१४ जेष्ठ २०८०, आईतवार

May 28, 2023

उखरमाउलो गर्मी । तपतपी चुहिरहेछन् पसिना । बन्धनमा परेको छ शरीर । बेचैन छन् मनका छालहरू । तर्सिरहेछन् खुसीको बहारमा डुबुल्की खेल्ने भविष्यका कल्पनाहरू । बन्दकोठाको भ्mयालबाट चियाउन खोज्छु, सुन्दर भविष्यको सुदूर यात्रा । तर देख्छु, जताततै तुवालो अनि हुृरी बतासको सङ्केत ।

Advertisement

आँखामा स्वयम्भू राखेर दौडिन्छन् मेरा स्वप्निल पाइलाहरू । खोज्छन् बुद्धत्वको सुनौलो बिहानी । तर भेट्छन्, आँखामा पट्टी बाँधेका न्यायालयहरू । देख्छन्, अहङ्कारको समुद्रमा पौडी खेल्नेहरू । आवेग र उत्तेजनाको होलीमा भुल्नेहरू । कर्मलाई बोलीले उछिन्नेहरू । मक्किएका धुरी खाँबाहरूलाई देवत्वकरण गर्ने हर्ता, कर्ता र पूजारीहरू । आमा छन् तर के गर्नू ? सौतेनी आमाको रहर छ । बाबु छन् तर झड्केलो बाबुसँगको पिरती पनि कम चाख लाग्दो छैन । छिमेकमा आगो लाग्दा केक काट्नेहरूको कमी छैन । के अरुलाई खाने बाघले आफूलाई नखाला र ?

नैतिकताको परिभाषा बदलियो । बदलियो, आफ्ना र अरूलाई हेर्ने दृष्टिकोण । विचार र सिद्धान्तको पगरीमा खिया लाग्यो कि पुरानियो ? चिन्दैनन् कि बुझ्दैनन् ? काग र कोइली । जनताको खुसीका लागि शासन व्यवस्था फेरियो । फेरियो, सर्वहारा वर्गका नेताको अनुहार र व्यवहार । हेरियो संघ, प्रदेश र स्थानीय सरकार । तर पनि भेटिएन खुसीमा बदलिएको नेपाल र नेपालीको मुहार ? संस्कार घरमै सिक्ने हो । तर संस्कार र नैतिकता कसैको बन्धकीमा छन् । बोलीले सीमा नाघेपछि दशगजाले के देशको रक्षा गर्ला ? दाजुभाइमै विभीषणहरू जन्मेपछि शान, मान र पहिचान कहाँ पुग्ला ? छिमेकी भाँडेपछि बाछिटा कता पर्ला ? हतपतमा सत्ता, शक्ति र कुर्सी मोहमा फसेपछि फर्केर फेरि टेक्ने धरातल फेला पर्ला ?

काम बन्द छ । दाम बन्द छ । जताततै कसैलाई उचाल्ने र कसैलाई पछार्ने गन्ध छ । उनी पछारिन्नन् बरु जनता थला पर्छन् । चुलो बन्द छ । कसैका छाती खुम्चिएका छन् । कसैका फैलिएका छन् । कोही बेढङ्गले उफ्रिएका छन् । कोही सोचिरहेछन्, आफ्नो टाउको फुटे अरूको बेलैसरि । परीक्षामा पास हुने लक्षण कसैको देखिँदैन । खै, किन हो कुन्नि ? आफ्नासँग विश्वास छैन । पराईसँग लगनगाँठो कसिरहेछन् । लमीले मस्त कमिसन लिइरहेछ । पण्डितले तमासाको मन्त्र पाठ गरिरहेछ । कुन बाजा तालमा नाच्ने ? जनता रनभुलमा परिरहेछन् । भक्तहरू देवता कुन ठूलो भन्ने अलमलमा छन् । तर पनि भजनमा मग्नमस्त छन् । नास्तिकहरूलाई के को टन्टा । घण्टैपिच्छे यिनीहरूको रमितालाई फलो गरिरहेछन् ।

