१९ माघ २०७९, बिहीबार

Feb 2, 2023

वैशाख १०,

Advertisement

काठमाण्डौ । आज विश्व पुस्तक तथा प्रतिलिपी अधिकार दिवस । पुस्तकहरु स्वतन्त्र र खुला समाजका आधार स्तम्भ हुन् भन्ने मान्यता तथा पुस्तक, लेखक र प्रतिलिपी अधिकार सुरक्षित राख्ने कानुनको सम्मानमा जोड दिंदै नेपालमा पनि बिभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईंदैछ ।

राष्ट्रसंघीय शैक्षिक, बैज्ञानिक तथा सांस्कृतिक संघ युनेस्कोको आह्वानमा सन् १९९५ देखि अप्रिल २३ तारिखका दिन यो दिवस विश्वभर मनाउन थालिएको हो । अप्रिल २३ तारिख विश्व प्रसिद्ध नाटककार विलियम शेक्सपियरको निधन भएको दिन पनि हो । नेपालमा पुस्तक तथा प्रतिलिपी अधिकार दिवस मनाउन थालिएको केही वर्ष मात्रै भएको छ ।

पछिल्ला वर्षमा पुस्तक पढ्ने बानी बढ्दै गएको श्रष्टाहरुको भनाई छ । सर्जकको अनुमति बिना कुनै पनि सामाग्रीको नक्कल गर्न, उत्पादन गर्न र बिक्री वितरणमा रोक लगाउने कानूनको रुपमा नेपालमा प्रतिलिपी अधिकार ऐन २०५९, प्रतिलिपी अधिकार नियमावली २०६१ कार्यान्वयनमा छ ।तर कानुनको प्रभावकारी कार्यान्वयन नहुँदा सिर्जना चोरी हुने क्रम रोकिएको भने छैन । प्रतिलिपी अधिकारको संरक्षण र कानून कार्यान्वयका लागि श्रष्टाहरु नै सजग हुनुपर्ने र व्यवसायीकतामा जोड दिनुपर्नेमा सरोकारवालाले जोड दिएका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एभरेष्ट बैंक र सिद्धार्थनगर सिटी अस्पताल बीच सम्झौता रास्वपाको २ दिने अल्टिमेटम, गृहमन्त्री नपाए सरकारबाट बाहिरिने आगजनी मुद्दामा पक्राउ परेका अरुणकुमारलाई रिहा गर्न २४ घण्टे अल्टिमेटम रवि लामिछाने बारे! मिलीजुलीले तिनाउमा दियो सहकारी शिक्षा नेपाल प्रहरीमा ९५ जना एसपीको सरुवा रास्वपाले समर्थन फिर्ता लिँदैन, सत्ता समीकरण यथावत रहन्छ : प्रधानमन्त्री चाइनिज पेस्तोल र ६ राउण्ड गोलीसहित दुई जना पक्राउ एक बालिका र युवतीलाई बलात्कार गरेको आरोपमा दुईजना पक्राउ रविलाई फेरि गृहमन्त्री बनाउनुपर्ने माग गर्दै जुम्लामा एक जनाले गरे आत्मदाह प्रयास सेयर बजार २२.१२ अंकले घट्याे बालविवाह राेक्न मर्चवारीमा बिमा कार्यक्रम सांसद अरुणकुमार चौधरी पक्राउ कालिन्चोक दर्शनको आईपीओ बाँडफाँट रारा आउने पर्यटक चालिस प्रतिशतले घटे रास्वपाको केन्द्रीय समिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठक आह्वान एकीकृत समाजवादीको बैठकमा घनश्याम भुसाल तिलोत्तमाको भूपु सैनिक आधारभुत विद्यालयमा चित्रकला प्रतियोगिता मेरो मौनता आजसम्मका लागि मात्रै हो, म अभिमन्यु होइन : रवि लामिछाने बलिउडको फ्लप कमब्याक