११ आश्विन २०८०, बिहीबार

Sep 28, 2023

काठमाडौं नेपाली मुद्रा भारतबाट अबैध रूपमा नेपाल भित्रिन्छ भन्दा आश्चर्य लाग्न सक्छ तर यो सत्य हो। यतिबेला देशमा आर्थिक तरलता बढेर गएको छ। बैंकहरूले ऋण प्रवाहमा आनाकानी गरिरहेका छन् तर रूपन्देहीको सीमाबाट अबैध रूपमा नेपाली रूपैयाँ भारतीय बजारबाट भित्रिरहेको तथ्य सार्वजनिक भएको छ।

Advertisement

सोमबार दिउँसो भारतबाट नेपाल ल्याउँदै गरेको ७२ लाख ८० हजार रूपैयाँ भारतीय प्रहरीले सुनौलीमा बरामद गरेको छ। भारतको सुनौली चेकपोस्टमा नियमित चेकजाँचको क्रममा उक्त रकमसहित भैरहवाका सुभाष परियार पनि पक्राउ परेको भारतीय प्रहरीले जनाएको छ। परियारले चलाइरहेको बा १९ च ३३७५ नम्बरको कारमा चालकको सीटमुनी प्लास्टिकभित्र बाँधेर राखेको ७२ लाख ८० हजार रूपैयाँ बरामद भएको हो।

परियारले भारतीय व्यापारीलाई सुन बेचेको र सुन बापतको रकम ल्याउँदै गरेको प्रारम्भिक अनुसन्धानमा खुलेको छ। उनले कानुन विपरीत सुन बेचेको तथ्य खुलेको छ। परियारको आफ्नै दाजुभाइ नाता पर्ने सोनी सुनचादी पसल गल्लामन्डी भैरहवामा केही वर्ष अगाडि राजस्व अनुसन्धानले छापा मारी ९९ लाख रूपैयाँ बरामद गरेको थियो। नेपाली मुद्रा यतिबेला भारतीय बजारमा लुकाइछिपाइ लगेर राख्न थालिएको यो घटनाले पुष्टि गरेको छ।

केही अर्थविद् र केही दलीय नेताहरूले नेपाल श्रीलंकाको बाटोतिर अगाडि बढेको भन्दै हल्ला गरेपछि केही मानिसले नेपाली रकम भारततर्फ लगेर लुकाउन थालेका छन्। यसरी भारतमा राखिएको रकम बेला बेला अबैध रूपमा नेपाल भित्रिने गरेको हो। रूपन्देहीमा यसअघि पनि नेपाल प्रहरीले सीमा क्षेत्रबाट भारतबाटै ल्याउँदै गरेको अवस्थामा लाखौं रकम बरामद गरेको छ। करिब एक महिना अगाडि रूपन्देही प्रहरीले साढे २४ लाख रकमसहित बुटवल उपमहानगरपालिका वडा नम्बर ८ सुक्खानगर बस्ने वर्ष २८ को सन्दिप शाक्यलाई पक्राउ गरेको थियो।

शाक्यले बोकेको कालो रङको झोलाबाट नेपाली रूपैयाँ २४ लाख ५० हजार रकम फेला पारेको थियो। उक्त रकमसहित पक्राउ परेका शाक्यलाई आवश्यक कारबाहीका लागि भैरहवा भन्सार कार्यालय बेलहिया रूपन्देहीमा पठाइएको थियो। जिल्ला प्रहरी कार्यालय रूपन्देहीको तथ्याङक अनुसार आर्थिक वर्ष २०७७/७८ मा एक भारतीय र ४ जना नेपाली नागरिकलाई ७२ लाख ४० हजार रुपियाँ सहित प्रक्राउ गरिएको थियो।