ऊ हिजो मसँग थिई । आज छोडेर गई । आफूसँग छँदा दिलकी रानी, अरूसँग गए वेष्या ? जे पनि सहेर को बस्न सक्छ ? आत्मनिर्णयको अधिकार सबैलाई छ । आत्मनिर्णयभित्र रहेको नैतिकताको लगाम बदनाम भएपछि यी सब कुरा कागजी हुँदारहेछन् । यही दुषित माया पिरतीको चक्रव्यूहमा नेपाली राजनीति र नेपालीको सुन्दर भविष्य कुहिरोको काग बनेर अल्मलिरहेछ । छि† कति दुर्गन्धित राजनीति ?

सामाजिक सञ्जाल राजनीतिको यही अराजनीतिक दुर्गन्धले ग्रसित छ । जनता उपचारको अभावमा त्रसित छन् । समय, श्रम र बौद्धिकता बेतुकको तर्कवितर्कको आहालमा डुबिरहेछ । देशको स्थिति दिनप्रतिदिन बेहाल छ । हामीलाई चाहिएको छ गाँस, बास, कपास, स्वास्थ्य र शिक्षा । तर जनताका सेवक हौँ भनेर कहिल्यै नथाक्ने तर मौकामा चौका हान्न देशीविदेशी प्रभूको इच्छा राख्ने मनोबल नभएका, पदलुप्त र ढोँगी नेतृत्वको चङ्गुलबाट हामी कहिले र कसरी उम्कने ? गणतन्त्र त आयो तर कतै हात्ती आयो, हात्ती आयो फुस्सा हुने त होइन ? कठै, हामी नेपाली जनता ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

आम्दा अस्पतालको स्तरवृद्धिको समझदारी गर्न बुटवलको टोली जापान प्रस्थान बुटवलमा भारतीय नम्बरको कारको ठक्करबाट प्रहरी साहयक हवल्दार अमृत बस्नेत घाइते ‘छल्दी खोलामा बाढी आएपछि स्थानीयले भने : विपतमा खै रेसुङ्गा र इस्माका जनप्रतिनिधी ?’ बुटवलका मासुपसलमा खसीबोकाको भनेर बाख्रीको मासु विक्रि, ७५ किलो मासु जफत गरी नष्ट नदी उत्खनन् गर्न नपाएपछि ट्याक्टर व्यवसायीले घेरे देवदह नगरपालिका सरकारको आर्थिक सर्वेक्षणले भन्छ- अर्थतन्त्र सुधार हुँदैछ [पूर्णपाठ] बुटवलको ढवाहामा जेठ २५ गतेदेखि ‘दोस्रो पीस पार्क मेला’ हुने भारत भ्रमणबारे पूर्वप्रधानमन्त्रीसहित नेताहरुसँग मागे प्रधानमन्त्री प्रचण्डले सुझाव सेयर बजार दोहोरो अंकको गिरावट अर्घाखाँचीको शितगंगा–५ जुकेनामा बिपि स्मृति भवन बन्ने धर्नामा बसेका अधिकारकर्मीहरु पक्राउ प्रतिनिधिसभा संसदीय सुनुवाइ समिति गठन, यही हुन् सदस्यहरू अनिता ढुंगानालाई योजना आयोगको सदस्यमा नियुक्त गर्ने सरकारको निर्णय ७० वर्षीया वृद्धा र १७ वर्षीया किशोरी बलात्कृत भाडादर छुट गरी सहयोग गर्न होटल ब्यवसायीहरुको घरधनीलाई आग्रह तमोर जलाशययुक्त आयोजनाबाट पावर चाइनालाई बिदाइ गर्ने प्रक्रिया अघि बढाइयो अनुष्का भन्छिन्–वर्षमा एउटामात्र फिल्म बुटवलका रुकबहादुर आफ्नै सुत्ने कोठामा मृत फेला प्रि ओपन सेसनमा नेप्से सूचक बढ्यो घट्यो सुनको मूल्य, चाँदीकाे बढयाे