२१ असार २०७९, मंगलवार

Jul 5, 2022

काठमाडौँ । बेलायतले फाइजर-बायोएनटेकले बनाएको कोरोनाभाइरसविरुद्धको खोप प्रयोगलाई अनुमति दिएको छ । बेलायती नियमनकारी निकाय मेडिसिन एन्ड हेल्थकेयर प्रोडक्ट्स रेगुलेटरी एजेन्सी(एमएचआरए)ले खोप ९५ प्रतिशत सुरक्षित रहेको भन्दै प्रयोग गर्न अनुमति दिएको हो ।

Advertisement

यससँगै बेलायत कोरोनजाविरुद्धको खोप प्रयोगको अनुमति दिने विश्वको पहिलो देशसमेत बनेको छ । बेलायत सरकारले ४ करोड डोज माग गरिसकेको छ । यो संसारमा सबभन्दा द्रुत विकसित खोप हो जुन बनाउन १० महिना लाग्यो। सामान्यतया, यस्तो खोप तयार गर्न एक दशकसम्म लाग्छ।यद्यपी विज्ञहरू भन्छन्, ‘यो खोपको बाबजुद पनि व्यक्तिहरूले संक्रमण रोक्नको लागि नियमहरू पालना गर्नुपर्दछ।’

यो खोपले कसरी काम गर्दछ ?

यो नयाँ प्रकारको एमआरएनए कोरोना भ्याक्सिन हो जसले महामारीको समयमा संकलित कोरोना भाइरसको आनुवंशिक कोडको सानो टुक्रा प्रयोग गर्दछ। कम्पनीका अनुसार आनुवंशिक कोडका साना टुक्राहरूले शरीर भित्र प्रतिरोध क्षमता बढाउँछ र कोविड-१९ विरुद्ध लड्न शरीरलाई तयार गर्दछ।

यसभन्दा पहिले कहिले पनि एमआरएनए खोप मानवमा प्रयोगको लागि अनुमोदित भएको छैन। यद्यपी, क्लिनिकल परीक्षणको क्रममा मानिसहरूलाई यस किसिमको खोपको खुराक दिइन्छ।एमआरएनए खोपले प्रतिरक्षा प्रणालीलाई कोरोना भाइरसविरुद्ध लड्न र टी-सेल सक्रिय पार्न र संक्रमित कोषहरूलाई नष्ट गर्न एन्टिबडीहरू बनाउने बताइन्छ ।

भाइरससपछि जब यो व्यक्ति कोरोना भाइरस संक्रमित हुन्छ, तब उसले आफ्नो शरीरमा बनाएको एन्टिबडी र टी-सेल भाइरस विरुद्ध लड्न थाल्छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

तानसेनलाई १३औं राष्ट्रपति रनिङ शिल्ड उपाधि भेरी अस्पतालमा चिकित्सकको दादागिरी, महिना नपुग्दै अग्रिम हाजिरी : ‘स्वास्थ्य मन्त्रालयको संरक्षण’ १५ दिने सुन चाँदीका गहना बनाउने तालिम एक चौथाईले घट्यो लुम्बिनीको आन्तरिक आय, दानपेटिकामा भारतीय र नेपाली मुद्रा मात्र एकै परिवारका ६ जनाकाे हत्यामा संलग्न चार जनालाई आजीवन कारावास लुम्बिनी प्रदेशबाट रोजगारका लागि दैनिक ४ सय बढी युवा विदेशिन बाध्य सुख्खा पहिरोमा पुरिएर अमृताको मृत्यु अमेरिकामा गोलीकाण्ड : हजारौंको मृत्यु रामेछाप बस दुर्घटनामा मृत्यु हुनेमध्ये ८ जनाको सनाखत केरा खेतीले दियो नसोचेको सफलता जेष्ठ नागरिक, एकल महिला तथा अपाङ्गलाई सम्मान प्रधानमन्त्री देउवाद्वारा गिरिजाबाबुको अर्धकदको शालिक अनावरण लुम्बिनी सरकार: १९ दिनमा करिब ५ अर्ब खर्च रामेछाप बस दुर्घटना : मृतकको संख्या १२ पुग्यो, घाइतेको हेलिकप्टरबाट उद्धार अस्ट्रेलियामा बाढीः सिड्नीका ५० हजार जनालाई घर छाड्न भनियो छुट्टाछुट्टै स्थानमा अवैध लागूऔषधसहित सात जना पक्राउ बोक्सीको आरोप लगाई महिलामाथि कुटपिट गर्ने धामी पक्राउ डुंगा डुब्दा १५ जना मछुवा बेपत्ता सुनको भाउ तोलामा १०० रुपैयाँले बढ्यो गोली देखाई छिमेकी तर्साउने एक जना पक्राउ