२३ श्रावण २०७९, सोमबार

Aug 8, 2022

बुटवल । तिलोत्तमामा निर्माणाधिन चक्रपथमा नेताहरुको दोहोरो चरित्रले स्थानीय जनता तथा यात्रुहरुले सास्ती खेप्नु परेको छ । एउटै योजनालाई राजनीतिक स्वार्थ अनुकुल बनाउँन २ पटकसम्म शिलान्यास गर्नुका साथै भएको सडकलाई समेत भताभुङ्ग पारेर छाडिएको छ । चक्रपथको योगीकुटीलाई जिरो किलो (सूरु विन्दु) मानेर काम सुरु गरिएको ठाउँमा भताभुङ्ग पारेर अलपत्र छाड्दा स्थानीय तथा उक्त सडकहुँदै यात्रा गर्ने यात्रुले सास्ती खेप्नु परेको छ ।

Advertisement

चक्रपथको योगीकुटीलाई जिरो किलो (सूरु बिन्दु) मानेर २०७३ साल असोज ८ गते तत्कालीन रक्षामन्त्रीको हैसियतमा बालकृष्ण खाँणले शिलान्यास गरेका थिए । पहिलो पटक शिलान्यास गरिएको ठाउँबाट चक्रपथ निर्माण सुरु भए पनि उक्त ठाउँको कामलाई ठप्प पारेर पुनः अर्को ठाउँमा शिलान्यास गरीएको थियो । जस अरुले पाउन सक्ने डरले हाल गृहमन्त्री बालकृष्ण खाँण तथा उनका भाई काँग्रेस रुपन्देही सभापति रामकृष्ण खाँणको जोड बलमा चक्रपथको अर्को ठाउँबाट पुन शिलान्यास गरी काम अघि बढाइएको आरोप लागेको छ । अन्यत्रैबाट काम गर्ने भएपछि भएको सडकलाई पनि भताभुङ्ग पारेर छाड्दा सास्ती खेप्नु परेको त्यहाँका स्थानीयले गुनासो गर्ने गरेका छन् ।

६ वर्षअघि शिलान्यास गरेको चक्रपथ निर्माणमा चासो नदिएका नेता बालकृष्ण खाँणले गत फागुन २१ मा उहीँ चक्रपथलाई लखनचोकमा दोस्रो पटक शिलान्यास गरेका थिए । पहिलो पटक शिलान्यास गरेको स्थानमा शिलालेख राख्ने बाहेक यो अवधिमा खाँणको तर्फबाट चक्रपथको विकास र विस्तारमा कुनै काम भएन । स्रोतका अनुसार योगिकुटीबाट निर्माण थालिएको सडक अघि बढाउँदा त्यसको जस एमालेलाई जाने भएपछि काँग्रेस जिल्ला सभापति समेत रहेका नेता रामकृष्ण खाँणको योजनामा चक्रपथकैं नाममा लखनचोकमा पुनः शिलान्यास गरिएको हो ।

तिलोत्तमा नगरपालिकाका जनप्रतिधिहिरुको पहलमा संघीय र प्रदेश सरकारको बजेटबाट योगिकुटीबाट चक्रपथ निर्माणको काम अघि बढेको थियो । अघिल्लो वर्ष योगिकुटीबाट गणेशनगरसम्मको सडकको बेस बनाउने काम भएको थियो । यो काम सकिँदै गर्दा संघीय र प्रदेश सरकार फेरिए । पहिलो पटक शिलान्यास गरेका नेता खाँण सत्तामा पुगे । तर, उनी सत्तामा पुगेपछि योगिकुटी चोकदेखि पूर्वतिरको चक्रपथ अघि बढाउन चासो दिएनन् ।

