१२ असार २०७९, आईतवार

Jun 26, 2022

धरान प्राकृतिक हिसाबले मात्र सुन्दर छैन, यसले नेपाली खेलकूदको क्षेत्रलाई थुप्रै होनहार खेलाडिहरु दिएको छ । अझै शारीरिक सुगठन खेलको कुरा गर्ने हो भने यसले रमेश नाथ खनाल र राज भगत प्रधानाङ्गजस्ता प्रतिभाशाली खेलाडी जन्माएको छ । राज भगत प्रधानाङ्ग युवा अवस्थामा निक्कै दुब्ला पाताला थिए । वि. स. २०२४ साल तिर उनलाई पिताले रमेशनाथ खनाल गुरु कहाँ लिएर गए । २०२५ सालमा स्थापाना भएको डाँफे जिम्नाजियमा व्यायाम गरी रमेश गुरुले २०२७ मा मिष्टर धरानको उपाधि जिति सकेका थिए । व्यायाम थालेको छोटो समयमा राज भगत गुरुका प्रिय चेला बन्न सफल भए ।

Advertisement

नेपाल बैंकमा जागिर गर्ने शिलशिलामा २०२९ सालमा उनि विराटनगर पुगे । ‘जहां चाह त्यहाँ राह’–भने झै त्यहाँ उनको संगत मोहन दंगोलसंग भयो जसले आफ्नो घरमा नै सानो व्यायामशाला खोलेका थिए । बिस्तारै उनको भेटघाट विराटनगरमा अरु व्यायाम गर्ने साथीहरु घनश्याम मुखिया, अशोक गुप्ता, दिपक के शी, पार्थसारथिसेन गुप्ता लगायतको समूहसंग भयो । २०३१ मा पुनःधरान फर्केर आफ्नै घरमा धरान व्यायाम मन्दिर संचालन गरे । वि स २०३३ सालमा भएको दोश्रो मिष्टर धरानको उपाधि जित्न उनी सफल भए । वि सं २०३१–३२ विराटनगरबाट काठमाडौंमा कबड्डी प्रतियोगिता खेल्न रमेश खनाल, राजभगत प्रधान, नरेन्द्रनाथ अधिकारी,पार्थसारथि सेन गुप्ता लगायतको समूह आएका थिए ।

तत्कालीन पूर्वाञ्चलबाट प्रथम राष्ट्रिय कबड्डी प्रतियोगितामा सहभागी हुने टोलीमा प्रायः सबै बडी बिल्डरहरू नै थिए । काठमाडौंमा भेट भएका थप बडी बिल्डरहरूसँगको सल्लाहमा उनीहरू संघ दर्ता गर्ने प्रयासमा जुट्न थाले । तत्कालीन राखेपका सदस्य–सचिव कुमार खड्कविक्रम शाहका पालामा उनीहरुले बडी बिल्डिङ संघ दर्ताका लागि निकै पहल गरे तर सफल भएनन् । त्यस पछिका सदस्य–सचिव शरद चन्द्र शाहले समेत अन्तर्राष्ट्रिय ओलम्पिक कमिटीमा बडी बिल्डिङ संघ नभएको भन्दै राखेपमा दर्ता गर्न नमिल्ने बताए । तर, यसै खेलसँग मिल्दो जुल्दो अर्को खेलको भारोत्तोलनका नाममा दर्ता गर्न सकिने बताए । त्यसपछि उनिहरुले नेपाल भारोत्तोलन तथा शारीरिक सुगठन संघको दर्ता गर्न सफल भएको उनले भने ।

बडी बिल्डिङमा लागि रहेका उनले प्रथम राष्ट्रिय भारोत्तोलन प्रतियोगितामा ३५५ पाउण्ड उचालेर स्वर्ण पदक मात्र हात परेनन्,राष्टिय किर्तिमान समेत राख्न सफल भएको खुशी सुनाए । दुइ पटक बि स २०३७ साल २०३९ मा स्ट्रोङ्गेष्ट म्यान अफ नेपाल उपाधि जितेका उनि सन् १९८४ काठमाडौ र १९८५ मा ढाकामा भएको साफ खेलकुद प्रतियोगितामा समेत उनको सहभागि भएको उनले बताए । शारीरिक सुगठन खेलबाट उदाएका उनि भारोत्तोलन र एथलेटिक्स खेलमा समेत सफलताको स्वाद चाखे । बहुमुखी प्रतिभाशाली खेलाडी राज भगत प्रधानाङ्ग धेरै खेलाडीका लागि आज पनि प्रेरणाका स्रोत हुन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

लुम्बिनीमा ४३ प्रतिशत भूमिमा खेती, ५० प्रतिशतमा मात्रै सिंचाई सुविधा विद्यालय गएका छात्र खोलामा मृत फेला धान दिवसको अवसरमा बुधबार सार्वजनिक बिदा दिने २७ किलो गाँजासहित दुई युवक पक्राउ सैनामैनामा ३ दिने अगरबत्ती बनाउने तालिम, आत्मनिर्भरका लागि टेवा पुर्याउने कटुवा पेस्तोलसहित भरतपुरबाट एक युवा पक्राउ प्रधानमन्त्री देउवाद्वारा मन्त्रिपरिषद् पुनर्गठन, यी हुन् थपिएका मन्त्री शिक्षाको बिकासका लागि सञ्चार सवलीकरणमा सरोकारवालाको जोड विदेशी कम्पनीलाई सुम्पिएको सम्झौता च्यातिनुपर्छः पूर्वसञ्चारमन्त्री बाँस्कोटा वामपन्थी दलहरुबीचको एकताका लागि चीनको सक्रियता, ओली र प्रचण्डसँग कुराकानी पश्चिमाञ्चल यातयात समितिका लोकराज महासंघको वरिष्ठ उपाध्यक्ष र लुम्बिनी संयोजकमा पाण्डे समृद्धिका लागि स्थानीय तहका जिम्मेवारी व्यापार संघद्वारा बुटवल मण्डपको नाम परिर्वतन गर्ने प्रस्ताव फिर्ता गर्न आग्रह कांग्रेस रुपन्देहीले जनप्रतिनिधिलाई प्रशिक्षण तथा बधाई दिने तिलोत्तमामा डुवान हुन नदिन पूर्व तयारी निजगढ विमानस्थल निर्माणमा विशेष प्रस्ताव पास गर्न रौतहटका स्थानीय तहका प्रमुखहरूसँगआग्रह रुपन्देहीको पूँजीगत खर्च २६‍.०५ प्रतिशत मात्र गणकपुरक संख्या नपुगेपछि संसद बैठक स्थगित विभिन्न स्थानमा तीन जना मृत अवस्थामा फेला नेप्से परिसूचक ९४ अंकले बढ्याे