१३ माघ २०७८, बिहीबार

Jan 27, 2022

न्यायापालिकामा सुधारका लागि नेपाल बार एसोसिएसन कात्तिकदेखि चरणबद्ध आन्दोलनमा छ । प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्रशमशेर जबराले विकृति, विसंगति, बिचौलिया र भ्रष्टाचार अन्त्यका लागि गोला प्रणाली लागू गर्ने र भविष्यमा अटोमेसनबाट पेसी तोक्ने सुझावसहितको हरिकृष्ण कार्कीको प्रतिवेदन कार्यान्वयन गर्न नमानेको भन्दै बारले सुधारमा जबरा बाधक रहेको निष्कर्ष निकाल्दै उनको राजीनामा मागेका आन्दोलन गरिरहेको छ ।

Advertisement

आन्दोलन थालेको दुई महिना वितिसक्दा पनि प्रधानन्यायाधीशले राजीनामा दिएका छैनन् । बारको आन्दोलन पनि सुस्त देखिएको छ । यद्यपि बारले माग गर्दै आएको गोला प्रणालीबाट पेसी तोक्ने काम भने सुरु भएको छ । तर, प्रधानन्यायाधीश जबरा हटाउन नेताहरूको दैलोमा पुगेको बार पछिल्लो समय भने सुस्ताएको देखिएको छ । बार एसोसिएसनका अध्यक्ष चण्डेश्वर श्रेष्ठसँग न्यायापालिका सुधार आन्दोलनबारे गरेकाे कुराकानीकाे सम्पादित अंश : 

नेपाल बार एसोसिएसनले अदालतमा भइरहेका विकृतिविसंगतिभ्रष्टाचारविरुद्ध थालेको आन्दोलन कहाँ पुग्यो ?

बारको आन्दोलनले गोला प्रणाली लागू गराउने, प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्रशमशेर जबरा न्याय सम्पादनमा सहभागी हुन नपाउने हिसाबबाट अगाडि बढेको छ । २ माघबाट उच्च र जिल्ला अदालतमा पनि गोला प्रणाली लागू हुँदैछ ।

यसबाट प्रधानन्यायाधीश वा मुख्यन्यायाधीशले आफूखुसी बेच्न तोकेर बिचौलिया र भ्रष्टाचारको जो विकृति रहिरहेका छन् त्यो रोक्नका लागि यसले केही हदसम्म सफलता प्राप्त गरेको छ ।

अदालतभित्रको विकृति, विसंगति, भ्रष्टाचार, बिचौलिया रोक्न न्यायाधीश हरिकृष्ण कार्की नेतृत्वको समितिले दिएको प्रतिवेदन कार्यान्वयन गर्ने पक्षमा नरहेका प्रधानन्यायाधीश जबरा बाधक रहेकाले राजीनामा माग गर्दै आएकोमा यी उपलब्धी भएका छन् । यद्यपि पूर्ण कार्यान्वयनका लागि आन्दोलनमा छौं ।

तपाईंहरू आन्दोलनमा रहेकै बेला आज प्रधानन्यायाधीशले न्यायसेवा आयोगको बैठक बोलाउनु भएको छ, यसलाई कसरी लिनुभएको छ ?

नेपाल बार एसोसिएसनले न्याय परिषद्, न्यायसेवा आयोगका सदस्यलाई सुधारका बाधक प्रधानन्यायाधीश जबराको अध्यक्षतामा बैठक नहोस् भनेर महिना दिनअघि भनिसकेको छ । मलाई लाग्छ कि आजको बैठक पनि सायद उहाँको अध्यक्षतामा हुँदैन होला ।

तपाईंहरूकाे अनुरोधका बीच बैठक बस्यो भने के गर्नुहुन्छ ?

त्यो भयो भने पनि हाम्रो विरोध रहिरहन्छ । त्यसमा भएका विसंगतिका कुरा आयो भने त्यसलाई एक्सपोज गर्ने बारले वाचडगको रुपमा उभिएर विरोध गर्ने र सुधारको लागि पहल गर्नेछौं ।

दुई महिनादेखि आन्दोलनमा हुनुहुन्छ । बीचमा आन्दोलन हराएजस्तो देखियो । बाहिर चर्चा भएजस्तो आन्दोलन तुहिएकै हो ?

त्यो अवस्था होइन । हिजोसम्म पनि सर्वोच्च अदालतको प्रांगणमा हामी मूल गेटमा हामी कानुन व्यवसायी उभिएर शान्तिपूर्ण ढंगले कालोपट्टी बाँधेर प्रदर्शन गरिराखेका छौं । प्रधानन्यायाधीश त्यो बाटोबाट सर्वोच्च अदालत प्रवेश गर्न सकिराख्नुभएको छैन । यो आन्दोलन यहाँमात्र होइन देशभर सबै बार इकाईमा जारी रहेको छ ।

आन्दोलनले गोला प्रणाली लागू गर्नेदेखि लिएर अरु सुधारका कार्यक्रम अगाडि बढ्दै गइरहेकाले यो आन्दोलन चोलेन्द्रको राजीनामा मात्र सीमित छैन । समग्र न्यायापालिकाको सुधारको अभियानमा लागेको हुनाले यो आन्दोलन निरन्तर जारी रहन्छ ।

न्यायापालिका सुधारको अभियानमा साथ माग्दै दललाई ज्ञापनपत्र बुझाउनुभएको थियो । तर, राजनीतिक दलले कुनै निर्णय लिएनन् नि ?