गृहमन्त्री खाँणले बजेट थप गरेको भन्दै ओमसतिया गाउँपालिकाको लखनथापा चोकमा पुनः चक्रपथको शिलन्यास गरेका हुन् । जबकी योगिकुटीदेखि गणेशनगरसम्मको बाटो कालोपत्रे गर्ने काम बजेट अभावमा रोकिएको छ । मन्त्री खाँणले २१ फागुनमा चक्रपथ पुनः शिलन्यास गर्दा उनको चर्को विरोधभएको थियो । एकातिरको बाटो अलपत्र पारेर अर्कोतिर शिलन्यास गरेकोमा विरोध हुनु अस्वभाविक पनि थिएन । नेता खाँण आगामी प्रतिनिधिसभा निर्वाचनमा रुपन्देही क्षेत्र नं. ३ मा निर्वाचन लड्ने चर्चासँगै उनले ओमसतियामा बाटो पुनः शिलन्यास गरेका हुन् ।

डिभिजन सडक कार्यालयका अनुसार दुई लेन र दायाँ–बायाँनाली सहितको सडक निर्माणका लागि काष्ठमण्डप तिरुपती जेभि सुनवलले ठेक्का लिएको छ । करिब १ अर्ब ८० करोड लागतमा निर्माण हुने करीब ४९ किलोमिटर लम्वाईको उक्त सडक निर्माणका लागि यस वर्ष ६ करोड रुपैयाँ विनियोजन भएको थियो । सोही बजेटको सडक बनाउन चक्रपथ पुनः शिलान्यास गरिएको हो । गएको माघ २७ गते ठेक्का सम्झौता भएको उक्त सडकको ८ सय मिटर मात्रै निर्माण गर्ने गरी ३ करोड ५७ लाख हाराहारीको रकम यसबर्ष खर्च हुने छ । बाँकी रहेको रकमबाट कामगर्ने गरी पुनः ठेक्का प्रक्रिया अगाडी बढेको डिभिजन सडक कार्यालय बुटवलले जनाएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पुरानो सुनलाई टल्काउछौँ भन्दै ठगी गर्ने दुई भारतीय नागरिक पक्राउ सिट बाँडफाँटबारे छलफल गर्न सत्ता गठबन्धनको कार्यदलको बैठक बस्दै कर्णालीका चार ठाउँमा नयाँ सहर, पूर्वाधारको काम छैन सन्तोषजनक नेपालीहरूलाई पनि भारतीय सेनाको अग्निपथ भर्ना गर्ने योजना कोभिडका कारण चीनको हवाइमा ८० हजार पर्यटक फसे कमजोर बन्दै मनसुनी प्रभाव मोटरसाइकलबाट खसेर महिलाको मृत्यु करेन्ट लागेर २५ वर्षीया प्रशानाको मृत्यु पोखरा क्षेत्रीय अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल पुसदेखि सञ्चालनमा आउने महजोडीको फिल्म ‘महापुरुष’को प्रदर्शन कात्तिकमा आगो लगाएर ज्वाइँद्वारा सासु र श्रीमतीको हत्या प्रयास बुटवलमा लेडी जेसीज सप्ताह २०२२ सुरु अन्तरछिमेक पार्टीगत सम्बन्ध जन्मदिनको अवसरमा पाण्डेले सुरु गरिन् विद्यालयमा खाजा कार्यक्रम, रोटरी क्लबले निरन्तरता दिने बुटवलमा बालबालिका लक्षित कोभिड विरुद्धको दोस्रो मात्रा खोप जबराविरुद्धको महाअभियोग प्रस्तावमाथि छलफल : प्रतिपक्षी आक्रमक, सत्ता पक्ष रक्षात्मक डेँगुबाट कसरी बच्ने ? यस्तो छ डा. नन्दु पाठकको सुझाव एक वर्षमा नेपालीले खान्छन् दुई अर्बभन्दा बढीको काजु र बदामा गाउँपालिकाका निमित्त कार्यकारी अधिकृतसहित चार जना विरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा १० अंकले बढ्यो सेयर बजार