७ जेष्ठ २०७९, शनिबार

May 21, 2022

मंसिर १२,
सुमन केसी/ग्लोबल आवाज

Advertisement

दाङ । प्रदेश ५ मा रिक्त रहेको एक प्रदेश सभा सदस्यसहित ९ वटा पदका लागि ४१ जनाले उपनिर्वाचनमा भाग लिदैछन् । यहि मंसिर १४ गते हुने उपनिर्वाचनका लागि प्रदेशसभा सदस्य र स्थानीय तह अन्तर्गत विभिन्न पालिकाको ८ वटा वडा अध्यक्ष पदको लागि ४१ जना उम्मेदवार रहेका छन् । दाङ, रोल्पा, बाँके, प्युठान, गुल्मी र अर्घाखाँची गरि प्रदेशका ६ जिल्लामा रिक्त रहेका पदमा उपनिर्वाचन हुँदैछ ।

सम्वन्धित जिल्ला निर्वाचन कार्यालयले दिएको तथ्याङक अनुसार राजनीतिक दल र स्वतन्त्रको तर्फबाट उम्मेदवार बनेका छन् । जस अन्र्तगत दाङ निर्वाचन क्षेत्र नम्बर ३ (ख) मा प्रदेश सभा सदस्य पदका लागि १२ राजनीतिक दल र दुई जना स्वतन्त्र गरी १४ जना उम्मेदवार रहेका छन् । स्वर्गिय सांसद उत्तरकुमार वलीको सवारी दुर्घटनामा परि निधन भएपछि उक्त पदका लागि उपनिर्वाचन हुन लागेको हो । उनी तत्कालिन नेकपा एमालेबाट प्रदेश सभा सदस्यमा निर्वाचित भएका थिए । यस्तै जिल्ला निर्वाचन कार्यालय घोराहीका अनुसार घोराही उपमहानगरपालिका वडा नम्वर १६ मा वडा अध्यक्ष लक्षिनप्रसाद बुढाको निधन भएपछि रिक्त रहेको पदमा पाँच राजनीतिक दल र दुई जना स्वतन्त्र गरि सात जना उम्मेदवार रहेका छन् । उनी २०७४ सालको स्थानीय तहको निर्वाचनमा तत्कालिन नेकपा एमालेबाट निर्वाचित भएका थिए । दुई स्थानमा हुने उपनिर्वाचनमा ७३ हजार एक सय ७२ मतदाता रहेका छन् । जसमा दाङ निर्वाचन क्षेत्र नम्बर ३ (ख)मा ६८ हजार सात सय १९ र घोराही १६ मा चार हजार ४ सय ५४ जना मतदाता रहेका छन् ।

यस्तै रोल्पाको थवाङ गाउँपालिका वडा नम्वर १ का वडा अध्यक्ष फर्कबहादुर बुढाको निधन भएको छ । उनको निधनपछि रिक्त रहेको पदका लागि दुईजना उम्मेदवार रहेको जिल्ला निर्वाचन कार्यालय रोल्पाले जनाएको छ । नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) र नेपाली कांग्रेस बिच प्रतिस्प्रर्धा हुँदैछ । स्वतन्त्रको तर्फबाट एक जनाले मनोनयन दर्ता गराए पनि उनले उम्मेद्वारी फिर्ता लिईसकेको कार्याले बताएको छ । उक्त वडामा एक हजार तीन सय मतदाता रहेको जनाइएको छ । यस्तैगरी प्युठान जिल्लाको दुई पालिकामा उपनिर्वाचन हुन लागेको छ । जिल्ला निर्वाचन कार्यालय प्युठानले दिएको जानकारी अनुसार प्युठान नगरपालिका वडा नम्वर २ का खिमबहादुर विष्टको निधन भएपछि रिक्त रहेको पदमा दुई जना उम्मेद्वार रहेका छन् । उनले तत्कालिन नेकपा एमालेबाट चुनाव जितेका थिए । अहिले नेकपा र नेपाली कांग्रेस विच प्रतिस्प्रर्धा हुन लागेको छ ।

सोहि जिल्लाको ऐरावती गाउँपालिका वडा नम्वर १ र २ का वडा अध्यक्षहरु जिल्ला समन्वय समितिको प्रमुख र उपप्रमुख भएपछि दुवै वडा अध्यक्ष पद रिक्त रहेको जिल्ला निर्वाचन कार्यालय प्युठानले जानकारी दिएको छ । वडा नम्वर १ मा अध्यक्ष पदम थापा २०७४ सलाको स्थानीय निर्वाचनमा तत्कालिन माओवादी केन्द्रबाट निर्वाचित भएका थिए । उनी अहिले जिल्ला समन्वय समिति प्युठानको उपप्रमुख बनेको कार्यालयले बताएको छ । कार्यालयका अनुसार वडा नम्वर दुईका वडा अध्यक्ष केशवराज आचार्य जिल्ला समन्वय समिति प्युठानको प्रमुख बनेका छन् । वडा नम्वर १ मा नेकपा र कांग्रेस गरी दुई जना उम्मेदवार छन् भने वडा नम्वर २ मा कांग्रेस, जनमोर्चा र राप्रपा गरी तिन जना उम्मेदवार चुनावी मैदानमा उत्रिएका छन् ।

