१४ मंसिर २०८०, बिहीबार

Nov 30, 2023

स्विडेन । सन् २०२३ को नोबेल पुरस्कार विजेताको घोषणा सुरु भएको छ । चिकित्साशास्त्रमा पहिलो नोबेल पुरस्कार क्याटलिन क्यारिको र ड्र्यू वेइसम्यानलाई प्रदान गरिएको थियो। र त्यसपछि भौतिकशास्त्रको क्षेत्रमा २०२३ को नोबेल पुरस्कार संयुक्त रूपमा पियरे अगस्टिनी, फेरेंक क्राउज र एनी लुहुलियरलाई प्रदान गरिएको थियो। 

Advertisement

तर, यस वर्षको रसायन शास्त्रतर्फको नोबेल पुरस्कार विजेताको सूची सार्वजनिक हुनुअघि नै लिक भएको छ, यो स्विडेनी मिडियाको दाबी हो। स्विडेनी मिडिया आउटलेटहरूले बुधवार यस वर्षको नोबेल रसायनशास्त्र पुरस्कार प्राप्तकर्ताहरूको कथित रूपमा नामहरू प्रकाशित गरे, जाे लिक भए पछि हलचल मच्चाएको छ । वास्तवमा, मिडियाहरूले विजेताहरूको नामहरू विजेताहरूको घोषणा हुनुभन्दा केही घण्टा अघि खुलासा गरेको थिए । यो उल्लेखनीय छ कि नोबेल पुरस्कार विजेताहरूको नाम सधैं गोप्य राखिएको छ, त्यसैले नामहरू लीक हुनु आश्चर्यजनक मानिन्छ ।

स्विडेनी अखबार डागेन्स न्येटर र सार्वजनिक प्रसारक स्विडेनी टेलिभिजन र स्वीडिश रेडियोले रोयल स्वीडिश एकेडेमी अफ साइन्सेसबाट प्रेस विज्ञप्ति प्राप्त गरेर समाचार प्रकाशित गरेका जनाएका छन, जसमा तीन अमेरिकी रसायनशास्त्रीहरूको नाम उल्लेख गरिएकाे थियो। 

एकेडेमीका प्रवक्ता इभा नेभिलियसले यस सम्बन्धमा मिडिया प्रतिक्रिया दिदै भनेकी छिन, ‘के भयो थाहा नभएसम्म हामी यसमा टिप्पणी गर्न सक्दैनौं, हामीले यसलाई के भएको हो भनी हेर्नु पर्छ, हामी छानबिन गरिरहेका छाैं ।’

स्वीडिश समाचारका अनुसार पुरस्कार विजेताहरूमा म्यासाचुसेट्स इन्स्टिच्युट अफ टेक्नोलोजीकी माउंगी बावेन्डी, कोलम्बिया विश्वविद्यालयका लुइस ब्रुस र नानोक्रिस्टल प्रविधिमा काम गर्ने एलेक्से एकिमोभ रहेका छन्। समाचार अनुसार उनले क्वान्टम डट्सको खोज र संश्लेषणका लागि यो अवार्ड जितेका हुन् । 

एकेडेमीको नोबेल रसायन विज्ञान समितिका विशेषज्ञ हेनर लिंकेले डेजेन्स नाइटरले पनि आश्चर्य व्यक्त गरेका छन । उनले औपचारिक घोषणा हुनु अघि नै बिजेताहरुको नाम घोषणा भए पछि लिंकेले भने, ‘अहिले म के भएको हो ? बुझ्ने कोसिस गरिरहेको छु, यद्दपी याे छानबिनकाे बिषय हाे ।’

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

आम्दा अस्पतालमा सुत्केरी मृत्यु प्रकरण : ३ दिनदेखि शव अस्पतालको गेटमा बाग्लुङका कांग्रेसका क्षेत्रीय सभापति पक्राउ, आरोप- मापसे गरी प्रहरीमाथी कुटपिट एमालेमा फर्किए नेकपा एसका बैतडी इन्चार्ज र अध्यक्ष, बैतडीमा एस रित्तिएको एमाले दावी नक्कली शरणार्थी प्रकरणमा जवाफी बहस जारी, खाँणलाइ थुनामुक्त गर्न माग रविको राजनीतिक प्रतिवेदन – प्रदेश भ्रष्टाचारको केन्द्र र कार्यकर्ता भर्तीकेन्द्र बन्याे, विकल्प सोच्नुपर्छ आगो ताप्ने क्रममा जलेर मृत्यु विपिनका बाआमा भन्छन्– समाचार हेर्दै रात बित्छ सुनको मूल्य स्थिर बढ्दै छ सामुदायिक विद्यालयप्रति आकर्षण इजरायल र हमासबीचको युद्धविराम थप १ दिन लम्ब्याइयो कोप–२८ मा भाग लिन प्रधानमन्त्री प्रचण्ड दुबईमा एमालेको मध्य पहाडी लोकमार्ग पद यात्रा सुरू (फाेटाेफिचर) चिनियाँ बालबालिकामा निमोनियाको प्रकोप ‘आउटब्रेक’, भारतमा महामारी रोक्न तयारी सुरू इजरायली जेलमा यौन दुर्व्यवहार हुने गरेको मुक्त कैदीहरुको दाबी प्रथम केपीओली कप टि २० : रोहित र सन्दीपको टिम भिड्दै दक्षिण एसियामै पहिलोपटक लमजुङमा समलिंगी विवाह दर्ता कोपको सम्मेलनमा सहभागी हुन प्रधानमन्त्री दुबई प्रस्थान नेकपा एमालेको मध्य पहाडी लोकमार्ग पदयात्रा आजबाट सुरु हुँँदै सुपर लिगः धनगढी र बुटबल लुम्बिनी भिड्दै वडाध्याक्षकै अगुवाइमा बाटो अवरुद्ध