२१ मंसिर २०७८, मंगलवार

Dec 7, 2021

वैशाख १७,

Advertisement

झापा । आफ्नो तीन कट्ठा र बाँकी सबै साहूको जमिनमा खेती गर्नुभएका मियाँले मङ्सिरमा धान रोपेर वैशाखमा, जेठमा धान रोपेर भदौमा र भदौ अन्तिममा रोपेर मङ्सिरमा थन्क्याउनुभएको हो । उहाँले हर्दिनाथ–१ जातको धान दुई बिघा जमिनमा रोप्नुभएको थियो । सिँचाइका लागि सानो एक इन्चको मोटर राखेको र निरन्तर चलाउँदा मुस्किलले सिँचाइ पुगेको उहाँले बताउनुभयो ।

प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकीकरण परियोजना, धान सुपर जोन कार्यान्वयन एकाइ, बनियानीले यसको उत्पादकत्व लगायतका विषयमा अध्ययनसमेत गरेको छ । कृषि विकास अधिकृत सागर विष्टका अनुसार १० वर्गमिटर धानको ताजा तौल ७ दशमलव २ केजी पाइएको छ । यसमा चिस्यान २३ दशमलव ०५ प्रतिशत रहेको उहाँले बताउनुभयो । उत्पादकत्व प्रतिबिघा १०७ दशमलव ३ रहेको पाइएको उहाँको भनाइ छ । यस क्षेत्रमा तीन बाली धान लगाउने किसान मिया मात्रै भएको जनाउँदै यो उत्पादन उत्साहप्रद रहेको विष्टको भनाइ छ । उहाँले भन्नुभयो, “वैशाखमा समेत धान फलेको देख्दा धेरैलाई अचम्म लाग्नु स्वाभाविक हो तर गर्दा हुँदो रहेछ भन्ने प्रमाणित भएको छ । ” यसबाट यस क्षेत्रमा तीन बाली धान लगाउन सकिन्छ भन्ने देखिएको र यसमा किसानलाई प्रोत्साहन गर्ने कार्यक्रम ल्याउने पनि उहाँले बताउनुभयो । सुरुका दिनमा एक बाली मात्र धान खेती गर्दै आएका किसानले पछिल्लो समय दुई बालीसम्म लगाउन थालेका थिए । तीन बाली धान लगाइएको यो पहिलोपटक भएको धान सुपरजोन कार्यान्वयन एकाइ, बनियानीका प्रमुख वरिष्ठ कृषि विकास अधिकृत धनबहादुर थापाले बताउनुभयो । किसानमा इच्छाशक्ति र सिँचाइको व्यवस्था भएमा तीन बाली धान लगाउन सकिन्छ भन्ने प्रमाणित भएको उहाँको दाबी छ । मौसमले साथ दियो र मौसमअनुसारकै बीउ किसानलाई उपलब्ध गराउने हो भने तीन बाली सजिलै लगाउन सकिने उहाँको भनाइ छ । उहाँले यस्तो कार्यक्रम विस्तार गर्न थप कार्यक्रम ल्याइने पनि बताउनुभयो ।

दमक, वैशाख १७ गते । कात्तिक अन्तिम र मङ्सिर १ मा धान रोपेको देख्दा धेरैलाई अचम्म लागेको थियो । अहिले त्यो धान मज्जाले फलेपछि स्थानीयवासी सबै छक्क परेका छन् । झापाको कचनकवल–४, पाठामारीका किसान नासिर मियाले यस क्षेत्रमा पहिलो पटक तीन बाली धान भिœयाउनुभएको छ । उहाँले वर्षमा तीन पटकसम्म धानबाली लगाउन सकिन्छ भन्ने प्रमाणित गरेर देखाउनुभएको हो । “कात्तिकको अन्तिम दिन र मङ्सिर १ गते धान रोप्न खोज्दा सुरुका दिनमा त सबैले अचम्म माने तर मलाई विश्वास थियो यो सफल हुन्छ”, मियाले भन्नुभयो । खेतनजिकै रहेको स्थानीय झिङ खोलाको किनारमा मियाले बीउ राखेर धान रोप्नुभएको थियो । उहाँले त्यसरी लगाइएको धान शनिबार भित्त्रयाउनु भएको छ । –विष्णुप्रसाद पोखरेल

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

इन्डोनेसियामा ज्वालामुखी विस्फोटमा परी ३४ को मृत्यु सीमा नाकामा ओमिक्रोनको त्रास : भारतबाट भित्रिनेहरू विशेष निगरानीमा ओमिक्राेन बिरामीले भरिए अस्पताल मालीमा भएको आतङ्कवादी हमलाको संयुक्त राष्ट्रसंघको सुरक्षा परिषदद्वारा निन्दा राप्रपालाई ज्ञानेन्द्र शाहको भजनमण्डली बनाउन दिन्नँ : कमल थापा तीन जोनका लागि रु पाँच करोड विनियोजन न्यानो घर निर्माणमा आर्थिक अभाव कमल थापालाई पार्टी फुटाउन पाथीभारा देवीको कसम बाधक ! कांग्रेस महाधिवेशन : १३ पदाधिकारीसहित एक सय ३४ जना निर्वाचनबाट चुनिँदै नारायणी नदी तटबन्धनका लागि पाँच अर्ब जुटाइँदै, भरतपुर महानगरको सक्रियता मकवानपुरमा कोरोना विरुद्धको खोप लगाएकी महिलाको मृत्यु ओली भेट्न बालकोट जाँदै बारका पदाधिकारी, प्रधानन्यायाधीश हटाउन अनुरोध गर्ने प्रधानमनन्त्री कप प्रदेशस्तरीय टि २० : आज सिरहा र महाेत्तरी तथा सर्लाही र बाराबीच भिडन्त टर्कीमा कोरोनाको सङ्क्रमण बढ्दै, एकै दिनमा २० हजारमा संक्रमण खोप लगाएकी महिलाको कोरोनाबाट मृत्यु कांग्रेस महाधिवेशन : पदाधिकारी र केन्द्रीय सदस्यमा उम्मेदवारी घोषणा गर्ने संख्या बढ्यो जातीय दंगामा परी ४८ जनाको ज्यान गयो घरेलु हिंसाका उजुरी मिलापत्रमै सीमित : २४ उजुरी पर्दा १८ मा मिलापत्र ! काठमाडौं र ललितपुरका कांग्रेस सभापतिलाई दायाँ-बायाँ राखेर प्रकाशमानले खोले सम्पर्क कार्यालय रुपन्देहीमा २५ हजार सदस्यलाई आवद्ध गर्ने अनेरास्ववियूको अभियान