१४ मंसिर २०८०, बिहीबार

Nov 30, 2023

डेरेना । लिबियामा बाढी पछिको अवस्था निकै भयावह बन्दै गएको छ । हालै आएको बाढीको सबैभन्दा बढी असर डेरेना सहरमा परेको छ भने बाँध भत्किँदा सहरको करिब एक चौथाइ भू-भाग डुबानमा परेको छ । बुधवारसम्म उद्धारकर्मीहरूले डेर्ना सहरमा ५३ सय भन्दा बढी शवहरू गणना गरेका थिए जबकि क्षेत्रीय प्रशासनका एक मन्त्रीले बुधबार मृतकको संख्या दोब्बर हुने सम्भावना रहेको बताए।

Advertisement

बाढीका कारण सो सहरका ३० हजार मानिस विस्थापित भएका छन् । पूर्वी लिबिया चलाउने प्रशासनमा नागरिक उड्डयन मन्त्री हिचेम अबु चाकियोतले रोयटर्सलाई भने कि समुद्रले लगातार दर्जनौं शवहरू समुन्द्र तटमा फ्याँकिरहेको छ। 

अर्कोतर्फ, लिबियामा आप्रवासनका लागि अन्तर्राष्ट्रिय संगठन (आईओएम) ले बुधबार एक ट्वीटमा भन्यो कि डेनियल आँधीबाट सबैभन्दा प्रभावित शहर डेरनामा कम्तिमा ३०,००० मानिस विस्थापित भएका छन्। डेर्ना बाहेक बेनगाजी लगायत अन्य आँधी प्रभावित क्षेत्रहरूमा ६ हजार ८५ मानिसहरू विस्थापित भएको रिपोर्ट गरिएको छ जबकि मृत्युको संख्या अझै पुष्टि हुन सकेको छैन। 

आईओएमले प्रभावित क्षेत्रमा औषधि, खोज तथा उद्धार उपकरणसहित कर्मचारी पठाएको छ । क्षति यति व्यापक छ कि डेर्ना मानवीय सहायता कार्यकर्ताहरूका लागि पहुँचयोग्य छैन, साे संगठनले भन्यो।

पूर्वी लिबियाका स्वास्थ्य मन्त्री ओथमान अब्दुलजलिलले शवहरूलाई डेरनामा सामूहिक चिहानमा गाडिएको बताए। केही शवहरू समुद्रबाट फेला परेका थिए जबकि उद्धारकर्मीहरूले शहरका सडक र भग्नावशेषहरूमा जहाँसुकै शवहरू खोजिरहेका थिए। अब यसको पुनर्निर्माणमा अर्बौं रुपैयाँ खर्च हुने उनले बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

कोपको सम्मेलनमा सहभागी हुन प्रधानमन्त्री दुबई प्रस्थान नेकपा एमालेको मध्य पहाडी लोकमार्ग पदयात्रा आजबाट सुरु हुँँदै सुपर लिगः धनगढी र बुटबल लुम्बिनी भिड्दै वडाध्याक्षकै अगुवाइमा बाटो अवरुद्ध रास्वपाका सबै सांसद केन्द्रीय सदस्य एनसेलबाट बाहिरिने आजियाटा ग्रुपको घोषणा नागरिक केन्द्रीत राज्य व्यवस्था स्थापनाको लागि भन्दै ‘नागरिक पहिलो’ अभियानको घोषणा पाल्पाका २२ वर्षीय सन्तोष सम्पर्कविहीन, खोजि गरिदिन परिवारको आग्रह आम्दा अस्पतालमा सुत्केरी मृत्यु : ‘अस्पतालले हतारमा शव जिम्मा लगाएर उम्किन खोज्नुको कारण के थियो ?’ प्रेमिकाको बिहेमा नाच्ने अवसर! टिकटक बन्द गरे नगरेकाबारे जवाफ दिन निर्देशन भूकम्प प्रभावित क्षेत्रमा अस्थायी आवास बनाउन सुरक्षाकर्मी खटाइने राष्ट्रियसभा निर्वाचन माघ ११ गते गर्ने सरकारको निर्णय सुनको मूल्यमा नयाँ रेकर्ड, कतिमा हुँदैछ कारोबार ? म्याद गुज्रेको खाद्य सामग्री बिक्री त्रिविको इञ्जिनियरिङमा आवेदन दिने बढे, प्रवेश परीक्षा दिने घटे बुटवलको आम्दा अस्पतालमा सुरक्षा व्यवस्था कडा, सर्वसाधारणलाई प्रवेश निषेध सुत्केरीको मृत्यु भएपछि आम्दा अस्पतालका मेसु बस्यालमाथि कुटपिट केपी ओली कप क्रिकेट : सेमिफाइनल समीकरण पूरा, विहिबार फाइनल प्रवेशका लागि प्रतिस्पर्धा प्रधानमन्त्री प्रचण्ड आज यूएई जाने