१६ मंसिर २०७९, शुक्रबार

Dec 2, 2022

बुटवल । बधबहादुर कवर २५ वर्ष अघि हङकङ गए । २५ वर्ष नै हङकङमा बसे । उनकी श्रीमती तारा राना लाहुरेकी छोरी भएकाले उनी सहज रुपमा पर्यटक भिसामा हङकङ पुगे । पर्यटक भिसामा गए पनि उनको सोँच भने त्यहाँ गएर धेरै पौसा कमाउने र नेपालमा आएर केही व्यवसाय गर्ने सोँच थियो ।

Advertisement

हङकङमा उनले होटलको कामदेखि कन्स्ट्रक्शनको कामसम्म गरे । उनीले हङकङको आइडी कार्ड समेत लिएका छन् आइडी कार्ड भएपनि अहिले भने केही काहि मात्रै हङकङ जाने आउने गर्छन् । हङकङ जानु भन्दा अघि नै स्वदेशमै केही गर्ने सोच भएका कवरको सपना अहिले बल्ल पूरा भएको छ । कवरले दुईमहिना अघिदेखि मात्रै ज्वाइसँग मिलेर बुटवलमा ‘चाइनिज बिबिक्यू रेष्टूरेण्ट’ सञ्चालनमा ल्याएका छन् ।

‘हङकङ जानु भन्दा पहिला पनि नेपालमा केही गर्छु भन्ने त सोचेको थिए । म हङकङमा हुँदा पनि नेपालमा गएर व्यवसाय सञ्चालन गर्नु पर्छ भन्ने सोच्थे । तर, व्यवसाय सञ्चालन गर्नका लागि आर्थिक अभाव भए पछि केही गर्न सकेन अवस्था भएन् । अनि बाध्य भएर विदेश जाने निर्णय गरे ।’–उनी भन्छन्।

उमेरले ४१ वर्ष पुगेका बधबहादुरका ज्वाई लालबहादुर राना स्टुडेन्ट भिसामा अस्ट्रेलिया गएर अध्ययनसँगै ९ वर्षसम्म अस्ट्रेलिया बसेर ३ वर्ष अघि स्वदेश फर्किएका हुन् । उनको पनि सोच जेठानको जस्तै पैसा कमाउने र नेपालमाआएर केही व्यवसाय गर्ने थियो ।

लालबहादुरले स्वदेश फर्के लगत्तै केही व्यवसाय गर्ने सोचमा थिए तर कोरोना महामारीको जोखिमको बेलामा भने उनमा व्यवसाय गर्ने आँट आएनन् । जब कोरोनामा महामारी कम भयो त्यसपछि व्यवसाय गर्ने तयारीमा रहेका उनले जेठानसँग मिलेर रेष्टुरेण्ड खोल्ने निर्णयमा पुगे । आफुले ९ वर्षसम्म अष्ट्रेलियामा होटल क्षेत्रमा काम गरेकाले आफुले जानेको व्यवसाय नै गर्ने सोच आएको उनी बताउँछन् ।

‘नेपाल फर्किने बित्तिकै केही व्यवसाय गर्ने सोच थियो । तर, कोरोनाका कारण तत्काल केही गर्न सकिएन् । जेठानको पनि अब नेपालमै सानो तिनो भए पनि व्यवसाय गर्ने सोच थियो । उहाँसँग पनि होटलमै काम गरेको अनुभव मसँग पनि होटलमै काम गरेको अनुभव भयो । आफुले जानेको काम गर्दा सहज हुने भएर दुबै जना मिलेर नेपालीलाई चाइनिज परिकारको स्वाद दिने सोचले संयुक्त रुपमा चाइनिज परिकारको रेष्टुरेण्ट खोल्ने निर्णय गर्यौँ ।’–राना भन्छन् ।

बधबहादुरकी श्रीमती र २ छोरी भने अहिले पनि हङकङमा नै छन् ।अब परिवार सबै नेपालमै आउने सोच बनाएको उनी बताउँछन् ।

७० प्रकारका चाइनिज परिकार पाइन्छन्

२ महिना अघिदेखि ज्वाई जेठान मिलेर बुटवलको सुख्खानगर स्थित त्रिभुवन पथ भाटभटेनी लाइनमा १ करोडको लागतमा सञ्चालन आएको चाइनिज विविक्यू रेष्टुरेण्टमा ७० प्रकारका चाइनिज परिकार पाइन्छन् । ‘संंचालनमा आएको धेरै समय भएको छैन् । पछि चाइनिजका धेरै परिकार थप गर्दै जाने सोचमा छौँ । सुरुवाती चरणमा ७० प्रकारका परिकारहरु उपलब्ध छन् ।– संचालक बधबहादुर कवरले भने ।

