१२ असार २०७९, आईतवार

Jun 26, 2022

वैशाख १७,

Advertisement

झापा । आफ्नो तीन कट्ठा र बाँकी सबै साहूको जमिनमा खेती गर्नुभएका मियाँले मङ्सिरमा धान रोपेर वैशाखमा, जेठमा धान रोपेर भदौमा र भदौ अन्तिममा रोपेर मङ्सिरमा थन्क्याउनुभएको हो । उहाँले हर्दिनाथ–१ जातको धान दुई बिघा जमिनमा रोप्नुभएको थियो । सिँचाइका लागि सानो एक इन्चको मोटर राखेको र निरन्तर चलाउँदा मुस्किलले सिँचाइ पुगेको उहाँले बताउनुभयो ।

प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकीकरण परियोजना, धान सुपर जोन कार्यान्वयन एकाइ, बनियानीले यसको उत्पादकत्व लगायतका विषयमा अध्ययनसमेत गरेको छ । कृषि विकास अधिकृत सागर विष्टका अनुसार १० वर्गमिटर धानको ताजा तौल ७ दशमलव २ केजी पाइएको छ । यसमा चिस्यान २३ दशमलव ०५ प्रतिशत रहेको उहाँले बताउनुभयो । उत्पादकत्व प्रतिबिघा १०७ दशमलव ३ रहेको पाइएको उहाँको भनाइ छ । यस क्षेत्रमा तीन बाली धान लगाउने किसान मिया मात्रै भएको जनाउँदै यो उत्पादन उत्साहप्रद रहेको विष्टको भनाइ छ । उहाँले भन्नुभयो, “वैशाखमा समेत धान फलेको देख्दा धेरैलाई अचम्म लाग्नु स्वाभाविक हो तर गर्दा हुँदो रहेछ भन्ने प्रमाणित भएको छ । ” यसबाट यस क्षेत्रमा तीन बाली धान लगाउन सकिन्छ भन्ने देखिएको र यसमा किसानलाई प्रोत्साहन गर्ने कार्यक्रम ल्याउने पनि उहाँले बताउनुभयो । सुरुका दिनमा एक बाली मात्र धान खेती गर्दै आएका किसानले पछिल्लो समय दुई बालीसम्म लगाउन थालेका थिए । तीन बाली धान लगाइएको यो पहिलोपटक भएको धान सुपरजोन कार्यान्वयन एकाइ, बनियानीका प्रमुख वरिष्ठ कृषि विकास अधिकृत धनबहादुर थापाले बताउनुभयो । किसानमा इच्छाशक्ति र सिँचाइको व्यवस्था भएमा तीन बाली धान लगाउन सकिन्छ भन्ने प्रमाणित भएको उहाँको दाबी छ । मौसमले साथ दियो र मौसमअनुसारकै बीउ किसानलाई उपलब्ध गराउने हो भने तीन बाली सजिलै लगाउन सकिने उहाँको भनाइ छ । उहाँले यस्तो कार्यक्रम विस्तार गर्न थप कार्यक्रम ल्याइने पनि बताउनुभयो ।

दमक, वैशाख १७ गते । कात्तिक अन्तिम र मङ्सिर १ मा धान रोपेको देख्दा धेरैलाई अचम्म लागेको थियो । अहिले त्यो धान मज्जाले फलेपछि स्थानीयवासी सबै छक्क परेका छन् । झापाको कचनकवल–४, पाठामारीका किसान नासिर मियाले यस क्षेत्रमा पहिलो पटक तीन बाली धान भिœयाउनुभएको छ । उहाँले वर्षमा तीन पटकसम्म धानबाली लगाउन सकिन्छ भन्ने प्रमाणित गरेर देखाउनुभएको हो । “कात्तिकको अन्तिम दिन र मङ्सिर १ गते धान रोप्न खोज्दा सुरुका दिनमा त सबैले अचम्म माने तर मलाई विश्वास थियो यो सफल हुन्छ”, मियाले भन्नुभयो । खेतनजिकै रहेको स्थानीय झिङ खोलाको किनारमा मियाले बीउ राखेर धान रोप्नुभएको थियो । उहाँले त्यसरी लगाइएको धान शनिबार भित्त्रयाउनु भएको छ । –विष्णुप्रसाद पोखरेल

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

लुम्बिनीमा ४३ प्रतिशत भूमिमा खेती, ५० प्रतिशतमा मात्रै सिंचाई सुविधा विद्यालय गएका छात्र खोलामा मृत फेला धान दिवसको अवसरमा बुधबार सार्वजनिक बिदा दिने २७ किलो गाँजासहित दुई युवक पक्राउ सैनामैनामा ३ दिने अगरबत्ती बनाउने तालिम, आत्मनिर्भरका लागि टेवा पुर्याउने कटुवा पेस्तोलसहित भरतपुरबाट एक युवा पक्राउ प्रधानमन्त्री देउवाद्वारा मन्त्रिपरिषद् पुनर्गठन, यी हुन् थपिएका मन्त्री शिक्षाको बिकासका लागि सञ्चार सवलीकरणमा सरोकारवालाको जोड विदेशी कम्पनीलाई सुम्पिएको सम्झौता च्यातिनुपर्छः पूर्वसञ्चारमन्त्री बाँस्कोटा वामपन्थी दलहरुबीचको एकताका लागि चीनको सक्रियता, ओली र प्रचण्डसँग कुराकानी पश्चिमाञ्चल यातयात समितिका लोकराज महासंघको वरिष्ठ उपाध्यक्ष र लुम्बिनी संयोजकमा पाण्डे समृद्धिका लागि स्थानीय तहका जिम्मेवारी व्यापार संघद्वारा बुटवल मण्डपको नाम परिर्वतन गर्ने प्रस्ताव फिर्ता गर्न आग्रह कांग्रेस रुपन्देहीले जनप्रतिनिधिलाई प्रशिक्षण तथा बधाई दिने तिलोत्तमामा डुवान हुन नदिन पूर्व तयारी निजगढ विमानस्थल निर्माणमा विशेष प्रस्ताव पास गर्न रौतहटका स्थानीय तहका प्रमुखहरूसँगआग्रह रुपन्देहीको पूँजीगत खर्च २६‍.०५ प्रतिशत मात्र गणकपुरक संख्या नपुगेपछि संसद बैठक स्थगित विभिन्न स्थानमा तीन जना मृत अवस्थामा फेला नेप्से परिसूचक ९४ अंकले बढ्याे