७ आश्विन २०८०, आईतवार

Sep 24, 2023

काठमाडौं । दिनमा दुई पटक र कम्तीमा दुई मिनेट दाँत माझ्ने सल्लाह हामीमध्ये धेरैलाई थाहा छ।दन्त चिकित्सकहरूले सन् १९७० को दशकमा हामीले दुई मिनेट दाँत माझ्नुपर्छ र पछि नरम ब्रिस्टलहरू भएको दाँत ब्रश प्रयोग गर्न सुझाव दिन थाले।कतिपयले एक मिनेटसम्म दाँत माझ्दा पनि पुग्दैन भन्छन् भने कतिपय प्रमाणले दुई मिनेटसम्म दाँत माझ्दा पनि पुग्दैन ।

Advertisement

केही नयाँ अनुसन्धानका अनुसार दाँतबाट बढीभन्दा बढी फोहोर हटाउने हो भने लामो समयसम्म ब्रस पनि गर्नुपर्छ । यसका लागि कम्तीमा तीन वा चार मिनेटसम्म ब्रस गर्न सुझाव दिइन्छ। के यसको मतलब हामीले ब्रश गर्ने समय दोब्बर गर्नुपर्छ ?

पट्टिका हटाउन मद्दत गर्छ
तर अहिले जुन सहमति भएको छ त्यो मुख्यतया सन् १९९० को दशकमा ब्रस गर्ने समय, यसको प्रविधि र विभिन्न प्रकारका टूथब्रसका बारेमा प्रकाशित अनुसन्धान प्रतिवेदनमा आधारित छ।यी अनुसन्धानहरूमा, यो पत्ता लाग्यो कि दुई मिनेटको लागि ब्रस गर्दा प्लेक हटाउन मद्दत गर्दछ तर राम्रो छैन। तर दुई मिनेटभन्दा बढी ब्रस गर्दा पहिलेभन्दा धेरै फलक हटाइयो। यसका बाबजुद पनि दुई मिनेटको तुलनामा दुई मिनेटभन्दा बढी ब्रस गर्दा दाँत लामो समयसम्म स्वस्थ रहन्छ कि हुँदैन भन्ने अनुसन्धान हुन सकेको छैन ।

यद्यपि, हामीलाई प्लाक बढी जम्मा हुँदा हुने क्षतिको बारेमा थाहा छ, र यसको आधारमा प्रत्येक ब्रसको साथ प्लाक हटाउँदा मात्र हाम्रो मुखको स्वास्थ्यमा सुधार हुन्छ। तर, यसको लागि कुनै प्रमाण छैन र यो गर्न सजिलो छैन किनभने यस्तो अनुसन्धान धेरै समय लाग्छ।

शरीरको प्रतिरक्षा प्रणाली
जब हामी दाँत माझ्छौं, हाम्रो उद्देश्य दाँतबाट कीटाणुहरू हटाउने हो। यिनीहरूलाई डेन्टल प्लेक्स भनिन्छ। यी फलकहरू ब्याक्टेरिया, भाइरस र फङ्गसको रूपमा जम्मा हुन्छन् र त्यहाँ समुदायको रूपमा बस्छन्, जसलाई माइक्रोबियल बायोफिल्म भनिन्छ।

यी बायोफिल्महरू धेरै चिपचिपा हुन्छन् र केवल ब्रशको मद्दतले हटाउन सकिन्छ। यी कीटाणुहरू धेरै कारणहरूले गर्दा सजिलैसँग गुणा हुन्छन्, यसमा दाँतको सतहमा नरमपनको विकास, ब्रश गिजाको भागहरूमा पुग्न नसक्ने जस्ता चीजहरू समावेश छन्।वास्तवमा, यी प्लाक बायोफिल्महरूले हाम्रो दाँत सफा गरेको केही घण्टा पछि पुनस् उत्पन्न गर्ने क्षमता राख्छन्। त्यसपछि मात्र दिनमा दुई पटक ब्रश गर्न सल्लाह दिइन्छ।