परिकारका लागि आवश्यक पर्ने साम्रगीहरुले हङकङबाट नै ल्याएको उनी बताउँछन् । चाइनिज मसला, रोस्टर गर्ने भाडा, राइस कुक लगायतका साम्रगी हङकङबाट ल्याएको कवरले बताए । ‘म हङकङमा लामो सयमसम्म बसे । यसकारणले पनि त्यहाँबाट आवश्यक सामान यहाँ ल्याउन मलाई सहज भएको छ । अहिले चाइनिज मसला, रोटर गर्ने भाडा लगायतका साम्रगी हङकङबाट नै ल्याएको छु । पछि आवश्यक पर्ने र नेपालमा नपाइने सामान पनि हङकङबाट ल्याउछु ।’–उनले भने ।

संचालनमा आएको छोटो समयमै सोचे भन्दा राम्रो सफलता मिलेका संचालक कवर बताउँछन् । ‘रेष्टुरेण्ट संचालनमाआएको २ महिनामात्रै भएको छ । तर, त्यति छोटो समयमै हामीले सोचे भन्दा धेरै ग्राहको साथ र सहयोग पाएका छौँ ।’–उनले भने ।

साथै अहिले रेष्टुरेण्टमा चाइनमा पढेका डाक्टर र चाइनाजाने व्यपारीहरु धेरै परेको कवर बताउँछन् । ‘ चाइनामा पढेका डाक्टरहरु र चाइना जाने व्यपारीहरुलाई धेरै चाइनिज परिकारको बारेमा थाहा भएको भएर पनि होला । अहिले रेष्टुरेण्टमा आउने धेरै जसो चाइना गएका हुनु हुन्छ ।’–उनी भन्छन् ।

सम्पूर्ण बुटवलवासीहरुलाई चाइनिज परिकारको स्वाद चखाउनका लागि रेष्टुरेण्ट खोलिएको र विस्तारै यसलाई अझ नयाँ ढङ्गबाट अघि बढाउने सोचँ रहेको संचालक कवर बताउँछन् ।अहिले रेष्टुरेण्डमा भारतमा ९ वर्ष चाइनिज कुकको काम गरेका कुकसहित ७ जना कर्मचारी छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

नेवार कन्याहरुको ईहि शुरु भिम रावललाई बालेनको जवाफ: ‘तपाईंहरू जस्तो विदेशीसँग सहयोग माग्ने रहर छैन’ धनगढीमा शनिबार बिहानसम्म निषेधाज्ञा थप कैलाली प्रहरीको नियन्त्रणमा रहेका विद्यार्थीलाई रिहाइ गर्न विद्यार्थी संगठनहरूको माग आज बिहानदेखि रोकिएको बाजुराको मतगणना पुनः सुरु सरसफाइकर्मीका परिवारलाई स्वरोजगार र उद्यममा जोड्छौ: पाण्डे बैतडी हत्या प्रकरण : दोषिलाई तत्काल कानुनी दायरामा ल्याउन कर्मीको माग कम्बोडिया पठाइदिन्छु भन्दै ठगी गर्ने व्यक्ति पक्राउ निबन्ध लेखन प्रतियोगितामा इडन प्रथम वर्तमान निर्वाचन कानूनसँग सन्तुष्ट छैनौं : प्रमुख आयुक्त थपलिया माओवादी केन्द्रसँग पार्टी एकता हुने हल्ला निराधार : एकीकृत समाजवादी भीम रावलको प्रश्न : परराष्ट्र मन्त्रालयको अनुमतिमा बालेन साहले अमेरिकी राजदूतलाई भेटेका हुन् ? अपाङ्गताको न्यायमा पहुँच सहजताका लागि साझा पहल जरुरी अघिल्लाे चुनावमा दुई लाख मत कटाएकाे विवेकशील साझालाई समानुपातिकतर्फ ७८९ मत मात्र कांग्रेसबाट समानुपातिकतर्फ को-को पुरुष सांसद बन्लान्, यस्तो छ हिसाब किताब पश्चिम नवलपरासीमा भन्सार छलेको ३० क्वीन्टल चिनी बरामद सरकारमा युवाहरुले नेतृत्व लिनु पर्छः डा.चन्द्र भण्डारी बाजुरापछि दोलखा (ख) मा पनि रोकियो मतगणना निषेधित क्षेत्रमा प्रदर्शन भएपछि धनगढीमा ८ राउन्ड हवाइ फायर, दर्जन बढी विद्यार्थी पक्राउ कपिलवस्तुमा भारतीय नागरिकमाथि गोली प्रहार