ताजा अपडेट »

व्यवसायीका समस्या २४ सै घण्टा सुन्नेगरी 'हेल्प डेस्क' निर्माण गर्ने मेरो योजना छ

विहीबार, २३ चैत्र २०७९, १८ : ५५
37 Shares

होटल तथा रेष्टुरेन्ट व्यवसायी संघ रुपन्देहीको यही शनिबार चेत्र २४ र २५ गते ११ औं अधिवेशन तथा ११ औं वार्षिक साधारणसभा हुँदै छ ।अधिवेशनले आगामी २ वर्षका लागि नयाँ नेतृत्व समेत चयन गर्ने छ । नयाँ नेतृत्वका लागि दुई अध्यक्षका उम्मेदवारले फरक-फरक प्यानल बनाएर चुनावी अभियानमा जुटेका छन् । वि.स. २०५६ सालमा स्थापना भएको संघमा हाल १२०३ होटल व्यवसायीहरु आवद्ध रहेका छन् ।

सामाजिक तथा व्यक्तिगत प्रतिष्ठाको विषय समेत भएकाले उम्मेद्वारहरु आफ्नो चुनावी प्रतिवद्धता लिएर प्रत्येक सदस्य समक्ष पुगेका छन् । कोरोना महामारी तथा आर्थिक मन्दीले थला परेको होटल व्यवसायलाई चलायमान गराउनु पर्ने चुनौती नयाँ नेतृत्वलाई अवश्य नै हुने छ । यसैबीच “पर्यटन प्रवर्द्धन र संरक्षण पर्यटकीय गन्तव्यको पहिचान, संयुक्त प्यानलको अभियान”–भन्ने नारासहित लेखनाथ भण्डारीको संयुक्त प्यानलले उम्मेदवारी घोषणा गरेको छ ।

उक्त म्यानलबाट महाचिव पदका उम्मेदवार हुन् युवा व्यवसायी अर्जुन थापा । उच्च शिक्षाका लागि वि.स. २०६३ सालमा बुटवल झेरका थापाले खर्च जोहो गर्नका लागि चिया, नास्ता पसलबाट व्यवसायिक यात्रा सुरु गरी हाल सफल व्यवसायीका रुपमा स्थापित हुन सफल भएका छन् । गुल्मीको ईस्मा गाउँपालिका–३ का थापाले २०६० सालमा स्थानीय श्री ढाडढुङ्गा माविबाट एसएलसी परीक्षा उत्तिर्ण गरेपछि बुटवल झरेका थिए ।

बुटवलको आम्दा अस्पताल नजिकै चिया पसल खोलेर ३ वर्षसम्म सोही होटलबाट भएको आम्दानीले नै उनले कक्षा १२ उत्तिर्ण गर्न सफल भए त्यसपछिको पूरा समय अध्ययनमा लगाएर ब्याचलर पास गर्न सफल भए । होटल व्यवसायको आम्दानीबाटै उच्च शिक्षा अध्ययन गर्न सफल उनले पुनः सोही व्यवसायीमा फर्किने सोँचसहित २०६७ सालमा हाटबजार लाइनमा शर्मा चिया नास्ता पसल खोलेर ३ वर्ष सञ्चालन गरे । त्यसपछि पुरानो बस पार्कमा जनसेवा गुल्मेली खमजा घर सञ्चालनमा ल्याएका थिए । उक्त होटल ३ वर्षसम्म सञ्चालन गरेपछि उक्त होटल छाडेर बुटवलकै योगिकुटीमा कामना गेष्टहाउस सञ्चालनमा ल्याए । उक्त गेष्टहाउसलाई भने उनले लामो समय निरन्तरता दिन सकेनन् । सम्झौता मिति नसकिँदै घरबेटीले खाली गर्न भनेपछि उक्त गेष्टहाउस बन्द गरी उनले बुटवलको राजमार्ग चौराहमा होटल हाईल्याण्ड सञ्चालनमा ल्याएका छन् । करिब ५ वर्षदेखि उक्त होटल सञ्चालन गर्दै आएका थापासँग संघको निर्वाचनसँग सम्बन्धित गरिएको कुराकानी :