यदि लामो समयसम्म दाँत माझ्न र राम्ररी सफा गरिएन भने, त्यसमा गहिरो प्लाक जम्मा हुन्छ र यसले हाम्रो शरीरको प्रतिरक्षा प्रणालीलाई सक्रिय बनाउँछ र यसले जिन्जिभाइटिसमा सूजन र दुखाइ जस्ता अवस्थाहरू निम्त्याउँछ। सूजन सामान्यतया पीडादायी हुँदैन तर प्रायः ब्रस गर्दा रगत बग्ने र कतिपय अवस्थामा सास गन्हाउने गुनासो हुन्छ। बायोफिल्महरूले पनि गुफाहरू निम्त्याउन सक्छ।

ब्रश गर्ने सही तरिका के हो ?
ब्रश गर्नुको उद्देश्य प्रत्येक दाँतबाट सकेसम्म धेरै पट्टिका हटाउनु हो। भर्खरका प्रमाणहरूले सुझाव दिन्छ कि दाँत माझ्दा बढी समय (प्रत्येक पटक ब्रस गर्दा चार मिनेट सम्म) यसलाई सफा गर्न मद्दत गर्दछ।लामो समयसम्म ब्रस गर्नुको अर्थ हो कि हामीले आफ्नो दाँत धेरै भन्दा धेरै सफा गर्न सक्षम छौं, विशेष गरी ती ठाउँहरूमा जहाँ ब्रश सजिलैसँग पहुँचयोग्य छैन र ती ठाउँहरू कम समयको लागि सफा रहन्छन्।

तर आफ्नो दाँत धेरै पटक माझ्न (उदाहरणका लागि – दिनमा दुई पटक भन्दा बढी) र तिनीहरूलाई धेरै कडा माझ्न पनि सावधान रहनुहोस्। यस बाहेक, सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कुरा कडा ब्रिस्टल ब्रश र रफ टुथपेस्ट वा पाउडर प्रयोग नगर्नु हो किनभने यसले दाँतमा बढी घर्षण गर्दछ र तिनीहरूलाई ठूलो नोक्सान पुर्‍याउन सक्छ।

त्यहाँ ब्रश गर्ने विभिन्न तरिकाहरू छन्, तपाईं तिनीहरूलाई सही रूपमा ब्रश प्रयोग गर्न प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ।यी मध्ये एक बास प्रविधि हो। यसमा दाँतसँगै गिजालाई राम्ररी सफा गर्छ । यसमा तिनीहरूले गिजाको तल्लो भागलाई पनि सफा गर्छन् जहाँ पहिले प्लाक जम्मा हुन्छ र जसले त्यहाँ सूजन निम्त्याउँछ।

आफ्नो दाँत धेरै हल्का माझ्नुहोस्। तर, यो शक्ति कति हुनुपर्छ भन्नेमा कुनै एक मतमा सहमति भएको प्रमाण छैन । हाम्रो मुख भित्र कडा र नरम दुवै तन्तुहरू छन् र तिनीहरूले हल्का बलले ब्रश गर्दा हानि गर्दैनन्। त्यहाँ धेरै कारकहरू छन् जसले यस प्रविधिलाई प्रभाव पार्छ, जस्तै कुन टूथब्रश, टूथपेस्ट र जिब्रो तपाईंले प्रयोग गर्नुहुन्छ।

उदाहरणका लागि, धेरै अम्लीय सोडा पिएर आफ्नो दाँतको सतहलाई क्षति पुर्‍याउनेहरूको दाँत कमजोर हुन सक्छ। यसको मतलब यो हो कि यदि तिनीहरूले टूथपेस्ट वा कडा ब्रिस्टलहरू प्रयोग गर्छन् जसले घर्षण निम्त्याउँछ, तिनीहरूको दाँतलाई बढी क्षति पुग्छ।तपाईंले आफ्नो दाँतको लागि कुन ब्रश प्रयोग गर्नुपर्छ भन्ने बारे आफ्नो दन्त चिकित्सकसँग परामर्श गर्नुहोस्।

