ताजा अपडेट »

लकडाउन : प्रदेश ५ मा ७ सय २९ जनाद्वारा आत्महत्या

विहीबार, २५ भदौ २०७७, १९ : ४६
2 Shares

बुटवल । विश्वव्यापीरुपमा जटिल समस्या बन्दै गएको आत्महत्याका घटना कोरोना महामारी तथा लकडाउन प्रदेश ५ मा भयावह देखिएको छ । प्रत्येक वर्ष सेप्टेम्बर १० (आज)का दिन मनाइने विश्व आत्महत्या रोकथाम दिवसको ठिक अघिल्लो (सेप्टेम्बर ९)का दिन प्रदेश ५ प्रहरी कार्यालयले ३ जनाले आत्महत्या गरेका घटना विहिबार सार्वजनिक गरेको छ । एकै दिन प्रदेशमा ३ जनाले आत्महत्या गर्नुले कोरोना महामारीभन्दा ठूलो समस्या आत्महत्या देखिएको हो ।

प्रदेश ५ प्रादेशिक प्रहरी कार्यालयको तथ्याङ्क अनुसार प्रदेशमा कोरोना महामारी र लकडाउनको अवधिमा आत्महत्या गर्नेको संख्या ७ सय २९ जना रहेको छ । यही अवधिमा प्रदेश ५ मा कोरोना संक्रमितको मृत्यु संख्या ४३ जना पुगेको छ भने देशभरको संख्या ३१७ रहेको छ । आत्महत्या गर्नेमा सबैभन्दा बढी असार महिनामा १७० जना रहेका छन् । यसैगरी गत चैत्रमा ६७, वैशाखमा ११९, जेष्ठमा १३१, साउनमा १५६ तथा भाद्र महिनामा ८७ जनाले आत्महत्या गरेका तथ्याङ्क छ । आत्महत्या गर्नेमा ४ सय २२ पुरुष छन् भने ३ सय ७ जना महिला छन् । २ सय ५६ जना अविवाहितहरुले आत्महत्या गर्दा विवाहितको संख्या ५८३ जना रहेको छ ।

प्रदेश ५ मा गत आर्थिक वर्ष २०७६/७७ मा १२३३ जनाले आत्महत्या गरेका छन् । २०७६ साउनदेखि ०७७ असार मसान्तसम्मको विश्लेषण गर्दा सबैन्दा बढी असारमा १७० जनाले आत्महत्या गरेका छन् । जुन महिना कोरोना महामारी र लक डाउन अवधि भित्र परेको थियो । यसैगरी कोरोना महामारी तथा लकडाउन सुरु हुनुपूर्व साउनदेखि फागुन मसान्तसम्म ८ महिनाको अवधिमा ७२३ जनाले आत्महत्या गर्दा कोरोना महामारी र लकडाउनको बीचमा चैत्रदेखि असार मसान्तसम्म ४ महिनाको अवधिमा मात्रै ५ सय १० जनाले आत्महत्या गरेका छन् । यो तथ्याङ्कले पनि कोरोना महामारी तथा लकडाउन अवधिमा आत्महत्याका घटनामा वृद्धि भएको देखिन्छ ।

गत आवको आत्महत्या तथ्याङ्कअनुसार झुण्डिएर आत्महत्या गर्नेको संख्या सबैभन्दा बढी ९४८ रहेको छ । यसैगरी विष सेवन गरी २४९, आत्महत्या गर्ने दुरुत्साहनबाट २६, हाम फालेर ६ तथा औजार तथा हातहतियार प्रयोग गरी तथा पानीमा हाम फालेर आत्महत्या गर्नेको संख्या दुई/दुई जना रहेको छ । गत चैत्र ११ गतेदेखि कोरोना महामारीसँगै लकडाउन सुरु भएयता भाद्र २५ गतेसम्म १६९ दिनको तथ्याङ्कलाई विश्लेषण गर्दा प्रदेश ५ मा प्रतिदिन आत्महत्या गर्नेको संख्या औसातमा ४ जनाभन्दा बढी रहेको छ । यसैगरी गत आर्थिक वर्षमा आत्महत्या गर्नेको विश्लेषणमा दैनिक आत्महत्या गर्नेको संख्या औसातमा ३ जना बढी रहेको छ ।

नेपाल प्रहरीको तथ्याङ्क अनुसार देशभर यस वर्ष आत्महत्याबाट ज्यान गुमाउनेहरुको कूल संख्या ६,२७९ रहेको छ । यसरी हेर्दा दैनिक करिब १७ जनाले आत्महत्याबाट ज्यान गुमाउने गरेका छन् । अघिल्लो आर्थिक वर्षमा ५,७५४ जना नेपालीले आत्महत्याबाट ज्यान गुमाएका थिए, जुन सरदर दैनिक १६ जना पर्न आउँछ । मार्क नेपाल मनोसेवा केन्द्रका अध्यक्ष गोपाल ढकालका अनुसार विश्वमा प्रत्येक ४० सेकेन्डमा एक जनाले आत्महत्या गर्छ भने प्रत्येक ३ सेकेन्डमा १ जनाले आत्महत्याको प्रयास गर्दछ । एउटाले आत्महत्या गर्दा अरू पच्चीस व्यक्तिले आत्महत्याको प्रयास गरिसकेका हुन्छन् र धेरै व्यक्तिहरूले आत्महत्या गर्न गम्भीररूपमा सोचेका हुन्छन् । प्रत्येक वर्ष विश्वमा सरदर ८ देखि १० लाख व्यक्तिले आत्महत्याबाट आफ्नो ज्यान गुमाउने गरेका छन् ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।