बाँकेमा पनि उपनिर्वाचन हुन लागेको छ । जिल्लाको कोहलपुर नगरपालिका वडा नम्वर ६ का वडा अध्यक्ष राम सोहन थारुको निधनपछि रिक्त रहेको पदका लागि पाँचजना उम्मेदवार रहेको जिल्ला निर्वाचन कार्यालय बाँकेले जानकारी दिएको छ । उनी कांग्रेसबाट निर्वाचित भएका थिए । सो वडामा २ हजार २६ जना मतदाता रहेका छन् । गुल्मी रुरुक्षेत्र गाउँपालिका वडा नम्वर ६ मा अध्यक्ष पुर्ण रिगामीको निधनपछि उक्त पदका तिनजना उम्मेदवार चुनावी मैदानमा उत्रिएका छन् । उनी तत्कालिन एमालेबाट निर्वाचित भएका थिए । जिल्ला निर्वाचन कार्यालय गुल्मीका अनुसार नेकपा, कांग्रेस र स्वतन्त्रको तर्फबाट उम्मेदवार बनेका छन् । उक्त वडामा दुई हजार ४८ मतदाता रहेका छन् ।

यस्तैगरी अर्घाखाँची जिल्लाको मालारानी गाउँपालिका वडा नम्वर ३ को वडा अध्यक्ष जिवन चौहानको सवारी दुर्घटनाका कारण निधन भएपछि अहिले त्यहाँ पनि उपनिर्वाचन हुन लागेको छ । जिल्ला निर्वाचन कार्यालय अर्घाखाँचीका अनुसार रिक्त रहेको पदमा तिन जना उम्मेदवार रहेका छन् । नेकपा, कांग्रेस र राप्रपाले उम्मेदवारी दिएका छन् । वडामा तिन हजार ११ जना मतदाता रहेका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

भलवारी जेसीजद्वारा मुस्ताङको जन-नर्मल माध्यमिक विद्यालयलाई आर्थिक सहयोग पश्चिम नवलपरासीको बर्दघाटमा बस दुर्घटना, ३१ जना घाईते स्थापितलाई उछिनेर सिर्जना दोस्रो स्थानमा, बालेन अग्रस्थानमा नै ८ वर्ष अघि सौन्दर्य प्रतियोगीलाई बलात्कार गरेको आरोपमा मनोज पाण्डे पक्राउ जिल्ला समन्वय समिति गठनका लागि अर्घाखाँचीमा एमालेकाे स्पष्ट बहुमत रुपन्देहीको भैरहवाबाटै श्रम स्विकृति दिने तयारी काठमाडौंमा ५१ प्रतिशत मतगणना गर्न बाँकी, बालेनको निरन्तर अग्रता बुटवलको प्रमुखमा गठबन्धनबाट पाण्डे, उपप्रमुखमा एमालेकी अर्याल मनास्लु हिमालको वेसक्याम्पमा सेनाद्वारा सफाई अभियान शुरु, ४ हजार किलो बढी फोहर संकलन पदबहालीसँगै जनतालाई राहत भन्दै विद्युत महसुलमा छुट बालेन शाहले कटाए ३४ हजार मत, स्थापितसँगको मतान्तर १५ हजार बढी अमेरिकाको शिकागोमा बन्दुक हमला, कम्तीमा २ जनाको मृत्यु बलात्कारीलाई तत्काल कारबाही गर्न माग गर्दै काठमाडौंमा विरोध प्रदर्शन हेटौंडा उपमहानगरपालिका : एमाले ९, कांग्रेस ८, एस र माओवादी एक/एक वडामा विजयी डोटी बस दुर्घटना : १२ जना घाइते, ५ को अवस्था गम्भीर, बालक बेपत्ता उपमहानगरको पहिलो महिला मेयरमा इतिहास रचेकी लामा विद्यार्थीलाई यौन दुब्र्यवहार गर्ने गुल्मीका २ शिक्षक पक्राउ भरतपुरमा रेनु फराकिलो अग्रतातर्फ, पौडेलले कटाए १० हजार मत मधेसमा ओली ‘मिसन’ सफल-पाँचौंबाट दोस्रो दलतर्फ उक्लिँदै एमाले निर्वाचनमा फूलमाला बिक्री बढ्यो