१६ असार २०७९, बिहीबार

Jun 30, 2022

नेकपा एमालेबाट बुटवल उपमहानगरपालिकाको मेयरमा बाबुराम भट्टराई चुनावी मैदानमा छन् । बुटवलमा लामो समयसम्म नेकपा एमालेले चुनाव जित्दै आएको छ ।

Advertisement

तर, यस पटक नेकपा एमाले विभाजन भएका कारण भट्टराई माथि विगतमा भन्दा केही चुनौति पनि छ । बुटवलमा विभाजनको प्रभाव नभएकाले केही फरक नपर्ने एमाले बताउँदै आएको छ । यसै सन्दर्भमा बुटवलमा यसपटक एमालेका जीतका आधार के के हुन सक्छन् ? र के कस्ता विकासका योजना छन्? लगाएतका समसामियक विषयमा ग्लोबल आवाजका लागि बसन्त आचार्यले बाबुराम भट्टराईसँग गरेको कुराकानीः

बुटवलमा एमालेले २१ वर्षेदेखि निर्वाचन जित्दै आएको छ । यसपटक पार्टीको अवस्था कस्तो छ?
–नेकपा एमालेको बुटवल क्षेत्र एकदम संगठन राम्रो भएको क्षेत्र हो । संघठनको हिसाबले हामी अब्बल छौँ । २०५६ सालदेखि नै नेकपा एमालेले बुटवलमा सधैं विजय प्राप्त गरिरहेको छ। अहिलेपनि हाम्रो संगठन एकदमै राम्रो छ । सुस्त दुरुस्त र व्यवस्थित छ । यस कारणले यस पटक पनि सहज रुपमा जीत हात पाछौँ ।

तपाइँको मुख्य चुनावी प्रतिववद्धता के कस्ता छन्?
–एमालले चुनावी प्रतिवद्धताहरुलाई हामीले प्रतिवद्धता भनेर सार्वजनिक गरिसकेका छौँ । स्वास्थ्य, शिक्षा, पर्यटन व्यवसायदेखि लिएर नगरलाई उच्च बिन्दुमा लगेर स्मार्ट सिटीको रुपमा अगाडि बढाउने गरी परिकल्पना गरेका थियौँ । त्यही अनुसार ५ वर्षमा बुटवलमा धेरै कामहरु भइरहेका छन् । त्यसैले यसलाई निरन्तरता दिँदै अन्य कामहरु पनि अघि बढाउँदै जाने सोँचका साथ म अघि बढेको छु । भष्ट्रचारको शून्य सहनशिलताको रुपमा अगाडि बढाउने गरी अघि बढ्ने छु । जनतालाई अनुभूति हुने गरी सेवा दिने म वचन बद्धता व्यक्त गर्दछु । यसकारण जनताले मलाई र एमालेलाई विश्वास गर्नुहुने छ ।

तपाइँको जीतका आधारहरु के–के हुन सक्छन् ?
–म यहि क्षेत्रमा धेरै वर्षदेखि बसेको व्यक्ति हुँ । म पहाडबाट बुटवलमा सरेर आएको नै २०२८ सालमा हो । २०२८ सालदेखि लगातार म बुटवलमा बसिरहेको छु । यसले गर्दा यहाँका प्रत्येक नशा–नशामा कसरी विकास गर्ने, कसरी विकासलाई अगाडि बढाउने , कुन खालको सामाजिक परिवेश छ । यहाँको आर्थिक स्थिति कस्तो छ ।

औद्योगिक विकास कसरी गर्न सकिन्छ भन्ने मापदण्ड नै बनाएर सबै जनताको बीचमा प्रतिवद्धता सार्वजनिक गरेका छौँ । त्यो प्रतिवद्धता अनुुुसार हाम्रीले काम गर्ने आवश्वास दिएका छौँ। त्यसैले गर्दा हाम्राले यहाँ जुन रुपमा काम गरेका छौँ । जनताले हामीलाई विश्वास गर्नु हुने छ र जनताको विश्वासलाई आत्मसमान गर्दै हामी अगाडि बढ्छौँ बुटवलवासीलाई म विश्वस्त पार्न चाहन्छु ।

