९ आश्विन २०७९, आईतवार

Sep 25, 2022

बुटवल । रुपन्देहीको लुम्बिनी साँस्कृतिक नगरपालिकामा उत्पन्न विवाद समाधान नहुँदा कार्यालयको कामकाज भद्रगोल बनेको छ । साउन १ गतेदेखि विवादित बनेको नगरपालिकामा कर्मचारी र जनप्रतिनिधिहरु बीचको आपसी द्वन्दले सेवाग्राही मर्कामा परेका छन् । नगरपालिका प्रमुख सजरुद्दिन मुसलमान तथा प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत भुपेन्द्र पाण्डेयले मनोमानी गर्दा कार्यालयको काम काजनै भद्रगोल बनेको आरोप लागेको छ ।

Advertisement

नगपालिकामा करारका कर्मचारीहरुको बर्खास्ती तथा नियुक्तिको विषयबाट उत्पन्न विवादसँगै प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत पाण्डेयले राजनीतिक स्वार्थ अनुरुप काम गर्दा थप समस्या उत्पन्न भएको उपप्रमुख कल्पना हरिजनले गुनासो गरिन् । नगरपालिका प्रमुख र प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतले गोप्य रुपमा टिप्पणी उठाएर यही साउन १ गतेदेखि करारमा रहेका ९ जना कर्मचारीलाई बर्खास्त गरी १३ जना नयाँ कर्मचारी भर्ना गरेपछि विवाद उत्पन्न भएको उनले बताइन् । नयाँ कर्मचारीलाई भर्ना गर्ने निर्णय गरेपछि विदामा बसेका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत पाण्डेयले निर्णय कार्यान्वयनका लागि निमिक्त प्रमुख रचना गौतम पाण्डेय क्षेत्रीलाई निर्देशन गरेपछि विवाद बाहिर आएको हो ।

निमिक्त प्रमुख रचना पाण्डेयले कर्मचारी बर्खास्ती तथा नयाँ भर्ना सम्बन्धि निर्णय कानून सम्बत नदेखेपछि नगरप्रमुख तथा उप्रमुखसँग सल्लाह गरेकी थिइन् । कार्यपालिकामा निर्णय नगराई फर्जि निर्णय गराई कर्मचारी हटाउने तथा नयाँ कर्मचारी भर्ना गर्ने विषयमा आफूहरुले बिरोध जनाउँदै आएको उपप्रमुख हरिजनले दाबी गरिन् । नगर प्रमुख र प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतले मनोमानी ढंगले काम गरेको भन्दै उप्रमुखसहित कार्यापालिकाका १३ जना सदस्यहरुले बिरोध जनाएका छन् । २३ जनाको कार्यपालिका रहेको लुम्बिनी साँस्कृतिक नगरपालिमा जनप्रतिनिधिहरु २ खेमामा बाधिएर आरोप प्रत्यारोपमा लागेका छन् ।

प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतले कर्मचारीहरुको जिम्मेवारी हेरफेर गर्ने विषयमा समेत मनोमानी गरेको भन्दै थप विवाद चर्किएको छ । साउन १५ गते नगरपालिकाबाट सरुवा भइसकेका पाण्डेयले मातहतका कर्मचारीलाई पुर्वाग्रह तरिकाले दरवन्दी नै नरहेको स्थानमा सरुवा गरेको आरोप छ । साउन १५ गते सरुवा भई सकेपछि साउन २० गतेको मितिमा नगरपालिकाका छैटौँ तहका प्रशासनका अधिकृतहरु रचना गौतम पाण्डे क्षेत्रीलाई सोही नगरपालिकाको वडा नं ७ र ८ को वडा सचिवका रुपमा र दामोदर पाण्डेलाई वडा नम्बर १० को वडा सचिवको जिम्मेवारी दिएर पठाएका हुन् । निमिक्त प्रमुख रचना पाण्डेय र अर्का कर्मचारी दामोदर पाण्डेयले गलत निर्णयको विषयमा प्रश्न उठाएपछि पूर्वाग्रही ढँगले प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतले निर्णय गरेको उपप्रमुख हरिजनले दाबी गरिन् । उक्त निर्णय समेत २० गते साझ कार्यालय समय सकिएपछि हतारमा गरिएको उनले बताइन् ।

