१२ जेष्ठ २०७९, बिहीबार

May 26, 2022

बुटवल । काम, दाम र नामले परिचित हुने महत्वकांक्षा मानवीय गुण हो । सहि योजना,लगनशीता र कुशल व्यवस्थापनले मात्रै महत्वकांक्षाहरु पूरा गर्न सकिन्छ । अवसरहरुको खोजी गरेर मात्र होइन त्यसलाई पहिचान गरेर अघि बढ्न सकेमा सबैका लागि प्रेरणाको श्रोत समेत बन्न सकिन्छ । यसैगरी प्रेरणाको श्रोतका रुपमलिन सकिने बुटवलका नयाँ पुस्ताको संख्या दिनप्रतिदिन बढ्दै गएको छ ।

Advertisement

कपाल काटेर चर्चित र धनाढ्य भएका समृद्धिका मोहन ठाकुर

हेयर सैलून र स्टाइलको क्षेत्रमा मोहन ठाकुर चर्चित नाम हो। उनको समृद्धि यूनिसक्स हेयर शैलून ब्राण्ड हो,जहाँ कपाल काट्नकै लागि सर्वसाधारणदेखि विभिन्न निकाय र तहका उच्च व्यक्तित्वहरु पुग्ने गर्दछन् । आफूलाई व्यवसायिक रुपमा सफल बनाउँदै व्यवसायलाई ‘ब्राण्ड’को रुपमा स्थापित गरेका मोहन सफल युवा व्यवसायी तथा उद्यमी मानिन्छन् ।

परम्परागत कपाल काट्ने पेसालाई व्यवसायिक ‘ब्राण्ड’ बनाउने यात्रामा रहेका ठाकुरले अन्ततः आफ्नो कपला काट्ने तथा मर्मत गर्ने व्यवसायलाई आधुनिक शैली र तवरमा परिणत गर्दै समृद्ध हेयर शैलुनलाई धेरैले चिन्ने,चाहाने,खोज्ने गन्तव्यका रुपमा स्थापित गरेका छन् । उनको कपाल सम्बन्धी उद्यम ब्राण्डेड व्यवसाय मात्रै भएको छैन । उनी साँच्चै समृद्धि ल्याउन पनि सफल भएका छन् । समृद्धिको चाहना र नारा लगाउनेहरुका लागि उनको मिहिनेत,लनशीलता र अनुभव प्रेरणा बन्न सक्छ ।

कपाल र दार्ही काटेर कसरी जीवन चल्छ ? जीवनयापन त होला तर, लाखौं कमाएर आधुनिक शैलीमा जीवनयापन गर्न त कमैले मात्रै कल्पना गर्दछन् । ठाकुरले यो प्रश्नको गतिलो जवाफसहित यसलाई प्रमाणित गर्दै गतिलो विकल्प र सम्भाना प्रस्तुत गरेका छन् । मोहन पुख्र्यौली पेसा सम्हाल्ने चौथो पुस्ताका युवा हुन् । उनले कपाल र दार्ही काटेर जीवन चलाएका,अर्थोपार्जन गरेका मात्र छैनन् । नाई पेसालाई नै व्यावसायिक बनाउँदै आफ्नो पुस्तौँ पहिलेको रैथाने पेसालाई ‘ब्राण्ड’को रुपमा परिचित बनाउने यात्रामा छन् ।