मेरो सबैसँग व्यक्तिगत सम्बन्ध राम्रो भएको कारणले मेरो नेकपा एससँग मात्रै होइन कि नेपाली कांग्रेसका धेरै व्यक्तिहरु र उद्योगी व्यवसायीहरुले मलाई समर्थन गनुहुन्छ र सबैले मलाई तपाइँले टिकट लिएर आउनु पर्छ । तपाईलाई हामीले समर्थन गर्छौ भन्ने वचनबद्धता दिनु भएको छ । यो कारणले गर्दा यस पालिको निर्वाचनमा पूरै समानुपातिकमा भोट दिए जस्तो हुदैँन । स्थानीय निर्वाचनमा व्यक्ति पनि हेरिन्छ । यी कारणहरुले गर्दा जनताहरुको विश्वास म प्रति छ भन्ने लाग्छ मलाई ।

बुटवल एमालेको बलियो इलाका हो । विगतमा बुटवलमा एमालेले जो उठाएपनि जित्छ भन्ने थियो । अहिले पार्टी विभाजन भएको छ । अर्को तिर ५ दलिय गठबन्धन छ। चूनौती कत्तिको देख्नु भएको छ ?
–जति साथीहरु पार्टी विभाजन भएर जानु भएको छ । त्यसको दोब्बर नेकपा माओवादीबाट नेकपा हुँदा आउनु भएका धेरै साथीहरु एमालेमा हुनुहुन्छ । एमालेबाट एकिकृत समाजवादीमा जानु भएका साथीहरु भन्दा माओबादीबाट आएका साथीहरु एमलेमा दोब्बर बसेका कारण पार्टीका लागि संख्याको हिसाबले फरक पर्ने स्थिति छैन। केही अन्यले पनि हामीसित सम्पर्क गरि रहनु भएको छ ।

तर, एमालेबाट विभाजित भएर बन्नेको नेकपा एसले बुटवलमा एमालेलाई हराएरै छाड्छौ भनि रहेको छ नि?
–नेकपा एकीकृतको नारा नै एक पटक एमालेलाई हराउ भन्ने छ । यसकारण जनताहरुले कुरा बुझिसक्नु भएको छ । एसले आफूले जित्ने होइन एमालेलाई हराउन लागि अगाडि बढेको छ । यही कारण बुझेर एसमा गएका कार्यकर्ता पनि धमाधम एमालेमै फर्किनु भएको छ । आफू जित्न होइन कि अर्कालाई हराउन हामी अगाडि हिड्छौँ भन्ने कुन बाटोमा जान्छौ भन्ने कुरा बुझन्नु भएको छ । गएकालाई हामीहरुले बाटो गलत रहिछ भन्ने बुझेका कारणले हामी सहज रुपमा एमालेमा स्वागत गछौँ ।

बुटवलको जीत–हारको निर्णायक सुकुमबासी बस्ती हो । लालपूर्जा दिन्छौँ भन्दै सबै राजनीतिक दलले भोट माग्छन् । सत्तामा जाने भर्याङ मात्रै गराउने तर, जितेपछि वास्ता नगर्ने गरेको भन्ने तपाईहरु माथि आरोप छ । यस्तो अवस्थामामा तपाई कसरी विश्वस्त पार्न सक्नुहुन्छ । र, तपाई मेयरमा निर्वाचित हुनु भयो भने यसलाई कसरी समाधान गर्नु हुन्छ ?
–बुटवल उमहानगरपालिकाले वडाको लालपूर्जाको लागि र स्थायी बसोबासका लागि पूर्ण रुपमा ग्यारेन्टी दिएको थियो । अहिले उहाँहरु जहाँ बस्नु भएको छ । उहाँहरुको नाप–जाँच सबै भएर पूरा भइसकेको छ । नाप जाँचपछि उहाँहरुलाई निस्सा पनि दिएको थियो । निस्साको आधारमा उँहारुले लालपुर्जा पाउनेवाला हुनु हुन्थ्यो । भूमि व्यवस्थापन आयोग विविध कारणले समयमा बन्न सकेन् ।