प्रमखु प्रशासकीय अधिकृतकाे सरुवा पत्र

प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत पाण्डेयले भने वडामा सचिव नभएका कारण भएका जनशक्तिबाटै व्यवस्थापन गर्नका लागि सो निर्णय गरिएको दाबी गरेका छन् । साउन २० गतेका दिन कार्यालय समय सकिएपछि पनि विभिन्न निर्णय गरिएको कुरालाई स्वीकार गर्दै उनले पूर्वाग्रहभन्दा पनि आवश्यकता अनुसार गरिएको दाबी गरे । यसैगरी आफू सरुवाको विषयमा अनविज्ञता प्रस्तुत गरे । हालसम्म आफूलाई त्यसखालको कुने पनि पत्र नआएको उनले ग्लोबल आवाजलाई प्रतिक्रिया दिए । यद्यपी उप्रमुखले नै मन्त्रालयमा गएर आफ्नो सरुवा पत्र ल्याएर सामाजिक सञ्जाल फेसबुकमा सार्वजनिक गरेको भन्दै उनले असुन्तुष्टि जनाए ।

नयाँ कर्मचारी भर्ना गर्दा आफ्नै छोरा र छोराको ज्वाईलाई नियुक्ति गरेको आरोप लागेका नगर प्रमुख मुसलमानले भने कानून अनुसार नै काम गरेको दाबी गर्छन् । पुराना कर्मचारीहरुको बर्खास्ती तथा नयाँ कर्मचारी भर्ना गर्ने क्रममा आफ्नो अधिकार प्रयोग गरेको उनको दाबी छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पत्रकारको न्यूनतम मासिक पारिश्रिमक ४० हजार सिफारिस गर्न माग नेपाल भ्रमण दशक मनाउने सरकारको निर्णय रुपन्देही स्रष्टाकोश : साहित्यकार,कलाकारको विवरण समावेश १३९ पालिकामा लामखुट्टेको लार्भा नष्ट गर्ने अभियान १० बुँदे सहमति भएपछि डा. केसीले तोडे अनशन लुम्बिनीमा पर्यटकीय क्षेत्र सुधारका लागि व्यवसायीले दिए नगरपालिकालाई अल्टिमेटम ‘मनिषा कोइरालाले फोटो खिच्न दिने भएपछि मख्ख परेँ’ आर्थिक वृद्धिदर र जनताको हित विपरित गठबन्धन सरकार : पूर्व अर्थमन्त्री पौडेल चारपाला सामुदायिक वनमा गठबन्धनलाई पराजित गरी एमालेको प्यानलनै विजयी कपिलबस्तुमा बस र ट्रक ठोक्किए : एकको मृत्यु, ३१ जना घाइते भरुवा बन्दुकसहित कपिलवस्तुका २७ वर्षीय प्रेम पक्राउ दशैं आयो, खाद्य डिपो केन्द्रमा चामल आएन देशभर ७४ कोरोना संक्रमित थपिए, थप एकको मृत्यु एमाले देवदह अध्यक्ष चापागाईंद्वारा पार्टी परित्याग, स्वतन्त्र उम्मेदवारीको घोषणा  बुटवलको विकास माेडलका बारेमा कार्यपत्र प्रस्तुत तथा अन्तरक्रिया यसपालिको विपद् : पहिरो, आगलागी र चट्याङबाट बढी मानवीय क्षति बालबिकास र विद्यालयका कर्मचारीको तलब बढायो धुर्कोटले लिलाम नहुँदा भन्सारमा थन्किए करोडौंका गाडी पुमसे च्याम्पियनशिपमा रुपन्देहीकी रियाशा र दिपिकालाई कास्य संघीयतापछि नयाँ आर्थिक केन्द्र बन्न थालेका छन्ः वर्षमान पुन