इन्टरडेन्टल सफाई
इन्टरडेन्टल क्लिनिङ नामले नै सुझाव दिन्छ, यो दाँतको बीचमा सफा गर्ने एउटा प्रविधि हो। यसलाई फ्लसिङ कुञ्जी भनिन्छ। धेरै अनुसन्धानहरूले देखाएका छन् कि यसले दाँतको क्षय र जिङगिभिटेस दुवै कम गर्न सक्छ।

यसमा फ्लस वा धागोको दुवै छेउलाई दुवै हातले समातेर दुई दाँतको बीचमा समातेर हल्का बलले दाँतलाई माथिदेखि तल र तलबाट माथिसम्म मासिन्छ।गिजा र दाँतको बीचमा धकेलिएको इन्टरडेन्टल ब्रश अझ प्रभावकारी हुन सक्छ। टूथपिक्स, वाटर जेट्स वा जिब्रो क्लीनर जस्ता अन्य सरसफाई विधिहरूको बारेमा थोरै थाहा छ।

पक्कै पनि हामी दिनमा दुई पटक दाँत सफा गर्ने बानी छौं, तर यो पनि धेरै महत्त्वपूर्ण छ कि हामीले राम्रो तरिकाले ब्रस गर्ने उचित प्रविधि प्रयोग गर्न पनि विशेष ध्यान दिनुपर्छ।कुल मिलाएर, दुई मिनेट भन्दा बढी ब्रस गर्नाले हाम्रो दाँतबाट थप पट्टिका हटाउन मद्दत गर्न सक्छ र सम्भवतः दाँत, गिजाको स्वास्थ्य राम्रो हुन्छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

‘सिद्धार्थ चेम्बर अफ कमर्श पत्रकारिता पुरस्कार’बाट गुप्ता सम्मानित विषादीयुक्त केमिकलबाट स्थानीय बासीको स्वास्थ्यमा समस्या भएको भन्दै उद्योग बन्द गर्न माग लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा बाल तथा महिला प्रसुतीका लागि छुट्टै काउन्टरको सुरुवात बुटवल आएर एआईजी भण्डारीको निर्देशन : भ्रष्टाचार शुन्य सहनशिलतामा काम गर्नुस् बुटवल गाेलपार्कको दुर्गा मन्दिरमा सन्ध्याकालिन महाआरती हुने बुटवलको देवीनगरमा गणपति मिष्ठान्नको ‘फ्रेन्चाइज’ बुटवलमा ईस्लाम धर्मालम्विहरुको धर्मगुरु पैगम्बरको १४९८ औं जन्मोत्सव विविध कार्यक्रम गरि मनाइँदै लागुऔषधसहित एकजना पक्राउ ‘अपराधको शैली परिवर्तन हुँदै जाँदा अनुसन्धान तथा नियन्त्रण थप चुनौतिपूर्ण बन्दै’ बलात्कार आराेपमा एकजना पक्राउ खुकुरी प्रहार गरी हत्या गरेको आराेपमा एकजना पक्राउ जुवातास खेलिरहेको अवस्थामा पाँचजना पक्राउ एयर गनसहित एकजना पक्राउ गाईको चित्रअंकित ‘मेडालियन सिक्का’ सार्वजनिक जसपाको कोशी प्रदेश समिति पुनर्गठन, पदाधिकारीमा को को परे ? चिलिमे-त्रिशुली २२० केभी प्रसारण लाइन पुषभित्र सक्ने समयसीमा नेपाल–चीन व्यवसाय परिषद् स्थापना गर्न नेपाल उद्योग परिसंघ र सीसीपीआईटीबीच समझदारी प्रधानसेनापति शर्मा भारत प्रस्थान टिकटक स्टार ‘मुन’को सम्झानामा युवा वर्गलाई सदेश मुलक गीत (भिडियोसहित) भष्ट्रचारको थप सुचना ओलीज्यूले नै दिनुहुन्छ: बराल