किनभने नेकपा माओवादी र एमालेको पार्टी एकीकरण भएको थियो । आयोग बनाउने बेलामा कसका मान्छे राख्ने के गर्ने भनेर भावनात्मक एकता हुन सकेनन । यसले गर्दा समयमा काम हुन पाएनन् । जब भूमि आयोग बन्यो त्यो बनिसके पछि नाप जाँच गरेर लालपूर्जा दिने तयारीमा पुगिसकियोको थियो । तर, एकाएक सरकार परिर्वतनको कारणले लालपूर्जा दिने कुरामा पछि पर्न पर्यो । निस्सा वितरण भइसकेको छ अब त्यही निस्साको आधारमा जुनसुकै सरकार आएपनि नदिई उपाय नै छैन । यो दिने भनेको एमाले नै हो । अब म निर्वाचित भइसकेपछि यसको पहल गर्छु र उहाँहरुले लालपुर्जा पाउनु हुन्छ । अब ढुक्क भएर बस्न आग्रह गर्छु ।

बुटवलका सडक खाल्डा–खुल्डीयुक्त र धुलाम्य छन्। चौतर्फी आलोचना पनि भइरहेको छ । लामो समयदेखि बुटवलमा एमालेको नै नेतृत्व भएकाले यसको असर तपाइँलाई पर्ला नि?
–बुटवलको बारेमा आलोचना गर्ने ठाउँ नपाएपछि विपक्षहरुले यसलाई देखाएर आलोचना गर्नु भएको छ । बुटवलमा आउने मान्छे यो बाटो नभईकन कहि पनि जान नसक्ने भएकाले सबैको आँखा यसमा छ । तर, यो बुटवल उपमहानगरको अधिकारभित्र पर्दैन र उपमहानगरले चाहेर पनि बिना अधिकार गर्न पाउँदैन ।

संघीय अधिकार र बजेट अन्तर्गत पर्दछ । संघीय बजेट भएपछि संघीय निकायको टेन्डर हुन्छ । यहाँका घरहरु सरकारले बाटो चौडा गर्दै थियो । पहिलाका ७५ फुट भित्र घर पर्ने घरधनिहरुले मुद्धा दिनु भएको थियो । त्यो मुद्दाको फौसला नहुँदासम्म अदालतले रोक्दिएका कारणले समयमा बाटो निर्माण हुन सकेनन् । पछि अदालतबाट मुद्दा फैसला भयो । मुद्दा फैसला भइसकेपछि बाटोको पक्षमा भएर बाटोको निर्माणको काम सुरु हुनुपर्नेमा ठेक्कदारले राम्रोसँग नगर्ने र सरकारले समयमा पैसा नदिने यी कारणले गर्दा रोकियो । तर, यो संघीय बजेट भएका कारणले संघले गर्नु पर्ने हो । नगरले त्यसमा बजेट हाल्न मिल्दैन।

यहाँको मेयर शिवराज सुवेदीले धेरै कोशिस गर्नु भएको थियो । एमालेले धेरै पटक डेलिगेशन जाने, विरोध जनाउने, ज्ञापनपत्रहरु दिने गरेको थियो । यो गर्दा पनि समयमा हुन सकेन् र धेरै ढिलो भयो । ठेक्कदारले पनि समयमा काम नगरेकाले सडक एकदमै धुलाम्य र कुरुपको बजार जस्तो दिएको छ । यसले मलाई अप्ठारे महसुश भएको छ । तर, आफ्नो अधिकार क्षेत्र भन्दा बाहिर भएको कारणले अलिकति समस्या छ । अहिले एमालेको प्रतिद्धन्दी पार्टीले पनि यो बाटोलाई देखाएर चुनाब जित्न सकिन्छ भन्ने दोष जति उपमहानगरपालिकालाई दिए र अगाडि बढ्न सकिन्छ कि भन्नु भएको छ । तर, यो संघीय बजेट भएकाले उहाँहरुले सकेको भएता सरकार परिवर्तन भएको पनि त धेरै भयो । अहिलेसम्म झ्याम झ्याम गरेर देखाइदिएको भए हुन्थ्यो ।

