ताजा अपडेट »

विश्वको एउटा यस्तो देश, जहाँ अपराध शुन्य बराबर छ, जान्नुहोस्

आइतबार, ११ चैत्र २०८०, १० : ५९
78 Shares

काठमाडौं । विश्वका अधिकांश देश त्यहाँ हुने अपराधबाट चिन्तित छन् । यति मात्र होइन, यस्ता अपराध रोक्न सरकारको ठूलो संयन्त्र पनि निरन्तर काम गर्छ । तर के तपाईलाई थाहा छ एउटा यस्तो देश छ, जहाँ कुनै अपराध नै हुँदैन । यति मात्र होइन, यहाँका प्रहरीले पनि हतियार प्रयोग गर्दैनन् । यो देश कहाँ छ थाहा छ ? छैन भने हामी बताउने छौं । 

आज हामी युरोपेली देश आइसल्याण्डको कुरा गर्दैछौं। यो देशमा अपराध दर यति कम छ कि यहाँ पुलिसले बन्दुक पनि राख्दैन। यद्यपि एसडब्लुएटी टोलीसँग हतियारहरू छन्, तिनीहरूले ती वर्षहरूमा थोरै प्रयोग गर्छन्। यहाँ देशका प्रत्येक तीन नागरिकमध्ये एकसँग हतियार छ । तर कहिलेकाहीँ एक वर्षमा एक वा दुई हत्या जस्ता अपराधहरू हुन्छन्। योसँगै यहाँका जनतालाई बलात्कार, चोरी वा डकैती थाहा नभएजस्तो लाग्छ ।

आइसल्याण्डमा मानिसहरू आफ्नो सुरक्षालाई लिएर चिन्तित छैनन् भनी हामी तपाईंलाई भनौं। यसको सबैभन्दा ठूलो उदाहरण केटाकेटीहरूलाई आमाबाबुले बाहिर छाड्नु हो। उनीहरुलाई कुनै किसिमको डर छैन । एकै समयमा, जो कोही अपरिचितको कारमा बस्छन् र जहाँ पनि जान्छन्। जानकारीका अनुसार अपराधमा कमी आउनुको मुख्य कारण समानता र समानताको भावना हो । यहाँ उच्च, मध्य र निम्न बीचको भिन्नता नगण्य छ। पैसाको लागि झगडा हुँदैन ।

जानकारी अनुसार यो देशका उद्योगीका छोराछोरी पनि साधारण बालबालिका सरह विद्यालय जान्छन् । र, यहाँ एक कलेज डिग्री एक महिनाको भाडा भन्दा सस्तो छ। प्रत्येक नागरिकको रोजगारी वा कुनै न कुनै प्रकारको रोजगारी छ।

आइसल्याण्ड ज्वालामुखीका लागि परिचित छ। यहाँ तीन लाखभन्दा बढी मानिस बस्छन्। यहाँका महिलाहरू प्रायः स्वास्थ्य र शिक्षाको क्षेत्रमा काम गर्छन्। यही कारणले गर्दा यो देशलाई ‘फेमिनिस्ट स्वर्ग’ वा महिलाका लागि स्वर्ग भनेर चिनिन्छ।

तपाईलाई थाहा पाउँदा छक्क पर्नुहुनेछ कि अक्टोबर २००२३ मा प्रधानमन्त्री क्याट्रिन याकोब्सडोटिरले देशका अन्य महिलाहरूसँग एकदिवसीय हडताल गरेकी थिइन् ।  उनको मन्त्रिपरिषद्का महिला मन्त्रीहरूले कुनै काम गरेनन्। त्यतिबेला देशमा हुने तलब असमानता र लैङ्गिक हिंसाको विरोधमा महिलाहरू आन्दोलन गरिरहेका थिए ।

भर्खरै, आइसल्याण्ड एक पटक चर्चामा आएको थियो जब त्यहाँको ज्वालामुखी विस्फोटबाट लाभा शहरमा पुग्यो। जसका कारण त्यहाँ आपतकालीन अवस्था लागू गर्नुपरेको थियो । यसलाई अहिलेसम्मकै सबैभन्दा शक्तिशाली विस्फोटको रूपमा वर्णन गरिएको छ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।