१४ माघ २०७९, शनिबार

Jan 28, 2023

काठमाडौँ । बेलायतले फाइजर-बायोएनटेकले बनाएको कोरोनाभाइरसविरुद्धको खोप प्रयोगलाई अनुमति दिएको छ । बेलायती नियमनकारी निकाय मेडिसिन एन्ड हेल्थकेयर प्रोडक्ट्स रेगुलेटरी एजेन्सी(एमएचआरए)ले खोप ९५ प्रतिशत सुरक्षित रहेको भन्दै प्रयोग गर्न अनुमति दिएको हो ।

Advertisement

यससँगै बेलायत कोरोनजाविरुद्धको खोप प्रयोगको अनुमति दिने विश्वको पहिलो देशसमेत बनेको छ । बेलायत सरकारले ४ करोड डोज माग गरिसकेको छ । यो संसारमा सबभन्दा द्रुत विकसित खोप हो जुन बनाउन १० महिना लाग्यो। सामान्यतया, यस्तो खोप तयार गर्न एक दशकसम्म लाग्छ।यद्यपी विज्ञहरू भन्छन्, ‘यो खोपको बाबजुद पनि व्यक्तिहरूले संक्रमण रोक्नको लागि नियमहरू पालना गर्नुपर्दछ।’

यो खोपले कसरी काम गर्दछ ?

यो नयाँ प्रकारको एमआरएनए कोरोना भ्याक्सिन हो जसले महामारीको समयमा संकलित कोरोना भाइरसको आनुवंशिक कोडको सानो टुक्रा प्रयोग गर्दछ। कम्पनीका अनुसार आनुवंशिक कोडका साना टुक्राहरूले शरीर भित्र प्रतिरोध क्षमता बढाउँछ र कोविड-१९ विरुद्ध लड्न शरीरलाई तयार गर्दछ।

यसभन्दा पहिले कहिले पनि एमआरएनए खोप मानवमा प्रयोगको लागि अनुमोदित भएको छैन। यद्यपी, क्लिनिकल परीक्षणको क्रममा मानिसहरूलाई यस किसिमको खोपको खुराक दिइन्छ।एमआरएनए खोपले प्रतिरक्षा प्रणालीलाई कोरोना भाइरसविरुद्ध लड्न र टी-सेल सक्रिय पार्न र संक्रमित कोषहरूलाई नष्ट गर्न एन्टिबडीहरू बनाउने बताइन्छ ।

भाइरससपछि जब यो व्यक्ति कोरोना भाइरस संक्रमित हुन्छ, तब उसले आफ्नो शरीरमा बनाएको एन्टिबडी र टी-सेल भाइरस विरुद्ध लड्न थाल्छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

यस्तो रहनेछ आजको मौसम सर्वोच्चको फैसलाले रविको रफ्तारमा रोक एसईई परीक्षा चैत १७ गतेदेखि (तालिकासहित) रवि लामिछानेले प्रधानमन्त्रीसमक्ष बुझाए राजीनामा सर्वोच्चको फैसलालाई स्वीकार्दै रविले भने : म अनागरिक भए ठेकेदारको ढिला सुस्ती विरुद्ध सोच्नै पर्ने भयो : गोकर्ण बिष्ट रवि लामिछानेको सांसद पद खारेज लमजुङमा बालबालिकाले विद्यालयमै च्याउ उत्पादन गरे राष्ट्रपतिमा राष्ट्रिय सहमतिको पहल गर्ने माओवादीको निर्णय बुटवलको इन्टलेक्चुअल स्कुलमा खेलकुदको पुरस्कार वितरण बुटवलमा अक्सिजन सुविधासहितका दुई स्वास्थ्य केन्द्रको निर्माण शुरु निर्वाचन समिक्षा प्रतिवेदन बुझाउन कांग्रेस रुपन्देहीको परिपत्र सर्वोच्च परिसरमा सुरक्षा बढाइयो रवि लामिछानेको नागरिकता विवाद- न्यायाधीशहरु फैसलाको तयारीमा जुटे केपी ओली कप फुटबल प्रतियोगिता हुने, विजेताले १० लाख रुपैयाँ पाउने लुम्बिनी प्रदेशका ४ सहित १६ जिल्लामा कुष्ठरोगीहरुको संख्या उच्च बेलहिया माविमा आधुनिक बाल कक्षा अनिवार्य मार्जिन र आयातमा प्रतिबन्ध लगाउँदा राजश्व संकलनमा असर दिप बोर्डिङमा खाना महोत्सब पर्दामा फर्कंदै मुन्नाभाइ र सर्किटको जोडी