बुटवलको अमरपथस्थित सिंह कम्प्लेक्समा ६ वर्षदेखि सञ्चालित शैलुन तत्कालिन समयमा निल डेभिडको फ्रेन्चाइज लिएर सुरुवात भएको थियो । ८ जना कर्मचारीबाट सुरु भएको शैलुन पछि समृद्धि यूनिसेक्स हेयर शैलूनका रुपमा सेवा दिँदै,स्थापित हुँदै समृद्धिको रुपमा ब्राण्ड बनेको छ । हाल बुटवलस्थित सृमद्धि शैलुनमा मात्रै १२ जना भन्दा बढी कर्मचारी रहेका छन् । मोहनको शैलूनमा महिला र पुरुष दुबै कर्मचारी करिब बराबर नै छ । महिलाहरुले पुरुषहरूको समेत कपाल काट्छन् भने पुरुषले महिलाको श्रृंगारसमेत गर्छन् । मोहन आफैँ पनि कपाल काट्ने काममा ब्यस्त हुन्छन् । आफ्नै सीप र लगनले उनले आफ्नै मौलिक ब्राण्ड बनाए । फलस्वरुप उनको समृद्धि यूनिसेक्स हेयर शैलुन ब्राण्ड बनेको छ ।

बाबु–बाजेको पुख्र्यौली पेशालाई नयाँ ढङ्गबाट निरन्तरता तथा प्रवद्र्धन गर्दै अगाडि बढेको उनी बताउँछन् । ‘हजुरबुबा, बाजेहरूले यही पेसा अँगाल्नुभयो । अन्यत्र जान पनि मन लागेन । आफैँ व्यवसाय गर्ने र आफैँ स्वरोजगार बन्ने योजनाले पुख्र्यौली पेसालाई निरन्तरता दिएँ । आम्दानी राम्रो छ, सन्तुष्ट नै छु ।’–ठाकुरले भने ।

केहि समय सञ्चार क्षेत्रमा आवद्ध उनी केहि समय गैर सरकारी संस्थामा पनि आवद्ध भए । सो क्रममा उनले समाज र व्यवसायसँगै उद्यम क्षेत्रको पनि अनुगमन गरेको उनी बताउँछन् । जागिरकै क्रममा केही रिसर्च गरेपछि आफ्नै पुख्र्यौली पेसालाई नयाँ स्वरूप दिएर यो क्षेत्रमा आएको हुँ,’ उनले भने–‘परिस्थिति परिर्वतन भयो । स्वभाविक रूपमा हाम्रा हजुरबुबा, बुबाको जस्तो अवस्था छैन । हजुरबुबा, बुबाहरूले जीवन चलाउनुभयो । हामीहरूले यसलाई व्यावसायिकता दियौँ ।’१० लाख लगानीबाट सुरु भएको उनको नील डेभिडमा हाल ७० लाख लगानी भइसकेको छ । कपाल, दाह्री काट्दा सबैभन्दा सुरुमा सरसफाइलाई ग्राहकले बढी ख्याल गर्छन् । त्यसैले मोहन आफ्नो सैलुनमा सबभन्दा बढी सरसफाइमा ध्यान दिन्छन् । कपाल काट्ने कैँची, मेसिन, टावेल, ब्लेड सबैको व्यवस्थापनमा ध्यान दिएका छन् । ‘सरसफाइमा सबैभन्दा बढी ध्यान त दिन्छौँ नै, हामीले युवापुस्ताको चाहनाअनुसार न्यू लुक्स पनि दिन्छौँ । त्यसैले युवापुस्ता अझ बढी हाम्रा ग्राहक बनेका छन्,’ उनले भने ।

स्नातक पढेका मोहनले अन्त गरेको जागिरमा भुलेनन्,सरकारी जागिरतर्फ प्रयास गरेनन् । उनले आफ्नै पुख्र्यौली पेसा रोजे,जुन निकै कम युवाले पछ्याउँछन् । पुख्र्यौली पेशालाई आधुनिक शैली र तवरमा विस्तार गरेका मोहन सामाजिक रुपमा पनि परिचित छन् । सबैसँग मिल्ने उनको स्वभावले ग्राहक पनि उनका निकटका मित्रहरु जस्तै बन्ने गरेका छन् । त्यसैगरी उनलाई चिनेका उनका मित्रहरु पनि नियमित उनको शैलुनमा जाने गर्दछन् ।

