१८ मंसिर २०८०, सोमबार

Dec 4, 2023

लन्डन । बेलायती महारानी एलिजाबेथ द्वितीयको हत्याको षड्यन्त्र रचेको आरोपमा जसवंत सिंह छेल नामका सिख युवकलाई बेलायतको अदालतले ९ वर्षको जेल सजाय सुनाएको छ । जसवन्त सिंहको उमेर २१ वर्ष रहेको बताइएको छ ।

Advertisement

जसवन्त सिंह छैलको मानसिक स्वास्थ्यलाई ध्यानमा राखेर अदालतले तत्कालका लागि अस्पतालमा लैजान आदेश दिएको छ। लन्डनको ओल्ड बेली अदालतमा सुनुवाइको क्रममा न्यायाधीश निकोलस हिलियर्डले चेललाई निको नभएसम्म बर्कशायरको उच्च सुरक्षा मानसिक अस्पताल ब्रोडमूर अस्पतालमा राख्नु पर्ने आदेश दिएका छन । यसपछि उनलाई जेलमा राखिनेछ ।

डिसेम्बर २५, २०२१ को बिहान रानी एलिजाबेथ विन्डसर क्यासलमा उनको निजी अपार्टमेन्टमा थिइन, जब दुई अधिकारीहरूले कसैलाई देखे र उनको नजिक पुगे । प्रहरी अधिकारीहरूले एक युवक हातमा धनु र बाण लिएर उभिरहेको देखे। उनलाई प्रहरीअधिकारीहरूले किन यहाँ आएको भनेर सोधे पछि उनले महारानीलाई मार्न आएको बताए। 

समाचार अनुसार जसवंत सिंह छेलले  ‘स्टार वार्स’ सिरिजबाट प्रेरित भएर हत्या गर्ने निर्णय गरेका थिए ।

जसवंत सिंह छैलले सोशल मिडियामा एक भिडियोमा भनेका छन् कि उनले पञ्जाबको अमृतसरमा १९१९ को जलियावाला बाग नरसंहारको बदला लिन यो काम गरेका थिए । सजायको आदेश पछि आफ्नो तर्कको व्याख्या गर्दै न्यायाधीशले भने, ‘यो कार्य २०२१ मा कल्पना गरिएको थियो, जब उनी (जसवन्त सिंह छेल) मानसिक रूपमा फिट थिए।’

महारानी एलिजाबेथ द्वितीयको सेप्टेम्बर २०२२ मा ९६ वर्षको उमेरमा निधन भईसकेको छ । गत महिना जसवंत सिंहले राजपरिवार र राजा चार्ल्स तेस्रोसँग पत्रमार्फत माफी मागेका थिए । अदालतका अनुसार जसवंत सिंह राम्रो परिवारबाट आएका हुन्। उनका बुबा एयरोस्पेसमा सफ्टवेयर सल्लाहकार हुन्, उनकी आमा शिक्षक हुन् र उनका जुम्ल्याहा बहिनीहरू हाल अध्ययन गरिरहेका छन्।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

व्यवस्था उल्टाएर दलित समुदायको अधिकार कुण्ठिन गर्न खोजिँदै छ : माओवादी नेता बराल पाल्पाको तिनाउ मावीको हीरक महाेत्सवका अवसरमा विभिन्न प्रतियाेगिता भैरहवाको अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा उडानलाई नियमित गराउन काठमाडौंमा दबाब नेप्से घट्ने क्रम जारी बुटवलका ४१ विद्यार्थीहरुलाई ईन्द्रज्योती विश्वकर्मा कल्याणले दियो छात्रवृत्ति हुम्ला, मुस्ताङ र कालीकोटमा हिमपात : जनजीवन कष्टकर तेलंगानामा दुर्घटनाग्रस्त भारतीय वायुसेनाको ट्रेनर विमानका चालक दलका दुवै सदस्यको मृत्यु कांग्रेस लुम्बिनी प्रदेशको निर्णयः निर्वाचन पूर्व कुनै पनि गठबन्धन नगर्ने कोप–२८ : चर्चा हिमालका मुद्दाको, नेतृत्व नेपालको दुबई–नेपाल हुँदै दिल्ली पुगेर बेचिएकी उज्बेक युवती अफरोजाको दर्दनाक कथा गठबन्धन : सबैभन्दा ठूलो दल जटायु रेष्टुराँ सञ्चालनले बढ्यो गिद्धको सङ्ख्या एनआईसी एशियामा अब सम्पूर्ण प्रकारका कर्जाको अधिकतम प्रिमियम दर ३ प्रतिशत लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा मधुमेहका बिरामीका लागि छुट्टै क्लिनिक एमालेको संकल्प यात्रा : आज सुर्खेतमा आमसभा हुँदै नेकपा एसको सचिवालय बैठक बस्दै एनएसएल : आज झापा र काठमाडौं भिड्दै उपप्रधानमन्त्री खड्का घाना प्रस्थान कांग्रेस लुम्बिनीको प्रदेश सम्मेलन : संघिय व्यवस्था अनुसार तहगत संरचनालाई पूर्ण रुपमा जिम्मेवारी प्रदान गर्न माग मङ्सिर २० केपि ओलि गुल्मीको वामिटक्सार आउने