१३ माघ २०७९, शुक्रबार

Jan 27, 2023

बुटवल । रुपन्देहीमा कोरोना संक्रमण बढदै गएपछि जिल्ला प्रशासन कार्यालयले रुपन्देहीमा लकडाउन (निषेधाज्ञा)को तयारी गरेको छ । बैशाख १६ गते देखी बैशाख २९ गते सम्म रुपन्देहीमा निषेद्याज्ञा जारी हुने रुपन्देहीका प्रमुख जिल्ला अधिकारीले जनाएका छन । यसको औपचरिक निर्णय भने भोली मात्र हुने भएको छ । निषेधाज्ञालाई बाध्यात्मक तरिकाले लैजाने रुपन्देहीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी अस्मान तामाङ्गले बताए ।

Advertisement

उनले गत बर्ष चैत्र ११ गते जुन रुपमा बन्दाबन्दी भएको थियो रुपन्देहीमा पनि त्यस्तै प्रकृतिको बन्दाबन्दी गर्ने दावी गरे । अर्थात रुपन्देहीमा दैनिक उपभोग्यदेखी खाद्यान्नसम्म कुनै पनि पसल खोल्न नपाइने प्रजिअ तामाङ्गले जनाएका छन् । “अहिले ऐनले हामीलाई धेरै सुविधा दिएको छ जुन सुकै ऐन लगाएर कार्यवाही गर्न सक्छौं ।” तामाङ्गले भने “ बाहिर देखिए एक महिनाको लागी थुन्ने छौ ।” यस अवधिमा शान्ती सुरक्षा तथा सुब्यवस्था, स्वास्थ्य, खानेपानी, दुध, बिद्युत, दमकल, संचार, भन्सार, क्वारेन्टाईन, फोहोरमैला, ब्यवस्थापन, ईन्धन, एम्बुलेन्स, स्वास्थ्यकर्मि, औषधी र अत्यावश्यक वस्तु तथा माल समान ढुवानी गर्ने ढुवानीका साधन जस्ता अति आवश्यक सेवा बाहेक अन्य सम्पूर्ण पसल, ब्यवसाय र सेवा सञ्चालन बन्द गर्ने निर्णय गरेको रुपन्देहीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी अस्मान तामाङ्गले जानकारी दिए । यस्तै जिल्ला भित्र सबै प्रकारका निजि तथा सार्वजनिक यात्रुवाहक सवारी साधन सञ्चालन गर्न निषेध गरिएको छ ।

कुनै पनि भेला, भिडभाड जम्मा हुन, मानिसहरु भेला, जात्रा सञ्चालन गर्न, महोत्सव वा सभा जुलुस गर्न पनि निषेध गरिएको छ । सबै प्रकारका सभा, पार्टी प्यालेस, सिनेमा हल, सेमिनार, तालीम, गोष्ठि, सम्मेलन, सैलुन, मनोरञ्जन स्थल, डिपार्टमेन्टर स्टोर, सपिङ्ग मल, ब्यूटिपार्लर र स्विमिङ्ग पुल, स्पा, संग्रहालाय, पुस्तकालाय, समूहमा खेल्ने खेलकुद, जिमखाना आदि सञ्चालन गर्न पनि रोक लगाईएको छ । त्यस्तै पराम्परागत रुपमा भई आएको दैनिक रुपमा हुने आन्तरिक नित्य पूजा बाहेकका सम्पूर्ण धार्मिक, साँस्कृतिक गतिविधिहरु सञ्चालन तथा जमघटमा पनि प्रशासनले रोक लगाएको छ । शैक्षिक संस्थाहरु, प्रशिक्षण केन्द्रहरु, भाषा कक्षा, ट्युसन सेन्टर लगायतका जमघट हुने गतिविधिहरु सञ्चालन गर्न तथा होटल, रेष्टुरेन्ट सञ्चालन गर्न रोक लगाईएको छ ।

अति आवश्यकिय सामाग्रीहरु खाद्यान्न, ग्याँस, तरकारी, फलफुल र दुध लगायत दैनिक उपभोग्य वस्तुहरुको सहज आपूर्तिको लागी उद्योग बाणिज्य संघ र ब्यपार संगठनले ब्यवस्था मिलाउने र यस्ता वस्तुहरुको कृत्रिम अभाव सृजना गर्ने, मूल्यवृद्धि गर्ने, जम्माखोरी गर्ने वा लुकाउने वा सहज आपूर्तिमा अवरोध गर्नेहरुलाई कार्यवाही गरिने भएको छ । यसको साथै सिमालाई अझै ब्यवस्थापन गरि अत्यावश्यक अवश्थामा नेपाल आउनु पर्ने नेपालीहरुको लागी मात्र बेलहिया नाकाबाट प्रवेश अनुमति दिईने जनाइएको छ । यसरी आउने नेपालीले बेलहियामै सञ्चालनमा रहेको होल्डिङ्ग सेन्टरमा तापक्रम मापन सहित अभिलेखिकरण गर्ने, एन्टिजेन परिक्षण गर्ने र नकारात्मक रिपोर्ट आएका नेपालीलाई स्थानिय तहमा क्वारेन्टाईन वा आईसोलेसन सम्म पु¥याउने ब्यवस्था गरिएको प्रमुख जिल्ला अधिकारी तामाङ्गले बताए ।