मोहन समृद्धिका लागि अधिकांश समय खर्चिन्छन् बिहानैदेखि रातिसम्म निरन्तर खट्छन् । आफू व्यस्त छन्,त्यसैगरी केहि युवालाई रोजगार प्रदान गरेका छन् । शैलुन भित्र मात्रै होइन उनको सीप शैलुनको नामका कारण उनले विभिन्न संघसंस्थाहरुको सहकार्यमा तालिम पनि सञ्चालन गर्दछन् । उनी हेयर स्टाइल र मेन्टेनन्सका प्रशिक्षक पनि हुन् । शैलुन भन्दा बाहिरबाट पनि उनको राम्रो आम्दानी छ ।

उनको शैलुनमै बाल काट्न र बनाउन लुम्बिनीका बाँके,बर्दिया,दाङ,कपिलबस्तु,गुल्मी लगाएतबाट मात्रै होइन गण्डकीका स्याङ्गजा,चितवन लगाएत र भारतका नौतनवा,गोरखपुरबाट पनि आउने गर्दछन् । त्यसैगरी विभिन्न चर्चित सेलिबे्रेटीहरुदेखि प्रदेश सरकारका मन्त्रीहरु र केहि सांसद पनि उनको शैलुनमा बाल काट्न निरन्तर आउने गर्दछन् ।

व्यवसायको ब्राण्डसँगै मोहनले विस्तार अभियान पनि सुरु गरेका छन् । उनले रुपन्देहीको तिलोत्तमा मणिग्राम र नवलपारसीको बर्दघाटमा समृद्धि यूनिसेक्स हेयर शैलुनको शाखा सञ्चालन गरिसकेका छन् । त्यसैगरी संघीय राजधानी काठमाण्डौंम पनि समृद्धि यूनिसेक्स हेयर शैलून सञ्चालन गर्ने मोहनको तयारी रहेको छ । समृद्धि अन्तर्गत हालसम्म ३२ जना रोजगार रहेको र आगामी दिनमा शाखा विस्तार गर्दै रोजगार पनि बढाउने अभियान रहेको उनले बताए ।

कृषि उत्पादनमा भेडे खुर्सानीलाई ब्राण्ड बनाएका युवा, सुदर्शन पन्त

खुर्सानी भन्ने वित्तिकै सबैले नाम लिने र मन पर्ने नाम हो ‘भेडे खुर्सानी’ । भेडे खुर्सानी अर्थात ‘क्याप्सिकन’ को नाम लिने बित्तिकै नाम आउने व्यक्ति हुन युवा व्यवसायी सुदर्शन पन्त । बुटवल–१८ बेतानीका ३० वर्षीय सुदर्शनले क्याप्सिकन खेती गरेर सफल व्यवसायी मात्र भएका छैनन् अरुलाई पनि रोजगार दिन सफल भएका छन् । कृषिमा सम्भावना छ भन्ने कुरालाई उनले प्रमाणित गरेर देखाउँने काम गरेका छन् ।

वि।स। २०६८ सालदेखि साढे दश बिघामा भेडेखुर्सानी (क्याप्सिकन) खेती गर्न सुरु गरेका उनले अन्य युवाहरुलाई पनि ठाउँ–ठाउँमा तालिम दिँदै हिड्ने गरेका छन् । अहिले सोहि जग्गामा रिर्सोट सुरु गर्ने तयारीमा समेत रहेका छन् । स्नाकोत्तरसम्म अध्ययन गरेका उनले यसको व्यावसायिक उत्पादनले आम्दानी र खुसी दुबै मिलेको बताउँछन् । ‘घरपरिवार, आफन्त, साथीभाइ कसैबाट सहयोग भएन,’ उनले भने, ‘अहिले सबैले नाम लिने, सल्लाह लिने पात्र बन्न पाइएको छ ।’ पढिसकेपछि केही न केही पेसा अँगाल्नैपर्ने सोच समाजको रहेकाले आफूले अन्यत्र जागिर खानुभन्दा आफ्नै व्यावसाय सुरु गरे ।’ उनले भने । अफ सिजन र सिजन दुवै समयमा क्याप्सिकन बिक्री हुने गरेको उनले बताउँछन् । उनको फार्ममा ४० जनाले प्रत्यक्ष रोजगारीसमेत पाएका छन् ।

