै कम चर्चा फेला पर्छ ।

बालाई सधैं सम्झिन्छु म । आफू निरक्षर भएरपनि हामीलाई उच्च शिक्षा दिए । काला अक्षर भैंसी बराबर भन्ने मेरा बाले अक्षरको खेती गर्ने कृषक बनाए सन्तानलाई ।

मेरा बा पूर्वेली, हाम्लाई पश्चिमी बनाए । यतै हुर्कियौ, पढ्यौ । गुरुङ समाजको अभावमा भाषा, संस्कार, संस्कृतिको खडेरी भोग्न बाध्य भएका छौं । कहिलेकाहीँ मैले जातका कारण नागरिकता देखाउन बाध्य छु । मेरो बोली, व्यवहार, रहनसहन र संस्कारका परिणाम हुन सक्छन् ।

बाउ छोराको बोली बाराबार नि भयो कैयौंपटक । बाले मेरो गालामा घरिघरि मादल बजाउँथे । रिसाउँदा माछासहितको भातेथाल मेरो मुखमा बज्रिएको सम्झनामा कैद छ अझैपनि । कहिलेकाहीँ अग्नि रसले बा उम्लिन्थे । त्यतिबेला हामी शरणार्थी हुनुपर्थ्यो । तैपनि आज ती घटना सम्झेर बाको अघोर याद आईरहेको छ ।

बासँग पढाइ नभएपनि विभिन्न खालका अनौपचारिक एवम् आकस्मिक ज्ञान र सीपहरु भसक्कै थिए । दोभान र झुम्सा खोलामा जाल खेली माछा मार्थे । हाम्लाई त्यही माछा बेचेर पालेका थिए । विभिन्न परिकार मिठरी पकाउँथे । त्यही भएर होटल चलाएर हामी आठजना सन्तानलाई पाले, टाले, शिक्षादीक्षा दिए ।

बा, जाल बुन्न र टाल्न माहिर थिए । हलो जोत्न, कोदालो खन्न, धान रोप्न असाध्यै तगडा थिए । नाँच्न नजानेका कहाँ हुन् र ? मेरा बाले मूर्रा भैंसी पालेका हुनाले घाँस काट्ने र दूध दुहुने अनौठो कला थियो । व्यापार गर्ने विघ्न क्षमता थियो । लेख्न नजाने पनि औंलामा क्याल्कुलेटर फिट गरेका थिए ।

आमासँग धेरै कला सापटी लिएका मेरा बाले सन्तानलाई पाल्नमात्र होईन आफूसँग भएका ज्ञान, सीप बाँड्न धेरै प्रयास गर्थे । डोको र कूचो मज्जाले बुन्थे । सीपको पुस्तान्तरण अनिवार्य ठान्थे ।

मेरा बा, लालबहादुर गुरुङ थिए । माईला छोरा थिए परिवारका । आमासँगै, दुईजना लालजोडी भएर यता आएका उनीहरुले आफूहरुसँग १० जनाको सग्लो परिवार बनाएका थिए । बाले गाउँमा धारापँधेरा बनाए होलान् तर शिलापत्रमा नाम छैन । विद्यालयमा सक्दो चन्दा दिएकै होलान् तर यतिबेला ताम्रपत्रमा नाम भेट्दिनँ ।

गाउँका सामान्य नागरिक थिए मेरा बा । सन्तान पाल्न सिपालु थिए मेरा बा । अन्याय नसहने मान्छे थिए । रिसाउँथे तर घमण्डी थिएनन् मेरा बा ।

बालाई आजमात्र सम्झिने होईन । सधैं सम्झिनुपर्छ । अनुहारलाई हैन उनका कामलाई सम्झिनुपर्छ । बा, सबैका थिए, छन् र होलान् तर बा–बाजस्तै बन्न सक्ने, कर्तव्यबोध गर्न सक्ने, सन्तानप्रति निष्ठा भएको र उदाहरणीय बाको खोजी वर्तमान अपरिहार्यता हो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

राष्ट्रियसभा निर्वाचनको कार्यतालिका सार्वजनिक युद्दबिराम लगत्तै गाजामा इजरायली हमला, अहिलेसम्म २१ काे मृत्यु जनमत पार्टीको वडा अधिवेशन आजबाट सुरू, प्रदेश अधिवेसन बैशाखमा शिवम् होल्डिङ्सले आईपिओ निष्कासन गर्ने जाजरकोट भूकम्प : अस्थायी आवासको पहिलो किस्ता वितरण प्रारम्भ हमास र इजरायलबीच युद्ध सुरु, युद्धविराम सम्झौता समाप्त जनप्रतिनिधिहरुको विवादका कारण गाउँसभा भएन मङ्सिरमा बिहेका ६ वटा लगन बाँकी आयल निगममा ३१ पदका लागि नयाँ कर्मचारीको माग सेलरोटी पकाउँदा इराकमा सांसदका आफन्त सवार गाडीमा बम आक्रमण, १० को मृत्यु पूर्व गृहमन्त्री खाँण थुनामुक्त हुने नहुने बारे आज फैसला हुँदै केपी ओली टी-२० को फाइनल आज मधेस प्रदेश र आर्मी भिड्दै नेपालमा लगानी गर्न प्रधानमन्त्रीको आग्रह आज ३६औँ विश्व एड्स दिवस युवाहरु मिलेर बुटवलमा खोले ३ करोड लगानीमा ग्याष्ट्रो सेन्टर आजबाट बागमती प्रदेश महिला क्रिकेटको तयारी सुरू लुम्बिनीमा छाडा चौपायाको व्यवस्थापन गर्न कोष र नगरपालिकाविच सहकार्य बौद्व शिक्षाबाट विश्वमा शान्ति फैलाउन सकिन्छ : प्रदेश प्रमुख शेरचन हरियाली प्रबर्द्धनमा नमस्ते एकेडेमी