११ मंसिर २०७८, शनिबार

Nov 27, 2021

काठमाडौं । चीनले मानवसहित अन्तरिक्ष यानको सफलतापूर्बक प्रक्षेपण गरेको छ । नयाँ अन्तरिक केन्द्रमा तीन जना अन्तरिक्ष यात्रीसहितको यान गोबी मरुभूमीबाट नेपाली समयअनुसार बिहान करिब छ बजे प्रक्षेपण गरिएको बीबीसीले उल्लेख गरेको छ ।

नै हैशेङ्ग, लिऊ बोमिङ्ग र टाङ्ग होङ्दो गरी तीनजना अन्तरिक्ष यात्रीले पृथ्वीबाट करिब ३८० किलोमिटर माथि तीन महिना बिताउनेछन् । पछिल्लो पाँच वर्षमा चीनको यो पहिलो सबैभन्दा लामो अन्तरिक्ष यात्रा रहेको छ । बिहीबार शेनझाउ–१२ ले लामो यात्राको मार्च २एफ रकेट प्रक्षेपण गरेको हो ।

पछिल्लो छ महिनामा चीनले चन्द्रमाबाट चट्टान र माटोको नमूना सङ्कलन गरेर अध्ययन गर्दैछ भने मङ्गलमा सफलतापूर्बक यान अवतरण गराएको छ ।अन्तरिक्षमा तीन अन्तरिक्ष यात्रीसहितको यानले २२.५ टन वजन भएको तिआन्हे मोड्युललाई सक्रिय बनाउने लक्ष्य राखेको छ । यानका कमाण्डर नै हैशेङ्गले प्रक्षेपण अघि भने, “हामीले अन्तरिक्षमा हाम्रो नयाँ घर ब्यवस्थित पार्नुछ, जसमा नयाँ प्रबिधिहरु जडान गरिनेछ । त्यसैले मिसन अत्यन्तै चुनौतीपूर्ण हुनेछ ।”

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

झापाकी इन्दिरासँग ‘इन्गेजमेन्ट’मा बाँधिए मुकुन्द घिमिरे पार्टी भित्र हुने निर्वाचनले ठूलो द्वन्द्व जन्माउँछ : डा. भण्डारी केमिकल एण्ड मेडिकल सप्लायर्स एसोसियशन नेपालको साधारणसभा तिलोत्तमामा कोसी ब्यारेजमा हाम फालेका एक जनाको मृत्यु सरकारलाई बिजुली खपतको चिन्ता, जनता पोल हेर्न बाध्य रुपन्देहीको भैरहवामा ट्रकको ठक्करबाट बाबुछोराको मृत्यु मुख्यमन्त्री राईले भने- म रचना रिमाललाई वान साइड लभ गर्छु राजनीतिमा देखिएको पथभ्रष्ट र अराजकता सच्याउने नेतृत्व आउँछ : ओली बन्द सत्रमा ओलीले भने : प्रतिकृयावादीको षड्यन्त्रका कारण प्रतिपक्षमा पुगियो कांग्रेस रुपन्देहीको सभापतिमा रामकृष्ण खाँण सर्वसम्मत रुपमा चयन पाँच घण्टा ढिला गरी सौराहमा सुरु भयाे एमालेको बन्दसत्र भोट माग्न सुरु गरेका भीम रावलले भने- ओलीकाे सहमति प्रयासबारे जानकारी छैन एमाले १० औँ महाधिवेशन : घनश्याम भूसाल उपाध्यक्षमा उठ्ने एमाले दशौं महाधिवेशन : नेम्वाङलाई राष्ट्रपति, अष्टलक्ष्मीलाई उपराष्ट्रपतिको आश्वासन एमालेको कुम्भमेलामा विचारलाई निषेध गरियाे : प्रचण्ड टिपरको ठक्करले स्कुटर चालकको मृत्यु माओवादी केन्द्र पुनर्गठित गर्दै अघि बढेका छौं: प्रचण्ड ओली बन्दसत्र स्थल प्रवेश, तर अझै सुरु भएन बैठक एमालेको राष्ट्रिय महाधिवेशन र युवा नेतृत्व कर नबुझाउने करदातामाथि कारबाही सुरु