२३ श्रावण २०७९, सोमबार

Aug 8, 2022

चैत २२,

Advertisement

भैरहवा । विद्युत् अभाव झेलिरहेको भैरहवाको विशेष आर्थिक क्षेत्र (सेजमा) लामो समयको पर्खाइपछि सब स्टेसन निर्माणको प्रक्रिया अघि बढ्ने भएको छ । सब स्टेसन बनेपछि मात्रै उद्योगीहरूले माग अनुसारको बिजुली पाउने भएका छन् । यसका लागि सब स्टेसन निर्माणको अन्तिम प्रक्रिया सुरु गर्न लागिएको छ ।


विद्युत् प्राधिकरणले भैरहवाको विशेष आर्थिक क्षेत्र (सेज) सम्म विद्युत् प्रसारण लाइन पु¥याए पनि सेजले बनाउनुपर्ने ३३÷११ केभीको सब स्टेसन निर्माणको प्रक्रिया सुरु नहुँदा बिजुली अपुग छ । विशेष आर्थिक क्षेत्र प्राधिकरणका सिभिल इन्जिनियर अरुण भट्टका अनुसार यही चैत महिनाभित्रै सब स्टेसन निर्माणका लागि बोलपत्र आह्वान गरिँदै छ । “बोलपत्र आह्वानपछि निर्माणको प्रक्रिया सुरु हुन्छ, सकेसम्म चाँडै सब स्टेसन निर्माण गर्ने गरी हामी अगाडि बढेका छौँ”– भट्टले भन्नुभयो । 
भैरहवा सेजले त्यहाँ सब स्टेसन बनाउने र ११ केभी प्रसारण लाइनमार्फत उद्योगलाई विद्युत् दिने छ ।

“केही समयअघि भैरहवा सेजमा बिजुली पुगेन, विद्युत् प्राधिकरण र सेज प्राधिकरणबीच विवाद भयो भन्ने कुरा पनि आएको थियो, तर अब धेरै समय त्यो अवस्था रहँदैन, चैतभित्र टेन्डर भएपछि निर्माणको प्रक्रियामा जान्छ”–भट्टले भन्नुभयो ।

विद्युत् प्राधिकरणले छ मेगावाटसम्म आफ्नै प्रशारण लाइनमार्फत उपलब्ध गराउने भनेको छ । अहिले शक्ति मिनरल्सले नै एक मेगावाट बिजुली पाइरहेको अवस्था छ । भट्टका अनुसार अझै पाँच मेगावाट बिजुली उपभोग गर्न सकिन्छ । छ मेगावाटभन्दा धेरै बिजुली चाहिने अवस्थालाई ध्यानमा राखी सब स्टेसन बनाउन बोलपत्र आह्वान गर्ने अन्तिम तयारी गरिरहेको पनि भट्टले जानकारी दिनुभयो । “त्यो पनि छिट्टै नै सम्पन्न भएपछि ३० मेगावाटभन्दा धेरै बिजुली सेजमा उपलब्ध हुन्छ”–उहाँले भन्नुभयो । 


विशेष आर्थिक क्षेत्र (सेज) मा स्थापना भएका उद्योगले आफूले उत्पादन गरेको वस्तु ६० प्रतिशत मात्रै निकासी गरे पुग्छ । सरकारले विदेशी लगानीलाई आकर्षित गर्न केही समयअघि संसद्बाट विशेष आर्थिक क्षेत्र ऐनलाई संशोधन गरेर ४० प्रतिशत वस्तु स्वदेशमै बेच्न पाउने प्रावधान बनाएको हो । यसअघि सेज क्षेत्रभित्र स्थापना भएका उद्योगले ७५ प्रतिशत उत्पादन निकासी गर्नुपर्ने व्यवस्था थियो । विशेष आर्थिक क्षेत्र (सेज) का सूचना अधिकारी सुन्दर थापाले स्वदेशी तथा विदेशी लगानी आकर्षित गर्न निकासीको सीमा बढाइएको बताउनुभयो । 