महासचिवमा तपाईको उम्मेदवारी किन ?
होटल तथा रेष्टुरण्ट व्यवसायी संघ व्यवसायिक हक हित र अधिकार प्राप्त गर्ने, सबै खाले समस्या बिसाउने र समाधान खोज्ने साझा चौतारी हो । यसलाई यसैगरी साझा चौतारी बनाइराख्नका लागि मेरो उम्मेदवारी हो । संघले व्यवसायीहरु संगठित गराउने प्रारम्भिक कार्य भएपनि हालको अवस्थामा आईपुग्दा यसका उद्देश्य, दायरा तथा चुनौतीहरु दिनानुदिन फराकिला हुँदै गइरहेका छन् । व्यवसायीहरुका आम समस्याहरु सही तरिकाले सम्बोधन हुन नसक्दा जस्ताको तस्तै छन् ती समस्याहरुको समाधान गर्नका लागि मेरो उम्मेदवारी हो ।

तपाई महासचिव भएपछि गर्ने प्रतिवद्धताहरु के–के छन् ?
कोरोना माहामारीद्वारा अति प्रभावित भएको होटल तथा रेष्टुरेण्ट व्यवसायलाई उकास्न राजनितिक, जातीय तथा आर्थिक भेदभाव हटाई व्यवसायिक हक र अधिकारलाई संस्थागत गर्नु मेरो मुख्य उदेश्य रहने छ । व्यवसायीहरुलाई भैपरि आउने समस्याहरुलाई राहत प्रदान गर्न व्यवसायिक हित कल्याणकारी कोष निर्देशिकालाई थप व्यवस्थित र प्रभावकारी रुपले कार्यान्वयन गर्ने मेरो प्रतिवद्धता छ । व्यावसायीहरुका गुनासा र समस्याहरु २४ सै घण्टा सुन्न तथा समाधान गर्न विशेष हेल्प डेस्कको व्यवस्था मिलाउने होटल तथा रेष्टुरेण्ट व्यवसायलाई पर्यटन उद्योग व्यवसायको रुपमा स्थापित गरि व्यवसयीक पहिचान र अस्तित्वको निम्ति काम गर्ने मेरो योजना छ । बुटवलमा रात्रिकालिन उज्यालो शहर तथा व्यवसाय संञ्चालनका विषयहरु भाषणमात्र सीमित रहेको अवस्थामा सम्बन्धित निकायहरुसँग छलफल तथा दवाव श्रृजना गरि लागु गराउन मेरो पहल रहनेछ ।

तपाईले निर्वाचन जित्ने आधार के–के हुन ?
मैले सानादेखि ठूलासम्म सबै होटल व्यवसायीहरुको समस्यालाई नजिकबाट जानेको छु, चिनेको छु । लामो समय यस संघको कार्यालयमा कर्मचारीका रुपमा रहेर तथा पदाधिकारीको रुपमा काम गरेको अनुभवका आधारले पनि अधिकांश व्यवसायीहरुसँग प्रत्येक्ष साक्षत्कार गरेका कारण उहाँहरुले मलाई विश्वास गर्नुहुन्छ भन्नेमा म ढुक्क छु । यसैगरी यसअघि सचिव पदमा निर्विरोध सचिव भएर २ वर्षसम्म काम गरेका आधारले पनि महासचिवमा मेरो उम्मेदवारीलाई सबै मतदाताले स्वभाविक मान्नुहुन्छ भन्नेमा म विश्वस्त छु । आशा छ व्यवसायीहरुले यो चैत्र २५ गते नयाँ नेतृत्वका लागि हुने निर्वाचनमा मलाई मतदान गरेर विजयी गराउन योगदान गर्नुहुने छ ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।