पर्यटकीय क्षेत्रका होटल एवं तरकारी बजारमा अत्यधिक माग हुने गरेको ६० रोपनी क्षेत्रफलमा रहेको क्याप्सिकनमा साढे ४ करोड रुपैँया लगानी गरेका उनको व्यवसायले अन्य युवाहरुलाई समेत कृषितर्फ आर्षित गर्ने गरेको छ । पाल्पा र बुटवल गरी दुई ठाउँमा सञ्चालित उनको फार्म अवलोकन गर्न छिमेकी जिल्ला गुल्मी, अर्घाखाँची नवलपरासीदेखि किसान आउने गरेका छन् । नेपाली समाजले पढेका मानिसले कृषि रोज्दा किन होला, के गर्ला भनेर कुरा गर्ने प्रवृत्ति चिर्नसमेत आफूले कृषिकर्म रोजेको उनले सुनाए । क्याप्सिकन फार्मबाट उनले वार्षिक ७ लाख रुपैयाँसम्म आम्दानी गर्न सफल भएको बताउँछन् ।

समस्याका बीच अवसर भेट्ने युवा व्यवसायी सागर पौड्याल

पाल्पाको तानसेन नगरपालिका–७ बाँसटारीका स्थायी बासिन्दा हुन् सागर पौडेल । उनले युवा उमेरमै आफूलाई सफल व्यवसायीको रुपमा परिचित गराउन सफल भएका छन् । उनका अनुसार जसले व्यवसायमा नयाँ सोच भित्र्याउँछ, उही सफल हुन्छ । उनी अरूको नक्कल गरेर व्यवसाय गर्नाले कालान्तरमा सफलता दिन सक्दैन भन्ने मान्यता राख्छन् ।

पछिल्लो समय कोरोना महामारीले सबै क्षेत्रलाई धराशायी बनायो । हरेक क्षेत्रमा समस्यामात्र उब्जियो, तर उक्त समस्याका बीच पनि सागरले भने फड्को मार्दै गए । विगत ६ देखि ‘लाइम एण्ड लेमन लाउन्ज क्याफे’ सञ्चालन गर्दै आएका उनले महामारीमा पनि रोकिएनन् । विशेष गरी युवा पुस्तालाई आकर्षित गर्ने गरी उनले सञ्चालनमा ल्याएको यो रेष्टुरेन्टले उनको परिचयलाई थप उचाईमा पुर्याएको छ ।

सबैलाई जस्तै उनको व्यवसायलाई पनि महामारीले नराम्ररी बिथोल्यो, तर उनी आत्तिएनन् र समस्यामा मात्र केन्द्रित नभएर समाधान र सम्भावनामा केन्द्रित भए । महामारीअघि १६ जना कर्मचारी रहेको उनको क्याफेमा हाल करिब एक दर्जनले प्रत्यक्ष रोजगार पाइरहेका छन् । उनले पनि साइप्रसमा होटेल म्यानेजमेन्टमा स्नातक गर्दा सिकेका कुरालाई लागू गर्दैजाँदा व्यवसाय सफल हुन सकेको बताउँछन् ।