यो काम गरेका भए हामी आउने बित्तिकै यो काम गर्याे पहिला बुटवल यस्तो थियो । अहिले यस्तो छ भनेर भन्या भए पनि हुन्थ्यो । तर, उहाँहरुको अहिले पनि प्रतिपक्ष भावना भयो । किन भने बाटो यसरी देखाउन पाइयो भने हाम्रो केही भए पनि भोट बढ् थियो कि भन्ने । माथिबाट बजेट निकासा नगरिदिने । यी कारणले गर्दा नबुझने जनताहरुका लागि यो त नि भन्ने किसिमको कुरा आउँछ कि भन्ने मलाई धेरै समस्याको रुपमा लिएको छु ।

तपाइँले जित्नु भयो भने बुटवलमा सबै भन्दा पहिला के काम गर्नु हुन्छ ?
–हाम्रो प्रतिबद्धतामा शिक्षा, स्वास्थ्यमा बढी ध्यान दिन पर्ने मैले महशुस गरेको छु । बुटवल पर्यटकीय क्षेत्र हो । यो ऐतिहासिक क्षेत्र हो । यसकारण पर्यटन क्षेत्रलाई पनि अगाडि बढाउनु पर्छ । सौभाग्य के छ भन्दा लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पताल यही छ । शंकर पोखरेल मुख्यमन्त्री हुँदा यस अस्पताललाई योजना बनाएर सोही योजना अनुसार भवन निर्माण गर्ने र सबै सेवा यहीबाट दिने भन्ने प्रतिबद्धता गर्नु भएको थियो । अहिले विभिन्न कारणले रोकिएको छ । यो कसैले रोकेर रोकिने वाला छैन् । यो हाम्रो शैभाग्य हो बुटवल भित्र छ । स्वास्थ्य, शिक्षा र जनतासँग प्रत्यक्ष सम्बन्ध भएका रोगजारीका कुरा, तालिम लगायतमा म विशेष ध्यान दिन्छु ।

तपाईले चुनावमा गरेको प्रतिबद्धता निर्वाचित भएपछि कार्यान्वयन गर्नु हुन्छ भनेर नागरिकले कसरी विश्वास गर्ने?
–यो भन्दा पहिलाका प्रतिबद्धताहरु पनि धेरै पूरा भएका छन् । अहिले पनि म पुरा गर्छु यो मेरो अठोट हो । किन भने म पनि यही बस्ने हो । यही ठाउँले मलाई चिनाएको छ । म जुन स्थितिमा प्रवेश गरेको थिए त्यही स्थितिमा बाहिर निस्केर पहिला जे थिए, म अहिले त्यही छु भन्ने देखाउने मेरा चाहाना छ । मैले भष्ट्रचारमा शून्य सहनशिलता लागू गरेर सम्पूर्ण कामहरु र प्रतिवद्धताहरु पूरा गर्ने गरी लाग्छु ।

बुटवलमा तपाइँका प्रत्यासी गोपाल रानाले टिकट पाउने चर्चा थियो । अन्तिममा समयमा तपाईको हातमा टिकट पर्याे । यसले पार्टीमा असन्तुष्टि देखिएको भन्ने छ । अब सबैलाई मिलाएर कसरी जानुहुन्छ ?
–यो प्रतिपक्षले असन्तुष्टि भए हुँदो हो भन्नेर बस्नु भएको थियो । हल्ला गरेर केही हुन्छ कि भन्नेर भनिएको हो । टिकट पाउने बेला निर्वतमान मेयर,गोपाल राना र म तीन जना सँगै थियौँ । जसले पाए पनि सबैसँगै प्रचार–प्रसारमा जाने , कसैले केही नगर्ने भन्नेर कुरा भएको थियो । भाग्यवस टिकट पाउने सैभाग्य मैले पाएँ । चर्चामा हामी सबै थियौँ ।

