ताजा अपडेट »

एप्पलले आगामी ३ वर्षमा भारतमा ५ लाखलाई रोजगारी दिने

सोमबार, १० बैशाख २०८१, १२ : २८
20 Shares

काठमाडौं । आइफोन निर्माण गर्ने कम्पनी एप्पलले आगामी ३ वर्षमा भारतमा ५ लाख मानिसलाई रोजगारी दिने भएको छ । यी कार्यहरू विक्रेता र कम्पोनेन्ट आपूर्तिकर्ताहरू मार्फत उत्पन्न हुनेछन् । एक वरिष्ठ अधिकारीले समाचार एजेन्सी पीटीआईलाई भने, 'एप्पलले भारतमा अपोइन्टमेन्टलाई तीव्रता दिइरहेको छ।'

उनले अहिले एप्पलका विक्रेता र आपूर्तिकर्ताले भारतमा १.५ लाख मानिसलाई रोजगारी दिएको बताए । तीमध्ये एप्पलका दुईवटा उत्पादन कारखाना सञ्चालन गर्ने कम्पनी टाटा इलेक्ट्रोनिक्स सबैभन्दा ठूलो रोजगारी सिर्जना गर्ने कम्पनी हो । यद्यपि यस विषयमा एप्पलको तर्फबाट कुनै वक्तव्य आएको छैन ।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार एप्पलले कोरोना महामारीपछि चीनमाथिको आफ्नो निर्भरता कम गर्ने रणनीति अपनाएको छ र भारतमा लगानी गरिरहेको छ ।

कम्पनीले आगामी ३ वर्षभित्र आफ्नो विद्यमान आपूर्ति श्रृंखलाको कम्तीमा आधा चीनबाट भारतमा हस्तान्तरण गर्ने योजना बनाएको छ । यसअन्तर्गत भारतीय आपूर्तिकर्तालाई जोड दिन थालिएको छ । कम्पनीको लक्ष्य आगामी ४ देखि ५ वर्षमा भारतमा आफ्नो उत्पादन ५ गुणा बढाएर ४० अर्ब अमेरिकी डलर (लगभग ३.३२ लाख करोड रुपैयाँ) पुर्याउने छ ।

एप्पल बाहेक विश्वका अन्य धेरै कम्पनीहरूले यो रणनीति अपनाएका छन् जसलाई ‘चाइना प्लस वन नीति’ भनिन्छ । हाल, एप्पलको संसारमा सबैभन्दा बढी घरेलु मूल्य वृद्धि चीनमा छ, जुन लगभग २८ प्रतिशत हो । जबकि भारतमा मूल्य अभिवृद्धि करिब ११-१२ प्रतिशत छ, जुन १५-१८ प्रतिशत सम्म जाने अपेक्षा गरिएको छ।

बजार अनुसन्धान फर्म काउन्टरपोइन्ट रिसर्चका अनुसार एप्पलले २०२३ मा पहिलो पटक भारतमा राजस्व उत्पादनको हिसाबले शीर्ष स्थान हासिल गरेको छ । तर, बिक्रीको हिसाबले सामसुङ अगाडि छ ।

काउन्टरपोइन्टले रिपोर्ट गरेको छ कि एप्पलले गत वर्ष पहिलो पटक शिपमेन्टमा १० मिलियन एकाइको अंक पार गर्यो। ट्रेड इन्टेलिजेन्स प्लेटफर्म द ट्रेड भिजनका अनुसार, भारतबाट एप्पलको आईफोन निर्यात २०२२-२३ मा ६.२७ बिलियन डलरबाट बढेर २०२३-२४ मा १२.१ बिलियन अमेरिकी डलर पुग्ने छ, जसले लगभग १०० प्रतिशतको ठूलो वृद्धि देखाउँछ ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।