१० आश्विन २०८०, बुधबार

Sep 27, 2023


साउन ९,

Advertisement

सिमकोट । हुम्ला जिल्लाई सडक यातायातले जोडेको छैन । नेपालकै दुर्गम मध्येको एक जिल्ला हुम्लामा वर्षमा हवाई चढेर एक करोड १२ लाख रुपिँयाको तरकारी पुग्छ भनेर धेरैलाई पत्यार नलाग्न सक्छ । तर तथ्याङ्बाट त्यो कुरा पुष्टि भएको छ । गत आर्थिक वर्षमा हुम्ला सिमकोटमा मात्रै एक करोड १२ लाख बराबरको तरकारी आयात भएको छ ।

आवश्यक अनुसार तरकारी उत्पादन नभएपछि नेपालगंज र सुर्खेतबाट महङ्गो हवाई ढुवानी गरेर तरकारी आयात भएको हो । यसमा यात्रुहरुले साथमा ल्याउने तरकारीको मुल्य समावेश गरिएको छैन ।मङ्सिरदेखि जेठ महिनासम्म प्रतिदिन दुईसय क्वीन्टल र असारदेखि कार्तिक महिनासम्म प्रतिदिन औसत एकसय क्विन्टल तरकारी नेपालगंज र सुर्खेतबाट सिमकोटमा हवाई मार्गबाट ढुवानी भएर आउने उद्योग बाणिज्य संघ हुम्लाका विमानस्थल प्रतिनिधि टेकबहादुर रोकायाले बताउनुभयो ।

मानसरोवर कैलाशको पर्यटकीय सिजनमा हेलिकोप्टरबाट तरकारी होटेल व्यवसायीहरुले भित्र्याउने गरेका छन् । यसरी प्रत्येक दिन प्रत्येक यात्रुहरुले दुईचार किलो हरियो तरकारी हातमै बोकेरै आउने गरेका छन् । अहिले नेपालगंजबाट प्रतिकिलो ढुवानी दर एकसय २० रुपियाँ र सुर्खेतबाट प्रतिकिलो एकसय पाँच पियाँ रहेको छ । गएको एक वर्षमा जेठदेखि कार्तिकसम्म एकसय ५० दिनमा प्रतिदिन एकसय केजी तरकारी नेपालगंज र सुर्खेतबाट हवाई मार्गबाट ढुवानी हुँदै आएको छ ।

मङ्सिरदेखि जेठसम्म दुई पाँचदिन प्रतिदिन दुईसय किलो तरकारी सीता, तारा र समिट एयरका जहाजहरुले बोक्दै आएका छन् । सुर्खेत र नेपालगंजको ढुवानी दर दशरुपियाँ प्रतिकिलो फरक भए पनि सिमकोट बजारमा मुल्य एकनास रहेको छ ।

नेपालगंज र सुर्खेतमा तरकारीको पसल मुल्यसहित तरकारीको प्रतिकिलो चारसयसम्म तरकारीको मुल्य पर्ने स्थानीय व्यापारी सृष्टि बिसी बताउनुहुन्छ । यसरी तरकारीको मुल्य महङ्गो हुनुको कारण चर्को ढुवानी भएको उहाँले दाबी गर्नुभयो । हाल सिमकोटमा तरकारीका खुद्रा पसलहरु आठवटा रहेका छन् ।

हरियो तरकारी बाह्र महिना उत्पादन नहुने भएपछि महङ्गो हवाई ढुवानी तिरेर तरकारी उपयोग गर्नु वाध्यता रहेको स्थानीय जीवन परियारले दुखेसो पोख्नुभयो ।ऋतु अनसार सबै तरकारी आवश्यकता अनुसार नपाईने र बेमौसमीमा साग र धनियाँबाहेक अरु तरकारी उत्पादन नहुने भएपछि यस्तो बाध्यता आइपरेको उहाँले बताउनुभयो । गैरस्थानीय सरहनै हुम्लामै उत्पादन भएका तरकारीको मुल्य राख्नाले स्थानीय थप मर्कामा परे पनि यसप्रति कसैको ध्यान जान सकेको छैन ।- राजन रावत /गोरखापत्र अनलाइन

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

साफ यू-१९ च्याम्पियनसिप फुटबल : भारतसँग नेपाल स्तब्ध बुटवलमा मिस डायमण्ड-२०२३ आयोजना बिहान कार्यालय पुगेपछि अनिवार्य योग–ध्यान गर्न कर्मचारीलाई गृहको निर्देशन बाँकेमा पाटेबाघ मृत फेला राष्ट्रियव्यापी पावरलिफ्टिङ्ग प्रतियोगिता एनवाईएफसी क्लासिक-२०२३ सम्पन्न संखुवासभाका कांग्रेस जिल्ला सभापति दिपक खड्काले दिए राजीनामा सेयर बजार १८.६० अंकले घट्यो सुन किन्ने बहानामा चोरी गर्ने चारजना पक्राउ चलचित्र परदेशी-२ को शिर्ष गीत ‘परदेशी छुकछुके रेलैमा..’ सार्वजनिक हत्या आराेपमा एकजना पक्राउ पर्यटन प्रर्वद्धनमा नीजि र सरकारी क्षेत्रको सहकार्य आवश्यक लागूऔषधसहित ९ जना पक्राउ रुपन्देहीका ३ सय ६० विद्यार्थीलाई शान्ती र सद्भावका लागि संबाद शिक्षा जुवा खेलिरहेको अवस्थामा १८ जना पक्राउ सालकको खपेटासहित चारजना पक्राउ बालिका बलात्कार आराेपमा एकजना पक्राउ उपचार छाडेर चिकित्सक आन्दोलनमा, सुरक्षाको जिम्मा सरकारले लिन्छ : स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेत नयाँ खिम्ती २२० केभी सबस्टेसनको क्षमता बृद्धि : विद्युत् खेर नजाने, निर्यात परिमाण बढ्ने प्रधानमन्त्री प्रचण्ड ल्हासामा घट्यो सुनचाँदीको मूल्य