एउटा सिटलाई दुई वटा राख्न मिलेन । नमिलेपछि मैले पाए पछि उहाँले पाउनु भएन । उहाँले पाएको भए म पाउने थिएन। यसमा तिललाई पहाड बनाउन सकिन्छ कि भन्ने कोशिस मात्रै हो । हामी सँगै छौँ । उँहाको मनोवलमा पनि कुनै तलमाथि परेको छैन । गोपाल रानाले नै मलाई सबै भन्दा पहिला फोन गरेर शुभकामना दिनु भएको हो । पूर्णरुपमा सहयोग गर्छु भनेर वचन पनि दिनु भएको छ ।

निर्वाचन नजिकिँदैछ बुटवलबासीलाई के भन्न चाहानु हुन्छ?
–नेकपा एमालेले बुटवल सुविधा सम्पन्न बनाउनका लागि भरपुर काम गरेको छ । हामीले प्रतिवद्धता जाहेर गरेका छौँ । त्यो प्रतिबद्धता अनुसार हामी अगाडी बढ्ने छौँ । एमालेको प्रतिवद्धता सबै बुटवलबासीले पढ्न आग्रह गर्छु । भोलि निर्वाचित भइसके पछि यो प्रतिवद्धता जाहेर भएको थियो किन भएन भनेर तपाइँहरुले हामीहरुलाई घच–घचाउने काम गर्नुहोस् । त्यसको लागि म स्वागत गर्छु। सबैले मलाई मतदान गरेर विजय गराउन बुटवलबासी समक्ष हार्दिक अनुरोध गर्छु ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पर्खाल भत्किएर पुरिँदा एकको मृत्यु प्रजातन्त्र होइन गठबन्धनतन्त्र ! सर्वोत्तम लिटोको प्याकेटमा कीरा कसरी लाग्छ हैजा ? यी हुन् लक्षण र रोकथामका उपाय सुनको मूल्य प्रतितोला तीन सय रुपैयाँले घट्यो दक्षिण कोरियामा २०२३ का लागि श्रमिकको तलब ५ प्रतिशतले वृद्धि सयपत्री हाइड्रोपावरको आईपीओ भर्ने समय थप ट्रक र मोटरसाइकल ठोक्किँदा एक जनाको मृत्यु राजस्थानमा धार्मिक तनावः मोदीलाई धम्की, इन्टरनेट सेवा बन्द रुपन्देहीको सैनामैनाका एक युवा मृत अवस्थामा फेला फुटबलर भरत र नवयुग एनएसी प्रतियोगिता खेल्न अमेरिका प्रस्थान डाइभर्सन निर्माणपछि खुल्यो पूर्व–पश्चिम राजमार्ग, कस्ताे छ अन्य सडककाे अवस्था ? मध्यअसारसम्म लुम्बिनीमा ३३ प्रतिशत मात्र रोपाईं आज पनि देशभर वर्षाको सम्भावना श्रीमान १० वर्ष वेपत्ता भए श्रीमतीलाई एकल भत्ता दिने प्रस्ताव रोटरी क्लब भैरहवाद्वारा तिलोत्तमास्थित विद्यापिठका विद्यार्थीलाई कम्प्युटर तथा झोला वितरण एमाले निकट युवा संघको धान राेपाइँमा कुटाकुट बुटवलमा जंगली च्याउ खाँदा ६ जना बिरामी, अवस्था गम्भीर असारे–१५ः ‘हिलोमा रमाउनेहरुको दाउ–१७’ काठमाडौंमा १४ जनामा हैजाको संक्रमण पुष्टि