ताजा अपडेट »

५ हजारसम्म बेड शुल्क लिन्छ, लिफ्ट मर्मत गर्न कञ्जुस्याई !

शुक्रबार, ०३ चैत्र २०७९, १७ : ५४
14 Shares

बुटवल । बुटवलको अस्पताल लाइनमा अवस्थित मेडिटेक अस्पताललाई यस क्षेत्रकै सुविधा सम्पन्न अस्पतालका रुपमा लिने गरिन्छ । यस अस्पतालमा उपचार गराउनका लागि रुपन्देहीसँगै बाहिरी जिल्लाका विरामी समेत आउने गर्छन् ।

सुविधा सम्पन्न अस्पतालको परिचय बनाएको अस्पतालले सामान्य व्यवस्थापनमा समेत कञ्जुस्याई गरेको पाइएको छ । अस्पतालको लिफ्ट बिग्रिएको लामो सयम हुँदा पनि अहिलेसम्म मर्मत गरेको छैन । अस्पतालले एक दिनकै बेड शुल्क बापत १ हजारदेखि ५ हजारसम्म शुल्क लिने गर्छ ।

७ तलाको भवनमा रहेको अस्पतालको लिफ्ट मर्मत नहुँदा अपेशन गरेका विरामीहरुले पाउनुसम्मको दुःख पाएका छन् । अस्पतालको अपरेशन थ्रेटर ४ औँ तलामा रहेको छ । अपरेशन गर्ने विरामीलाई अपेशन कक्षसम्म लैजान र अपरेशन कक्षबाट बेडसम्म सिढीबाट लैजानु पर्छ ।
जसका कारणले अपरेशन गरेका विरामीहरु लिफ्ट नभएर हिँड्दा अपरेशनको टाँका फुक्ने जोखिम हुँदा विरामीलाई धेरै दिनसम्म अस्पतालमा राख्नु परेको विरामीका आफन्तहरुले गुनासो गर्छन् ।

रुपन्देहीको देवदह नगरपालिका-७ का कमल पाण्डेले आफ्नी ४२ वर्षीया श्रीमति गिता घिमिरेलाई अन्य अस्पताल भन्दा मेडिटेक अस्पताल राम्रो र सुविधा सम्पन्न भएको भन्दै मृगौलामा भएको पत्थरीको अपरेशनका लागि त्यहाँ लगे । तर, अस्पतालको सेवा सुविधा बाहिर भन्ने जस्तो राम्रो र सुविधा सम्पन्न नभएको उनले बताउँछन्।

‘डाक्टरहरुले अपरेशन त राम्रोसँग गर्नुभयो । तर, अस्पतालको व्यवस्थापन भने अस्तव्यस्त हुँदा हामीहरुले पाउनुसम्मको दुःख पायौं ।’ उनले भने ‘अस्पतालमा लिफ्ट नहुँदा अपरेशन गरेको विरामीलाई सिँढीबाट तल माथि गराउँदा टाँका फुक्ने जोखिम हुन्छ । लिफ्ट भएको भए विरामीलाई तल माथि गराउन धेरै सहज हुने थियो नि ।’ श्रीमति गितालाई डिस्चार्ज गरेर तल झार्ने क्रममा आफूले पाउनुसम्मको दुःख पाएको गुनासो गर्छन् । औधषी बाहेक मात्रै ६० हजार १५० शुल्क बुझाएको पाण्डेले बताए ।

यस्तै रुपन्देहीको सियारी गाउँपालिका–६ की स्वरस्वती भट्टराई पनि दुर्घटनामा परेका आफ्ना ५७ वर्षीय श्रीमान् विष्णुप्रसाद भट्टराईको उपचारका लागि मेडिकेट अस्पताल लगिन् । खुट्टाको अपरेशन सफल भए पनि अपरेशनपछि बेडमा लग्दा धेरै समस्या भएको बताइन् । ‘अस्पताल अन्य भन्दा धेरै महङ्गो पनि छ । यति ठूलो अस्पतालले किन यति सामान्य कुरामा पनि कञ्जुस्याई गरेको होला ?, बिरामीबाट शुल्क लिएपछि त सुविधा पनि दिनु पर्यो नि त ।’– उनले भनिन् ।

यस्तो समस्या भोगेको गुनासो गर्ने यी त प्रतिनिधिमूलक पात्र मात्रै हुन् । यहाँ उपचार गराउन गएका सबै विरामीका आफ्न्तहरुका गुनासो उस्तै छन् । अस्पतालमा वरिष्ठ डाक्टरहरुले सेवा दिने भएता पनि अस्पतालले सानो तिनो व्यवस्थापनमा समेत लापरवाही गर्दा महङ्गो सेवा शुल्क तिरेका विरामी र विरामीका आफ्न्तहरुले दुःख पाएका छन् ।

यता अस्पतालका एमडी गणेश ज्ञवालीले सम्झौता अनुसार लिफ्टको मर्मत घर धनिले गरिदिनु पर्ने भए पनि लामो समयदेखि लिफ्टको मर्मत गर्नका लागि घर धनिले अटेर गर्दा समस्या भएको बताउँछन् । आफूहरुले कि लिफ्ट मर्मत गरिदिन वा हटाउन भने पनि घर धनिले नमान्दा समस्या भएको अस्पतालका एमडी ज्ञावालीले बताए ।

‘घर मालिकलाई फोन गरेर पनि भनेको छु । घर बेटिको सम्पत्ति त्यसलाई फाल्दिन नि भएन् । झिकेर पनि लग्नु हुँदैन । बनाउन आग्रह गर्दा पनि मरि गए मानु हुँदैन् । घर बेटीलाई भन्दा मैले सुको खर्च गदिर्न भन्नु हुन्छ ।’ उनले भने ‘हटाए विकल्प गर्न हुने थियो । यसका लागि २५/३० लाख लगानी गर्नु पर्छ । लामो समयसम्म बसिरहेको छोड्न पनि सकिएन् ।’

तर, घर धनिले भने आफूले लिफ्ट राखिदिएपछि मर्मत आफैले नै गर्नु पर्ने बताउँछन् । उहाँहरु (अस्पताल) ले लिफ्ट हटाउन भन्नु हुन्छ भने त म भोलि नै हटाइदिने बताए । ‘ लिफ्टको मर्मत त प्रयोग गर्नेले नै पर्यो नि । आफ्नै राख्नु हुन्छ भन्ने त पुरानो लिफ्ट त भोलि नै हटाउइदिन्छु नि । हटाउन पनि तयार भएन् भन्ने कुरामा सत्यता छैन् ।’– उनले भने ।

बसन्त आचार्य
लेखकको बारेमा
बसन्त आचार्य

आचार्य ग्लोबल आवाज अनलाइनका डेस्क संयोजक हुन् ।