त्यस्तै आर्थिक वर्ष २०७८/७९ मा ११ लाख ६ हजार भारतीय रकमसहित एक नेपाली र दुई भारतीय नागरिकलाई पक्राउ गरी रकम राजस्व अनुसन्धान कार्यालय बुटवलमा पठाइएको थियो। आर्थिक वर्ष २०७९/८० को तथ्याङक अनुसार नेपाली रकम ३७ लाख र भारतीय रकम ६ लाख ५० हजार सहित ११ जना पक्राउ परेका छन्। जसमध्ये छ जना भारतीय हुन् भने पाँच जना नेपाली रहेका छन्। यो तीन वर्षको अवधिमा प्रहरीले सीमावर्ती क्षेत्रबाट मात्रै १ करोड ९४ लाख नेपाली मुद्रा र २८ लाख ९६ हजार भारतीय रूपैयाँ बरामद गरेको छ।

प्रहरीले बरामद गरेको स्रोत नखुलेको रकम नेपाल सरकारको धरौटी खातामा जम्मा गर्दछ भने राजस्व छली र हुण्डी कारोबारको रकम राजस्व अनुसन्धान विभागमामा पठाउने गर्दछ। नेपालमा यतिबेला नगद रकमको अभाव छ। उद्योगी व्यवसायीहरूले पनि आर्थिक अभाव झेलिरहेको बताइरहेका छन्। च्याम्बर अफ कमर्स लुम्बिनी प्रदेशका सदस्य खिमबहादुर खत्रीका अनुसार कर्जा दुरूपयोगले नै यतिबेला बजारमा पैसाको अभाव देखिएको हो। उनले भने ‘उद्योग धन्दाको लागि बैंकबाट ऋण लिएर जग्गा जमिनमा हालेपछि के हुन्छ ? यतिबेला जग्गा जमिन कारोबार ठप्प छ त्यसैको असर हो अरू केही होइन।’

यसरी मार्केटमा पैसा अभाव भइरहेको बेला भारतबाट लाखौं नगद रकम नेपालमा भित्रिनु पनि रहस्यमय भएको खत्री बताउँछन्।-आइएनएस

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

कलाकारहरूको टोलीसहित जनचेतनाका लागि वेस्टर्न युनियनको देश दौडाहा, बुटवलमा पनि आउने सर्लाहीमा जलाउन लागिएको युवतीको शव चिताबाट बरामद, ३ जना पक्राउ नारायणीमा नुहाउने क्रममा दुई युवक बेपत्ता राप्रपा अध्यक्ष लिङ्देन कतार प्रस्थान, कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी बुद्धिमान तामाङलाई १ हजार ४०० रुपैयाँ घट्यो सुनको भाउ विदेश जाने मोह त्यागेर निजामती रोजेको म ! हिरोइन तस्करीको मामिलामा भारतमा कांग्रेस सांसद पक्राउ १९औं एसियाली खेलकुद : ब्याडमिन्टनमा नेपाल पुरुष टिम क्वाटरफाइनलमा प्रवेश मीड सोलु हाइड्रोपावरको आइपीओ बाँडफाँट ३५ स्थानीय तहलाई एम्बुलेन्स वितरण गर्दै काठमाडौं महानगर नेपालको सार्वजनिक ऋण २३ खर्ब ९ अर्ब पुग्यो, दुई महिनामै ४९ अर्ब २३ करोड थपियो एमाले बाग्मती प्रदेशका भावी नेतृत्वका लागि आज मतदान सन्दर्भ सेप्टेम्बर २८ : रेविजबाट बच्न सकिन्छ लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा बढ्दै जनविश्वास, सेवा सुधारका लागि ‘निर्देशिका’ ल्याउने तयारी  साफ यू-१९ च्याम्पियनसिप फुटबल : भारतसँग नेपाल स्तब्ध बुटवलमा मिस डायमण्ड-२०२३ आयोजना बिहान कार्यालय पुगेपछि अनिवार्य योग–ध्यान गर्न कर्मचारीलाई गृहको निर्देशन बाँकेमा पाटेबाघ मृत फेला राष्ट्रियव्यापी पावरलिफ्टिङ्ग प्रतियोगिता एनवाईएफसी क्लासिक-२०२३ सम्पन्न संखुवासभाका कांग्रेस जिल्ला सभापति दिपक खड्काले दिए राजीनामा