१२ जेष्ठ २०७९, बिहीबार

May 26, 2022

काठमाडौँ । पैदल हिँड्नुको फाइदा तपाईंलाई थाहा नै होला । यो एक यस किसिमको व्यायाम हो, जुन कुनै पनि मानिस सजिलै गर्न सक्छ । आजको व्यस्त जीवनशैलीको कारण विशेषज्ञ यताउती घुम्ने विषयमा बढी जोड दिन्छन् । यसबाट हाम्रो शारीरिक र मानसिक स्वास्थ्य दुवै राम्रो हुन्छ । हालैको एक अनुसन्धानका अनुसार यसबाट मृत्युको खतरा पनि कम हुन जान्छ ।

Advertisement

५० हजार मानिसमा भएको थियो अनुसन्धान

यो अनुसन्धान अमेरिकाको युनिभर्सिटी अफ मासाचुसेट्सका वैज्ञानिकले गरेका हुन् । यसलाई लानसेन्ट पब्लिक हेल्थ जर्नलमा प्रकाशित गरिएको हो । वैज्ञानिकले ४ महाद्विपका ५० हजार मानिसमा भएको १५ अध्ययनको विश्लेषण गरेका थिए । या तथ्याङ्कबाट थाहा हुन्छ कि दैनिक पैदल हिँड्नाले स्वास्थ्य राम्रो र उमेर पनि लामो हुन्छ ।

५० हजार मानिसलाई ४ समूहमा विभाजन गरिएको थियो । पहिलो समूह औसत ३५०० पाइला, दोस्रो समूह ५८०० पाइला, तेस्रो ७८०० र चौथोमा १०९०० पाइला हिंड्ने समूह थिए । अनुसन्धानकर्मीका अनुसार जुन समूह सर्वाधिक सक्रिय रहे उनीहरुमा मृत्युको जोखिम ४० देखि ५३ प्रतिशतसम्म कम भएको थियो ।

दैनिक १० हजार कदम हिँड्नु आवश्यक छैन

प्रत्येक दिन १० हजार कदम चल्नु आवश्यक नभएको वैज्ञानिकहरुले बताएका छन् । यदि ६० वर्ष भन्दा कम उमेरका मानिस ८ देखि १० हजार कदम र ६० वर्ष भन्दा बढी उमेरका मानिस ६ देखि ८ हजार कदम हिँड्छन् भने उनीहरुलाई त्यत्तिकै फाइदा हुन्छ ।

हिँड्ने गतिले अर्थ राख्दै

युनिभर्सिटी अफ मासाचुसेट्स एमहस्र्ट फिजिकल एक्टिभिटी इमिडेमियोलोजिस्ट अमांडा पालुचले अनुसन्धानको नतिजाले हिँड्नेको गती लामो उमेरसँग कुनै सम्बन्ध नभएको देखाएको बताएका छन् । यसको अर्थ छिटो वा विस्तारै हिँड्नु भन्दा पनि पाइलाको संख्या हो । तपाई दैनिक जत्तिको छिटो हिँड्नु हुन्छ मृत्युको खतरा पनि त्यत्तिकै कम हुने उनले बताए ।-एजेन्सी

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

ओलीले नीति तथा कार्यक्रममा लिम्पियाधुरा, लिपुलेक खोजेपछि प्रकाशमानले दिए जवाफ निर्वाचन शान्तिपूर्ण र धाँधलीरहित सम्पन्न भाे: झलनाथ शुक्रबारबाट क्यूएफएक्ससहित देशभरका हलमा ‘कबड्डी-४’ सत्तारुढ गठबन्धनले नेपालको स्वतन्त्र र असंलग्नता परराष्ट्र नीति परित्याग गरेको हो : रावल दश महिनामा एक अर्ब २१ करोडको फेसमास्क नेपाल भित्रियो इपीजी प्रतिवेदन बुझ्न प्रधानमन्त्री देउवालाई ओलीको आग्रह विद्यालय जाँदै गरेकी बालिकामाथि बलात्कार प्रयास वाइडबडी र सुनकाण्ड छानबिन गर्न सरकारलाई ओलीको चुनौती आगोले जलेकी विरामीलाई छाडेर फर्कियो बुद्ध एयर, चर्को आलोचनापछि प्रस्टीकरण हवाइजहाजको टिकट पाउन पनि शक्ति केन्द्रको भर ३५ हजार ३४ जनप्रतिनिधि निर्वाचित, कुन दलले कति जिते ? परराष्ट्र नीतिलाई असन्तुलित र सत्ता स्वार्थमा संकुचित गरिएकाे ओली आराेप एमाले सत्यसँग लड्दैन, शक्तिसँग झुक्दैन : ओली विश्वव्यापी मन्दी आउन सक्ने विश्व बैंकको चेतावनी सरकारको नीति तथा कार्यक्रम चास्नीमा नडुबाएको जेरी जस्तो : ओली त्रिवि शिक्षण अस्पतालमा एमबीबीएसमा भर्ना गरिदिन्छु भन्दै १७ लाख ठगी विदेश पठाई दिन्छु भनि २५ लाख ठगी गर्ने एक जना पक्राउ निर्वाचनमा प्रतिपक्षी दलमाथि सरकार निर्मम ढंगले प्रस्तुत भएको ओलीको आरोप अस्वस्थ भएपछि ओलीले प्रतिनिधिसभामा बसेरै गरे सम्बाेधन प्युठानमा साइकल दुर्घटना हुँदा एक जनाको मृत्यु