२४ माघ २०७९, मंगलवार

Feb 7, 2023

गुल्मी । नेपाल विद्युत प्राधिकरण, राष्ट्रिय प्रशारण लाईनको मिटर रिडिङ गर्ने गोटा गिन्ती रिडर मजदुरहरु यति बेला आफुहरुलाई प्राधिकरणले श्रम शोषण गरेको भन्दै विभिन्न सम्बन्धित निकाय र सञ्चार माध्यम गुुहार्दै हिडेका छन् ।

Advertisement

तीन बर्ष अघि सम्म ठेक्कामा रिडीङ गर्ने गरिएको र ३ बर्ष अघिदेखि प्रतिमिटर ११ रुपैयाँ ४५ पैसाको दर–रेटमा मिटर रिडिङ गर्दै आएका गुल्मी वितरण केन्द्रका २३ जना रिडरहरु माग महिनाकोतलव खातामा आए पछि छाँगाबाट खसे जस्तै भएको गुनासो गरे ।

नेपाल विद्युत प्राधिकरण, गुल्मी वितरण केन्द्रले ३ बर्ष पछिको सम्झौता सकिए पछि २०७८ साल पुष १ गतेको मितिदेखि २०७९ साल कार्तिक मशान्त सम्म लागु हुने गरि अर्को करारनामा सम्झौैता गरिएको छ जिल्लाभरका २३ जनमा मिटर रिडरहरु संग ।

त्यस सम्झौता पत्रमा पनि प्रति मिटर ११ रुपैयाँ ४५ पैसा निर्धार गरिएको छ । तर तलव खातामा राखि दिने बेला त्यस वितरण केन्द्रले ९ रुपैयाँका दरले राखि दियो । किन यसरी सम्झौता विपरित श्रम शोषण गरियो रु भन्ने सवाल उठाउँदै आईतबार गुल्मी वितरण केन्द्रको कार्यालयमा पुग्दा कार्यालय प्रमुख ईश्वरककुमारा श्रेष्ठले केन्द्रबाट निर्णय भई प्रति मिटर ९ रुपैयाँका दरले तलव खुवाउने लुम्विनी प्रादेशिक कार्यालयबाट पत्र आएकोले सोही अनुसार तलव खुवाईएको जानकारी दिए ।

पुष महिनामा सम्झौता गर्दा ११ रुपैयाँ ४५ पैसा नै कार्यम गरिएको छ नि भनेर रिडरहरुले प्रश्न गर्दा श्रेष्ले प्रिन्ट मिस्टेक भएको जवाफ दिए । हामीले सम्पर्क राख्दा पनि श्रेष्ठले केन्द्रमा पुस महिनामा ९ रुपैयाँ कायम गर्ने निर्णय अनुसार प्राधिकरणको प्रादेशिक कार्यालयबाट सर्कुल आएकोले दर ९ रुपैयाँ नै रहेको तर प्रिन्ट मिस्टेक हुँदा ११ रुपैयाँ ४५ पैसा हुन गएको बताए ।

यस सम्वन्धमा प्रादेशिक कार्यालय बुटवलका प्रशासिकय अधिकृत खेम लम्सालसंग सम्पर्क राख्दा उनले पनि केन्द्रले पुस महिनामा सहरी, सुगम क्षेत्रमा ६ रुपैयाँका दरले र पाहडी क्षेत्रमा ९ रुपैयाँ कायम गरेकोले त्यही अनुसार जिल्लाहरुमा सर्कुलर पठाईएको बताउँदै भने–‘मिटर रिडहरु महँङ्गीका कारण मर्कामा परेको भए केन्द्रकै ध्यानकृष्ट गराउनुहोस्।’

हामीले विद्युत प्राधिकरण केन्द्रिय कार्यालय, जनसाधन विभागका निर्देशक शिवकुमार अधिकारीसंग सम्पर्क राख्दा उनले भने–‘त्यसरी घटाएको निर्णय गरे जस्तो त लाग्दैन । तर त्यसरी मिटर रिडरहरु मर्कामा परेको भए महानिर्देकज्युलाई सम्वोधन गरि निवेदन पठाउन लगाउनुहोस् पुनरविचार हुन पनि सक्ला ।’

