१२ चैत्र २०७९, आईतवार

Mar 26, 2023

अमेरिकाको नागरिकता समेत छाडेर नेपाल र नेपालीको हित गर्ने उदेश्य बाेकेका भनिएका रविजीका पछिल्ला गतिविधिहरु र उहाँमा देखा परेका चिन्तनहरुले एउटा आशा लाग्दाे युवाको इतिहास समाप्त हुने त होइन ! भन्ने प्रश्न यतिबेला सबैको मनमा उब्जिएको छ ।

Advertisement

न्युज २४ काे सम्वाददाताकाे हैसियतमा रहदा देशमा रहेका बेथिति, बिसङ्गति र भ्रष्टाचारका घटनाहरूका बारेमा खराे उत्रिएका रविजीले आफ्नाे छवि अत्यन्तै राम्रो बनाएका थिए , देशमा देखा परेका बेथिति, भद्रगोल र अनुशाशन विहिनताकाे चक्रबाट वाक्क भएका खासगरी पुराना पार्टी र तिनका नेतृत्वबाट विश्वास हटिसकेका जनता खासगरि युवा वर्गले रवि लामिछाने माथि ठूलो विश्वास गरेको थियोे ।

निर्वाचनको समयमा माओवादि पार्टी लाई उछिन्ने गरि देशै भरिबाट युवाहरूले उनलाई साथ दिएका थिए ।सबैलाई विश्वास थियो कि उनले पुरानो चिन्तन ,संस्कार, संस्कृति र सर्वसत्तावादि साेचका विरुद्धमा रहेकाे नेपाली युवाहरूको उनलेे नेतृत्व गर्ने छन् । यो विश्वास र भराेसा उनिमाथी गरिएको थियो, तर निर्वाचनको परिणाम, त्यस पछिको सत्ता निर्माणकाे प्रक्रिया, उनको गृहमन्त्रीमा पदस्थापन, नागरिता सम्बन्धि विवादकाे फैसला, त्यस पछिका वहाका चिन्तनहरु जुन देखा परिरहेका छन् ।

यी सबै परिदृश्यहरुले पुर्वानुमान गर्न सकिन्छ कि वहाले वैकल्पिक शक्ति, वैकल्पिक विचार, वैकल्पिक संस्कृतिकाे निर्माणकाे दिशामा उहाँ र उहाँले नेतृत्व गरेको रास्वपा अगाडि बढ्ने छैन वहा र त्यो पार्टी पनि सत्ताकाे शेयरिङमा रुमलिएर आदर्श र विचारका हिसाबले समाप्त हुने छ भन्ने कुरा घटना क्रम ले संकेत गरिरहेको छ । रविजीमा देखा परेको सर्वसत्तावाद, मनाेगतवादि चिन्तन, कानुन प्रतिकाे हेलचक्रायि, सत्ता प्रतिकाे अत्यन्त माेहका जुन संकेत वहाले प्रदर्शन गरिरहनु भएको छ त्यसको उहाँकाे वाेझ ,स्तर र आदेशलाई समाप्त गर्दै लगिरहेकाे कुरा हामीले अनुभुति गरि रहेका छौँ ।

मैले निर्वाचनको परिणामको लगत्तै एउटा आर्टिकलमा लेखेको थिए कि रवि लामिछाने र उहाँले नेतृत्व गर्नुभएको पार्टीको परिक्षाकाे घडी प्रारम्भ भएको छ उहाँ ४ जना मन्त्री सहित उप प्रधानमन्त्री बनेर पुरानै सत्तामा एकाकार हुनुहुने छ वा पाँच वर्ष धैर्यता गरेर युवाहरुलाई संगठित गर्दै तमाम बेथिति र विसंगतिकाे विरुद्ध सङ्घर्ष गर्दै अगाडि बढ्नु हुनेछ !केही समय पछि यो कुराकाे जानकारी हुनेछ । मैले आंकलन गरे जस्तै वहा अगिल्लाे बाटो राेज्नुभयाे र सरकारकाे वरिपरि घुम्ने बाटो वहाले राेज्नुभएकाे कुरा अब दिनको घाम जत्तिकै छर्लङ्ग छ ।आशा गराैकि यति राम्रो छवि र यति धेरै विश्वास प्राप्त गरेको युवा मात्र एक मन्त्रीको निम्ति आफ्नाे अस्तित्वलाई, आफ्नाे पार्टीको अस्तित्वलाई दाउमा लगाउनु हुने छैन ।

लाखौं लाख युवाहरूको आशामा विश्वास घात गर्नु हुने छैनकि भन्ने कामना गर्नु बाहेक अरु के पाे गर्न सकिन्छ र !हेक्का रहाेस रवि लामिछाने र वहाकाे पार्टीको रक्षाकाे निम्ति रविजीकाे देवत्वकरण गरेर वा वहामा देखापरेका पछिल्ला गम्भीर कमजोरी हरु लुकाउन मदत गरेर वहा र वहाकाे पार्टीको रक्षा हुन सक्दैन । अत: वहाका कमजोरी हरु माथि प्रहार गरेर वहालाई रुपान्तरण गर्न सकेमा , उहाँले आफ्नाे कमजोरीकाे आत्मा समीक्षा गरेमा मात्र यो कुराकाे सम्भव हुने छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एमाले अध्यक्ष ओलीले गरे लुम्बिनी भ्रमण २२ औं तिलोत्तमा गोल्डकपको उपाधि मनाङ मस्याङदीले जित्यो कांग्रेसलाई मजबुत बनाउन लागिपरेको छु : महामन्त्री थापा युवा र खेलाडीलाई सबैभन्दा बढी महत्व दिएको छु : प्रधानमन्त्री मुलुकको आर्थिक अवस्था आधा शताब्दी यताकै कमजोर स्थितीमा : पूर्व अर्थमन्त्री पौडेल आर्थिक मन्दीका कारण सुनसान बाँके बजार लागुऔषध बोकेर बुटवलदेखि पाल्पातर्फ जाँदै गरेका दुई युवा पक्राउ तिनाउमा नि:शुल्क स्वास्थ्य शिविर (फोटोफिचर) एक आपसमा ट्रक ठोक्किदा तीनको मृत्यु कोशी प्रदेश नामाकरण विवाद चैत ५ को घटनाबारे छानविन गर्न समिति गठन गर्ने मिथिलामा वासन्ती छठ पर्व सुरु नदी किनारका अनधिकृत संरचना हटाउन काठमाडौं महानगरको ७ दिने अल्टिमेटम एनआईसी एशिया बैंकको कार्ड सेवा दुई दिनसम्म बन्द हुने उत्तर कोरियाद्वारा पानीभित्र आणविक आक्रमण गर्ने ड्रोन परीक्षण फिफा बरियतामा सुधारः महिला फुटबल तीन अंक उक्लिदै सयौं स्थानमा प्रहरी महानिरिक्षक सिंहसहित एकैपटक नौं उच्च प्रहरी अधिकारीको अवकासमा स्मार्ट कृषि कार्यक्रम : अनुदानका नाममा कृषकलाई ऋणको भारी ! गुल्मीको बिश्व हिन्दु महासंघ अध्यक्षमा पुनः भुसाल भैरहवामा पहिलो पटक ईण्डो-नेपाल बक्सिङ्ग, तीन नेपाली बक्सर भिड्दै व्यवसायीको सफलताले मात्र सुखी नेपाली समृद्ध नेपाल बनाउन सहयोग पुग्छ: मुख्यमन्त्री अधिकारी