१४ मंसिर २०८०, बिहीबार

Nov 30, 2023

तेल अभिभ । इजरायल र हमासबीच जारी युद्धको शुक्रबार सातौँ दिन भए पनि अहिले शान्तिको सम्भावना कतै देखिँदैन ।

Advertisement

यसको विपरित लगातार बढ्दो इजरायली सेनाले प्यालेस्टिनी समूहलाई ‘मेटाउने’ कुरामा अडिग रहेको इजरायली सरकारले जुनसुकै बेला जमिन आक्रमण गर्न सक्ने जनाएको छ । इजरायलले ११ लाख गाजाबासीलाइ २४ घन्टा भित्र बाहिर निस्कन भन्दै नभए मृत्युका लागि पर्खिन चेतावनी दिएकाे छ भने इजरायलकाे साे चेतावनी पछि संयुक्त राष्ट्र संघले भनेकाे छ, ‘परिणाम भयावह हुने देखियो, यसलाइ इजरायलले राेक्नु पर्छ ।’

यसैबिच शीर्ष अमेरिकी कूटनीतिज्ञ एन्टोनी ब्लिन्केनले बिहीबार तेल अभिभको भ्रमण गरेका थिए । इजरायलका प्रधानमन्त्री बेन्जामिन नेतन्याहुलाई अमेरिकी समर्थनको आश्वासन दिएका छन । उनका अनुसार सो क्रममा गोलीले हानिएका बालबालिका र सिपाहीहरूको टाउको काटिएको डरलाग्दो तस्बिरहरू उनलाइ देखाइएको थियो। अमेरिकाले अहिलेसम्म इजरायलमा युद्धका क्रममा कम्तीमा २२ अमेरिकी नागरिकको मृत्यु भएको पुष्टि गरेको छ ।

गत शनिबार युद्ध सुरु भएदेखि इजरायलमा कम्तिमा १,२०० र गाजा पट्टीमा १,४०० मानिस मारिएका छन्। इजरायली सरकारको दावीका अनुसार यी बाहेक इजरायली क्षेत्रमा कम्तीमा १,५०० हमास लडाकुको शव पनि फेला परेको छ। इजरायली क्षेत्रबाट अपहरण गरिएका करिब १५० जनालाई हमासले बन्धक बनाएको छ ।

इजरायलले गाजालाई पूर्ण रूपमा घेरेको छ र पानी, इन्धन र बिजुलीको आपूर्ति बन्द गरेको छ। प्यालेस्टिनी क्षेत्रको एक मात्र विद्युत केन्द्र पनि इन्धन सकिए पछि बुधबारबाट बन्द गरिएको थियो । इजरायलले हमासले सबै बन्धकहरूलाई रिहा नगरेसम्म गाजा पुग्न कुनै पनि प्रकारको सहयोग नदिने दाबी गरेको छ।

उता, संयुक्त राष्ट्र (यूएन) ले शुक्रबार भनेको छ कि इजरायली सेनाले उनीहरूलाई दिएको जानकारी अनुसार गाजामा बसोबास गर्ने करिब ११ लाख प्यालेस्टाइनीहरूलाई २४ घण्टा भित्र पट्टीको दक्षिणी भागमा जान भनिएको छ। संयुक्त राष्ट्र संघका प्रवक्ता स्टेफेन डुजारिक भन्छन्, ‘संयुक्त राष्ट्रले यस्तो स्थानान्तरणलाई विनाशकारी र विनाशकारी नतिजा बिना हुन असम्भव ठान्छ ।’ 

अमेरिकी सञ्चारमाध्यममा प्रकाशित समाचारमा इजरायलले संयुक्त राष्ट्रसंघलाई उत्तरी गाजा पट्टी छाड्न पनि आग्रह गरेको खबर आएको छ ।

बिहीबार मात्रै इजरायलले छिमेकी सिरियाका दुई मुख्य एयरपोर्टहरू दमास्कस र एलेप्पोलाई पनि निशाना बनाएको थियो, जसका कारण उडानहरू रोकिएको थियो र एयरपोर्टहरूमा काम ठप्प भयो। यसैबीच इजरायल र लेबनानको हिजबुल्लाह (इरान समर्थित) बीचको विवादित क्षेत्रमा गोलीबारी पनि भएको छ ।

शनिबारको हमासको आक्रमण यहूदीहरूको चाड सिम्चाट टोराहसँग मेल खाएको छ । १९७३ मा अरब– इजरायली युद्ध सुरु भएको दिनदेखि ५० औं वर्षगाठ पनि थियो ।  हमासको सबैभन्दा विनाशकारी आक्रमण गाजा पट्टी नजिकैको एक संगीत समारोहमा भएको आक्रमण थियो, जसमा २७० जना मारिएका थिए। बिहानै भएको आक्रमणबाट उत्पन्न आतंकका कारण सयौं युवा इजरायली र विदेशी पर्यटकहरू आफ्नो ज्यान बचाउन भाग्न बाध्य भएका थिए।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

भूकम्प प्रभावितलाई दोस्रो किस्ताको रकम दिन ढिलाइ गरिँदैन : गृहमन्त्री आम्दा अस्पतालमा सुत्केरी मृत्यु प्रकरण : ३ दिनदेखि शव अस्पतालको गेटमा बाग्लुङका कांग्रेसका क्षेत्रीय सभापति पक्राउ, आरोप- मापसे गरी प्रहरीमाथी कुटपिट एमालेमा फर्किए नेकपा एसका बैतडी इन्चार्ज र अध्यक्ष, बैतडीमा एस रित्तिएको एमाले दावी नक्कली शरणार्थी प्रकरणमा जवाफी बहस जारी, खाँणलाइ थुनामुक्त गर्न माग रविको राजनीतिक प्रतिवेदन – प्रदेश भ्रष्टाचारको केन्द्र र कार्यकर्ता भर्तीकेन्द्र बन्याे, विकल्प सोच्नुपर्छ आगो ताप्ने क्रममा जलेर मृत्यु विपिनका बाआमा भन्छन्– समाचार हेर्दै रात बित्छ सुनको मूल्य स्थिर बढ्दै छ सामुदायिक विद्यालयप्रति आकर्षण इजरायल र हमासबीचको युद्धविराम थप १ दिन लम्ब्याइयो कोप–२८ मा भाग लिन प्रधानमन्त्री प्रचण्ड दुबईमा एमालेको मध्य पहाडी लोकमार्ग पद यात्रा सुरू (फाेटाेफिचर) चिनियाँ बालबालिकामा निमोनियाको प्रकोप ‘आउटब्रेक’, भारतमा महामारी रोक्न तयारी सुरू इजरायली जेलमा यौन दुर्व्यवहार हुने गरेको मुक्त कैदीहरुको दाबी प्रथम केपीओली कप टि २० : रोहित र सन्दीपको टिम भिड्दै दक्षिण एसियामै पहिलोपटक लमजुङमा समलिंगी विवाह दर्ता कोपको सम्मेलनमा सहभागी हुन प्रधानमन्त्री दुबई प्रस्थान नेकपा एमालेको मध्य पहाडी लोकमार्ग पदयात्रा आजबाट सुरु हुँँदै सुपर लिगः धनगढी र बुटबल लुम्बिनी भिड्दै