मिटर रिडहरु भन्छन्–‘११ रुपैयाँ ४५ रुपैयाँका दरले तीन बर्ष देखि काम गर्दै आईयो । अब तीन बर्ष पछि त महँङ्गी पनि बढेको छ। पक्कै तलव बढ्लाा भनेर आशा गरेर बसेको बेला झन ३ हजार देखि ५ हजार सम्म तलव घटेर पो आयो ।’ उनिहरुका अनुसार मिटर रिडिङ्गको संख्या अनुसार प्रति ब्यक्ति तलव फरक फरक हुने गर्दछ ।

किचकिच गरे अर्कै राख्ने धम्की

‘गत पुस महिना सम्म मासिक १९ हजार तलव बुझ्थे’– गुल्मीको छत्रकोट गाउँपालिका–३ हर्दिनेटाका ५६ बषीय भुवन पन्थले भने–‘माघ महिनामा जम्मा १५ हजार मात्रै तलव आयो । गत १६ बर्ष देखि त्यस भेगमा मिटर रिडिङ्ग गर्दै आएका पन्थले भने–‘महँँङ्गी चुलिदैै गएको छ । यस्तो बेला प्राधिकरणले तलव पक्कै बढाउला भनेर आश गरेको बेला उल्टो महिनामा ५ हजार कम गरेर पठाउँदा साह्रै मर्कामा परेका छौं ।’

उनले यति थोरै तलवमा त काम गर्न सकिदैन भन्दा कार्यालय प्रमुखले तपाईहरुले नगरे हटाएर अर्कै मान्छे राख्ने धम्की दिने गरेको दुखेसो गरे । रेसुङ्गा नगरपालिका १० सिमिचौरका पिताम्वर पाण्डेले गत १३ बर्षदेखि मिटर रिडिङ्गको काम गर्दै आएका छन् । उनले पुस सम्म १२ हजार ९ सय रुपैयाँ तलव बुझ्थे । गत माघ महिनामा जम्मा १० हजार २७ रुपैयाँ तलव राखी दिए पछि उनी छाँगाबाट खसे जस्तै भएको गुनासो सुनाउँछन् ।‘सरकारले अन्य सबै क्षेत्रमा तलव बढाउँदै आएको छ र न्युनतम पारिश्रमिक लागु समेत गरिरहेको बेला हामीलाई भने उल्टो खाई पाई आएको तलव समेत घटाएर

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

अभिनेत्री निता ढुंगानाले सार्वजनिक गरिन् आफ्नो चलचित्रमा काम गर्ने भारतीय कलाकारको यस्ता तस्बिर बुटवल उपमहानगरस्तरीय चौथो राष्ट्रपति रनिङ्ग शिल्ड प्रतियोगिताका लागि संयोजक र उप-समितिहरु गठन पूर्वसांसद कर्मा घलेको निधन ज्ञानगँगामा १६ वर्ष मुनिका अन्तर विद्यालय छात्र ब्याटमिन्टन मृत्युको आयु ! मणिमुकुन्द रनिङशिल्ड भलिबल : उद्घाटन खेलमा पर्वत र नवलपुर विजयी गार्गी एकेडेमीमा खेलकूद सप्ताह सुरू भारतलाई हराउँदै नेपाल साफ यू-२० महिला च्याम्पियनसिपको फाइनलमा चुणामणि शर्माविरुद्ध ११ अर्ब हिनामिनाको मुद्दामा साक्षी झिकाउन आदेश शेरबहादुर देउवालाई विपक्षी दलको सुविधा नदिन माग गर्दै सर्वाेच्चमा रिट सेयर बजार ७६.६४ अंकले बढ्याे बिदा घटाउने तयारीमा सरकार तिलोत्तमा २ स्थित शंकरनगर दुर्गादत्त माविमा विज्ञान प्रदर्शनी टर्की भूकम्पमा परेका घानाका खेलाडी सम्पर्क‍विहीन मुखमा सर्प हालेर ‘स्टन्डवाजी’ गर्ने साँप उद्धारकर्मीको मृत्यु नाबालिका बलात्कार आरोपमा वडाध्यक्ष राजन श्रेष्ठ पुर्पक्षको लागि कारागार चलान टर्की भूकम्प : ३६ घन्टामा १०९ पराकम्प, तीनवटा ७.५ म्याग्निच्युडका काठमाडौंका मुख्य सडकमा बत्ती जडान गर्न महानगर र प्राधिकरणबीच सम्झौता कर्णाली सरकारको निर्णय- १ फागुनमा जनयुद्ध दिवस मनाउने र सार्वजनिक बिदा दिने टर्की भुकम्प: ८ नेपाली सम्पर्कमा हुदाँ ३ जना सम्पर्क बाहिर