ताजा अपडेट »

बुटवल पब्लिक स्कूल थाल्यो झोलाविहीन शिक्षा

सोमबार, २३ साउन २०७९, १५ : ४०
24 Shares

तिलोत्तमा । रुपन्देहीको तिलोत्तमा नगरपालिका–३, पब्लिकपथस्थित बुटवल पब्लिक स्कूलले शैक्षिक सत्र–२०७८ देखि नयाँ अवधारणामा पठनपाठन गर्दै आइरहेको छ ।

बुटवल पब्लिक स्कूलले विद्यार्थीहरुको अवस्थालाई ध्यानमा राखेर गत शैक्षिक सत्रदेखि झोलाविहीन शिक्षाको नया तथा वैज्ञानिक अवधारणामा पठनपाठन गर्दै आइरहेका छन् । नगर भित्रकै उत्कृष्ट सो विद्यालयमा विद्यार्थीहरुले पाठ्यपुस्तकको भारी बोक्नु पर्दैन, नर्सरीदेखि ६ कक्षासम्म अध्यनरत विद्यार्थीहरुले सो झोलाविहीन शिक्षाको नयाँ तथा वैज्ञानिक अवधारणामा पठनपाठन गर्दै आइरहेको विद्यालयका प्राचार्य हेमलाल शर्माले बताए ।

सो विद्यालयको नयाँ व्यवस्था अनुसार विद्यार्थीहरुले अब दैनिक रुपमा किताबहरु बोक्नु पर्दैन । नर्सरी देखि कक्षा ३ सम्मका विद्यार्थीहरुका सम्पूर्ण पाठ्यपुस्तकहरु कक्षाकोठामा भएको आ–आफ्ना लकरमा मिलाएर राखिने व्यवस्था मिलाइएको छ भने कक्षा ४ देखि ६ सम्मका विद्यार्थीका पाठ्यपुस्तकहरु घरमै लैजाने व्यवस्था गरिएको थियो । विद्यालयका प्राचार्य शर्माका अनुसार पठनपाठन स्मार्ट बोर्डमा, प्रयोगात्मक तरिकाबाट गराइन्छ भने विद्यार्थीले प्रत्येक विषयको विषयवस्तु बुझिसकेपछि कर्यपाना (वर्क सिट) मा गृहकार्य पठाइन्छ । सो कर्यपाना दैनिक चेकजाँच गरी उनीहरुकै फाइलमा राखिने व्यवस्था मिलाईएको स्कूल सम्बन्धी समाचार बीचमा सरेर कार्यापानामा गृहकार्य पठाउँदा विद्यार्थी स्वयम् खोज र अनुसन्धानमा लाग्ने, विषयवस्तु र यसको ज्ञानमा आत्मनिर्भर हुने र किताबी ज्ञानमात्र नभई विद्यार्थीको सर्वाङ्गिण विकासमा सहयोग पुग्ने गरेको विश्वास स्कूलका प्राचार्य शर्माको भनाई छ ।

सो अवधारणा अनुसार पठनपाठन गराउँदा विद्यार्थीहरुले सरल र सजिलो तरिकाबाट सिक्ने, प्रयोगात्मक शिक्षणले विद्यार्थीहरुले विषयवस्तुको ज्ञान छिटो हासिल गर्ने, दैनिक किताबको भारी बोक्नु नपर्ने भएकोले स–साना विद्यार्थीहरु विद्यालय जान लालायित हुने गरेको शर्माले बताए ।

यसले शिक्षकहरुलाई पनि खोज र अनुसन्धानमुलक शिक्षणविधि अपनाउन मद्दत पुर्याएको भन्दै विद्यालयका प्राचार्य शर्माले आगामी शैक्षिक सत्रमा अन्य कक्षामा पनि सोहि अवधारणामा पठनपाठन गराउने तयारी भईरहेको जानकारी दिए । धेरै पुस्तक र ठूलो झोला बोकेर मात्र धेरै पढिन्छ भन्ने सोचलाई परिवर्तन गर्दै वैज्ञानिक विधि अनुसार सुरु गरिएको पठनपाठन निकै प्रभावकारी देखिएको शर्माको भनाई छ । यसले अभिभावकहरुलाई समेत मद्दत पुगेको विद्यालयले जनाएको छ ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।