देशी तथा विदेशी लगानीकर्ताले सेजमा स्थापना भएका उद्योगले ५० प्रतिशत मात्रै निकासी गर्नुपर्ने व्यवस्थाका लागि आग्रह गरेका थिए । अहिले भैरहवा सेज मात्रै सञ्चालनमा छ । भैरहवा सेजमा २२ वटा उद्योगले पूर्वाधार तयार पारिरहेका छन् । २२ मध्ये शक्ति मिनिरल्स प्रालिले डोलामाइटको परीक्षण उत्पादन सुरु गरिसकेको छ । 


भैरहवा सेजमा ६८ वटा प्लट छन् । विराटनगरका उद्योगीले समेत सेजभित्र रहेका उद्योगले ७५ प्रतिशत वस्तु निकासी गर्ने व्यवस्था हटाउन माग गर्दै लविङ गरेका थिए । 
विशेष आर्थिक क्षेत्र प्राधिकरणका सिभिल इन्जिनियर भट्टले उद्योगीहरूका लागि सेज राम्रो औद्योगिक गन्तव्य भएको बताउनुभयो । उहाँले सबै पूर्वाधारसहित करमा समेत ठूलो छुट दिएकाले उद्योग स्थापना गर्दा फाइदा पाउने बताउनुभयो । 


“बाहिर उद्योग स्थापना गर्दा जग्गा नै पाउन मुस्किल छ । त्यसमा पनि बिजुली, पानीलगायतका पूर्वाधार ल्याउन कठिन छ”– उहाँले भन्नुभयो– “सबै सुविधा भएको सेजमा उद्योग स्थापना नयाँ उद्योगीका लागि अवसर पनि हो । ” उहाँले सेजभित्र स्थापना हुने उद्योगले आयकरदेखि प्लान्ट मेसिनरीमा समेत छुटको व्यवस्था रहेको बताउनुभयो ।-गोरखापत्र

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

राष्ट्रियसभामा तीन प्रतिवेदन पेश थप ९३४ जनामा कोरोना, एकको मृत्यु फोहर व्यवस्थापन : सोचमा नै छ खोट बजेट भाषण अनुसार नै तलब वृद्धि हन्छ : अर्थमन्त्री शर्मा काँग्रेस नेताहरूकाे बैठकः सय सिट राखेर मात्र गठबन्धन गर्न सुझाव भोलि देशैभरका नासु बिदामा बस्ने पूर्व–पश्चिम लोकमार्गमा बस दुर्घटना, पाँच जना घाइते निर्मला प्रकरणमा मुछिएका दिलीपले युवतीलाई दुर्व्यवहार गरेको आरोप, अनुसन्धान जारी विश्वका लागि ताइवान किन यति महत्त्वपूर्ण छ ? गैरसांसदको कार्यकाल सकिएसँगै मन्त्री छान्न संसदीय दलको बैठक हेटौंडामा पाँच सवारीसाधन एक-अर्कासँग ठोक्किएपछि… चितवनमा दुई अर्ब लगानीमा क्यान्सर अस्पताल निर्माण ‘तिम्रै मान्छे हुम कर’ सार्वजनिक नेपाल समाजवादी पार्टीको लुम्बिनी इन्चार्जमा खनाल जापानको आधुनिक प्रविधि नेपालमा भित्र्याउनका लागि पहल गर्न प्रचण्डकाे आग्रह नेपाल खेलकूद महासंघ तिलोत्तमा ११ मा वडा कमिटि, अध्यक्षमा पुन आज कतिमा कारोबार भैरहेको छ सुनचाँदी ? ज्ञानेन्द्र शाही जुम्लाबाट चुनाव लड्ने इजरायलद्वारा गाजा युद्धविरामको प्रस्ताव स्वीकार भूमि आयोगः सम्झौतामा स्थानीय तहहरुको वेवास्ता, भूमिहीनहरु निराश