बढ्दो कोरोनाको महामारीलाई ध्यानमा राख्दै जिल्लामा रहेका ८३ वटै एम्बुलेन्सलाई कोभिड मैत्री बनाई सञ्चालनमा ल्याउने डिसिसिएमसीले तयारी गरेको छ । उद्योगहरुलाई भने निश्चित मापदण्ड अपनाउदै सञ्चालनको अनुमति दिईएको छ । उद्योगले आफ्ना श्रमिक र अन्य जनशक्तिलाई अनिवार्य रुपमा कार्यस्थलमै राख्नुपर्ने, निजहरुको खानाको ब्यवस्था कार्यस्थलमै गरिदिनु पर्ने, बाहिर जार र बाहिर रहेर परिवार लगायत अन्य कुनै ब्यक्तिसंग सम्पर्क गर्न नदिने गरि उद्योग सञ्चालनको अनुमति दिईएको छ । उद्योगमा बस्दा पनि भौतिक दुरी कायम राख्ने, स्वास्थ्य सम्बन्धि अन्य प्रोटोकल पालना गर्ने, सबै श्रमिकको दैनिक ज्वरो, स्वास्थ्य जाँच गर्ने र माक्स सेनेटाईजर तथा साबुन पानीको प्रयोग गर्ने र तयारी अवश्थामा एम्बुलेन्स राख्न पनि जिल्ला प्रशासन कार्यालयले निर्देशन दिएको छ ।

सबै ब्यवस्था उद्योगीले नै गर्ने पर्ने गरि कामदार संक्रमित भए स्वयम उद्योगले नै आईसोलेसनको ब्यवस्था गर्नु पर्ने शर्त राखिएको छ । यी सबै मापदण्ड पुरा भए नभएको भन्ने अनुगमन गर्न सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी संयोजकत्वमा अनुगमन समिति पनि गठन गरिएको छ । अनुगमन समितिमा नेपाल प्रहरीका प्रहरी नायब उपरिक्षक, शसस्त्र प्रहरीका प्रहरी नायब उपरिक्षक, उद्योग बाणिज्य संघ र नेपाल पत्रकार महासंघको प्रतिनिधि हुने छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

माया खोला हाइड्रोपावरकाे आईपीओ खुला श्रीधर र शान्तिको ‘कपालै कोरीमा’ सार्वजनिक एकैदिन तोलामा ११ सयले घट्यो सुनको मूल्य तिलोत्तमामा वासेबल प्याड बनाउने तालिम गृहमन्त्री लामिछानेको नागरिकता विवादबारे सुनुवाइ सुरु, आज नै निर्णय आउने सम्भावना सिरहामा वन कर्मचारीकै मिलोमतोमा काठ तस्करी लोकदोहोरी गायक भीम पौडेलको निधन जापानी मेयरलाई चिन्डो उपहार ग्याङ्स अफ वासेपुरलाई किन बिर्सन चाहन्छन् अनुराग अनेरास्ववियूले जलायो शिक्षामन्त्रीको पुत्ला आजकाे हरियो तरकारी र फलफूलको मूल्य राष्ट्रपति चयनमा पनि कांग्रेस पराजित हुन्छ: एमाले प्रचार विभाग उपप्रमुख रिजाल मोटरसाइकलको ठक्करबाट पैदल यात्रीको मृत्यु राष्ट्रिय सभाको बैठक बस्दै हट्यो होटल र रेस्टुरेन्टको सेवा शुल्क प्रेम अचार्यलाई श्रद्धाञ्जली दिँदै तोसिमाले भनिन् : मृत्युमाथि राजनीति नगरौं दाङको टरिगाउँ विमास्थलमा सिता एयरले आज परीक्षण उडान गर्दै माओवादी केन्द्रको स्थायी समिति बैठक आज पनि बस्दै सार्वजनिक यातायात सुधारका लागि कार्यदल गठन गृहमन्त्री रवि लामिछानेको नागरिकता विवादमा आज सुनुवाइ, के आउला अन्तिम फैसला ?