साइप्रसबाट होटेल म्यानेजमेन्टमा स्नातक तहको अध्ययन पूरा गरेर सागर नेपाल फर्किएका थिए । नेपालमा के गर्ने कसो गर्ने भन्दाभन्दै उनले आफूले जानेको सिपलाई व्यवसायमा परिणत गर्ने सोच बनाए । २०७१ सालमा सञ्चालनमा ल्याए–लाइम एन्ड लेमन लाउन्ज । सागरले सञ्चालनमा ल्याएको लाइम एन्ड लेमन लाउन्जमा उनको एकल लगानी छ । त्यस बाहेक उनले पार्टनरसिपमा चार वटा क्याफेमा लगानी गरेका छन् । कुनै समय नेपालमा के गर्ने भन्ने सोचमा बस्ने सागरले रेस्टुराँ व्यवसायमा ९ करोड रुपैयाँ लगानी गरिसकेका छन् । त्यो पनि ६ वर्षको बीचमा ।

औद्योगिक र व्यापारिक नगरको रूपमा परिचित बुटवल होटेलको हबको रूपमा परिचित हुन सक्ने प्रशस्त आधारहरू रहेको उनले बताउँछन् । त्यो आधारलाई सागरले अवसरको रूपमा लिएका छन् । बुटवलको कालिकानगर पश्चिमलाई बुटवल उपमहानगरपालिकाले ‘मिनी ठमेल’ परिकल्पना गरेर हाल सडक विस्तारमा लागेको छ । तीनकुनेदेखि योगिकुटीसम्म हाल सयौँको सङ्ख्यामा स्तरीय होटेल खुलिसकेका छन् । साँझमा गुलजार बन्ने कालिकानगरलाई रातको समयमा पनि सञ्चालन गरेमा थप व्यावसायिक सम्भावना फेला पर्ने सागर बताउँछन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

तिलोत्तमामा खाँण ८४५ मतले अगाडि, अब ३ हजार मत गन्न बाँकी ओलीले नीति तथा कार्यक्रममा लिम्पियाधुरा, लिपुलेक खोजेपछि प्रकाशमानले दिए जवाफ निर्वाचन शान्तिपूर्ण र धाँधलीरहित सम्पन्न भाे: झलनाथ शुक्रबारबाट क्यूएफएक्ससहित देशभरका हलमा ‘कबड्डी-४’ सत्तारुढ गठबन्धनले नेपालको स्वतन्त्र र असंलग्नता परराष्ट्र नीति परित्याग गरेको हो : रावल दश महिनामा एक अर्ब २१ करोडको फेसमास्क नेपाल भित्रियो इपीजी प्रतिवेदन बुझ्न प्रधानमन्त्री देउवालाई ओलीको आग्रह विद्यालय जाँदै गरेकी बालिकामाथि बलात्कार प्रयास वाइडबडी र सुनकाण्ड छानबिन गर्न सरकारलाई ओलीको चुनौती आगोले जलेकी विरामीलाई छाडेर फर्कियो बुद्ध एयर, चर्को आलोचनापछि प्रस्टीकरण हवाइजहाजको टिकट पाउन पनि शक्ति केन्द्रको भर ३५ हजार ३४ जनप्रतिनिधि निर्वाचित, कुन दलले कति जिते ? परराष्ट्र नीतिलाई असन्तुलित र सत्ता स्वार्थमा संकुचित गरिएकाे ओली आराेप एमाले सत्यसँग लड्दैन, शक्तिसँग झुक्दैन : ओली विश्वव्यापी मन्दी आउन सक्ने विश्व बैंकको चेतावनी सरकारको नीति तथा कार्यक्रम चास्नीमा नडुबाएको जेरी जस्तो : ओली त्रिवि शिक्षण अस्पतालमा एमबीबीएसमा भर्ना गरिदिन्छु भन्दै १७ लाख ठगी विदेश पठाई दिन्छु भनि २५ लाख ठगी गर्ने एक जना पक्राउ निर्वाचनमा प्रतिपक्षी दलमाथि सरकार निर्मम ढंगले प्रस्तुत भएको ओलीको आरोप अस्वस्थ भएपछि ओलीले प्रतिनिधिसभामा बसेरै गरे सम्बाेधन