८ आश्विन २०७९, शनिबार

Sep 24, 2022

बुटवल । लुम्बिनी प्रदेशमा लामो समयसम्म विद्युत महशुल नतिर्ने २७ हजार बढी उपभोक्ताको लाइन काटिएको छ । विद्युत् प्राधिकरण लुम्बिनी प्रदेश प्रादेशिक कार्यालय बुटवलका अनुसार विद्युत् उपभोग गरेपनि लामो समयसम्म विद्युत् महसुल नबुझाउने २७ हजार ५७६ ग्राहकको लाइन काटिएको हो ।

Advertisement

जसमध्ये २३ हजार ५७६ उपभोक्ताले महुशल बुझाएर पुनः विद्युत जडान गरेको नेपाल विद्युत प्राधिकरण, लुम्बिनी प्रदेशका प्रमुख नवराज ओझाले जानकारी दिए । लाइन काटिएका उपभोक्ताबाट ५७ करोड ३१ लाख महशुल उठाउनु पर्नेमा पुनः लाइन जडान गर्ने ग्राहकबाट जरिवाना रकम गरी ५८ करोड ९५६ हजार महशुल उठेको ओझाले बताए ।

प्रदेशमा आर्थिक वर्ष २०७८/०७९ मा १६ लाख ८२ हजार २६७ मेगावट आवर विद्युत खपत भएको थियो । जसबाट १५ अर्ब ९३ करोड १६ लाख ३१ हजार महुशल उठेको लुम्बिनी प्रदेशका प्रमुख ओझाले बताए । गत वर्ष प्रदेशमा विद्युत चुवाहट ११.८९ प्रतिशत रहेको उनले बताए । लुम्बिनीमा ३७ वटा सवस्टेशन रहेका छन् भने ९ हजार ६२६ टान्समिटर रहेका छन् ।

साथै प्रदेशमा ३३ केभि लाइन २ हजार ३४२ किलोमिटर, ११ केभिको ७ हजार ३६३ किलोमिटर र एलटि लाइन २४ हजार २६८ किलोमिटर रहेको छ भने प्रदेशभा ८ लाख ८६ हजार ६१० घरधुरीले विद्युतको प्रयोग गरेका छन् ।

यी हुन प्रदेशमा धेरै महशुल तिर्ने
लुम्बिनी प्रदेशमा सबै भन्दा महशुल तिर्ने उद्योगमा अम्बे स्टिल्स, अर्घाखाँची सिमेन्ट र लक्ष्मी स्टिल्स रहेका छन् । अम्बे स्टिल्सले आर्थिक वर्ष २०७८/०७९ मा ४८ करोड ५ लाख ६५ हजार विद्युत महशुल तिरेको छ ।

सो उद्योगले ५ करोड ३१ लाख २० हजार ८२७ युनिट विद्युत खपत गरेको थियो । अर्घाखाँची सिमेन्टले ४२ करोड १० लाख ६ हजार महशुल तिरेको छ । सो सिमेन्टले ५ करोड ६४ लाख ६१ हजार ३५३ युनिट विद्युत खपत गरेको थियो । यस्तै लक्ष्मी स्टिल्सले ३९ करोड ५७ लाख ४२ हजार ४५९ रुपैयाँ महशुल तिरेको थियो भने ४ करोड ४२ हजार १२ हजार १६६ युनिट विद्युत खपत गरेको थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

चारपाला सामुदायिक वनमा गठबन्धनलाई पराजित गरी एमालेको प्यानलनै विजयी कपिलबस्तुमा बस र ट्रक ठोक्किए : एकको मृत्यु, ३१ जना घाइते भरुवा बन्दुकसहित कपिलवस्तुका २७ वर्षीय प्रेम पक्राउ दशैं आयो, खाद्य डिपो केन्द्रमा चामल आएन देशभर ७४ कोरोना संक्रमित थपिए, थप एकको मृत्यु एमाले देवदह अध्यक्ष चापागाईंद्वारा पार्टी परित्याग, स्वतन्त्र उम्मेदवारीको घोषणा  बुटवलको विकास माेडलका बारेमा कार्यपत्र प्रस्तुत तथा अन्तरक्रिया यसपालिको विपद् : पहिरो, आगलागी र चट्याङबाट बढी मानवीय क्षति बालबिकास र विद्यालयका कर्मचारीको तलब बढायो धुर्कोटले लिलाम नहुँदा भन्सारमा थन्किए करोडौंका गाडी पुमसे च्याम्पियनशिपमा रुपन्देहीकी रियाशा र दिपिकालाई कास्य संघीयतापछि नयाँ आर्थिक केन्द्र बन्न थालेका छन्ः वर्षमान पुन गुल्मी अर्खाबाङ्ग-रुपन्देही सम्पर्क समाजले वनवाटिकामा स्टल निर्माण गर्ने सत्यमोहन जोशीको आजिवन रेखदेख सरकारले गर्छ: खाँण ग्रामीण सडक : बर्खामा बन्द, हिउँदमा खुला यती एअरलाइन्सले सार्वजनिक गर्‍यो चाडपर्व लक्षित योजना मोटरसाइकल जुध्दा दुवै चालकको मृत्यु, एक जना घाइते भजनीका चार हजार बाढी पीडित घर फर्के पनि तीन हजार बढी अझैँ विस्थापित सिरियामा डुंगा दुर्घटना, ७७ बढी आप्रवासीको मृत्यु सिट बाँडफाँटको लागि गठबन्धन दलबीच छलफल हुँदै