यो विषयमा हामी गम्भीर छौं । संसदमा प्रतिनिधित्व गर्ने दलका नेता, सरकार प्रमुखदेखि प्रतिपक्षी प्रमुखसम्मलाई भेटेर  चोलेन्द्रको बहिर्गमन हुनुपर्ने १७ वटा आधार दिएका छौं । ध्यानाकर्षण गराएका छौं ।

यो विषयमा उहाँहरूले अहिलेसम्म औपचारिक रुपमा नबोल्नु/नहेर्नु भनेको न्यायापालिकामा रहेको विकृति, विसंगति, भ्रष्टाचारलाई नियन्त्रणतर्फ उहाँहरूको ध्यान नगएको भन्ने रुपमा लिनुपर्ने हुन्छ । यदि त्यस किसिमको भयो भने न्यायापालिका भ्रष्टाचारमुक्त नरहेको अवस्थामा न राजनीतिक दल, न राज्यका अरू अंगले लोकतन्त्रको रक्षा गर्न सक्दछ । यो स्थिति भएकाले उहाँहरूले पनि अहिलेको स्थिति गम्भिरतापूर्वक हेर्नुहुनेछ । उहाँहरूले आफ्नो निष्कर्ष दिनुपर्छ । दिनुहुन्छ भन्ने लाग्छ ।

प्रधानन्याधीशले राजीनामा नदिने, दलहरूले महाभियोगको कुरै नगर्ने अवस्थामा आन्दोलन कहिलेसम्म चल्छ ?

जबसम्म न्यायापालिका र लोकतन्त्र रहन्छ तबसम्म नेपाल बार एसोसिएसनको वाचडगको रुपमा रहेको आन्दोलन निरन्तर जारी रहन्छ । यदि स्वतन्त्र न्यायापालिका असर पर्ने, नकारात्मक प्रभाव पर्ने खालको कुनै पनि कदम हुन्छ भने त्यो बेलामा बार एसोसिएसन सदैब वाचडगको रुपमा आन्दोलनको स्वरुपमा अगाडि बढ्दछ ।

हिजो लोकतन्त्र नरहँदा, दलहरूमाथि प्रतिबन्ध लाग्दाको अवस्थामा पनि बार एसोसिएसनले नै लोकतन्त्र प्राप्ति तथा दलहरूले प्रतिस्पर्धाका आधारमा लोकतन्त्रको रक्षा गर्न पाउनुपर्छ भनेर आवाज उठाउँदै आएको हुनाले यो आन्दोलन क्षणिक होइन, चण्डेश्वरको पालामा मात्र होइन कुनै पनि बेलासम्म रहन्छ । हिजोका दिनमा देबनारायण प्रसाद बर्मा जसले आजको दिनमा बार स्थापना गरेर पुर्‍याए, ६६ वर्ष प्रवेश भइसकेको छ ।

यो दिनसम्म हिजोका मितिमा जति लड्दै आएको छ न्यायापालिका, लोकतन्त्र, मानवअधिकारको रक्षाका लागि, यो आन्दोलन निरन्तर जारी रहन्छ । यस किसिमको अभियान रोकिने अवस्था होइन ।  

आन्दोलन स्वरुप एकैनासको हुन्छ कि तपाईंहरूले भनेजस्तो सडकमा पनि जानुहुन्छ ?

प्रधानन्यायाधीश जबरा बहिर्गमन भइसकेपछि हाम्रो अभियान सुधारका अभियान हुनेछन् । त्यो सुधारका अभियानमा जो जो बाधक रहन्छन्, कानुन व्यवसायी, न्यायाधीश वा अरु कोही, त्यसकिसिमको बाधकको रुपमा रहेका विरुद्ध आन्दोलन हुन्छ । न्यायपालिकाको सुधारका लागि निरन्तर जारी रहन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

अछामको जनसंख्या साढे २८ हजारले घट्यो अनुमतिबिना सार्वजनिक स्थलमा फोटो,भिडियो खिच्न नपाइने तिनाउमा मृत भेटिएकी महिला सैनामैनाकी जित कुमारी घरेलु मैदानमा आर्मीलाई हराउँदै मनाङ फाइनलमा चिकित्सा शिक्षा आयोगका उपाध्यक्ष डा. गिरीमाथि ढुंगा प्रहार बुटवलको कालिकापथ वाइपास सडक : आधा अवधि सकिँदा २० प्रतिशत प्रगति तिलोत्तमाको डिङ्गरनगर र हरिहरपुरलाई जोड्न तिनाउ नदीमा पुल नेपालमा तीन करोड डोज खोप लगाइयो दिल्लीमा सप्ताहन्तको कर्फ्यू र जोरबिजोर व्यवस्था हट्यो थप ८ हजार १७ जनामा कोरोना संक्रमण, १५ जनाको मृत्यु कोरोना संक्रमणबाट मृत्यु हुनेको संख्या तीन पुग्यो काेराेना न्यूनीकरणका लागि जुम्लामा एकीकृत हेल्प डेस्क स्थापना स्थानीय तहको निर्वाचन : आयोग पदाधिकारीपछि कांग्रेसमा छलफल गर्दै प्रधानमन्त्री देउवा मन्त्री रेणु यादवविरुद्ध कारबाही गर्न कांग्रेस नेताको उजुरी सेजमा ‘शक्ति’ प्रर्दशन, कानून पालना गर्न नसके पछि मुद्दा लासमा पनि दलालको नङ्ग्राः एउटै मृतकको १० लाख झ्याम् विपद्का विभिन्न घटनामा परी २४ घण्टामा दुई जनाको मृत्यु, १० जना घाइते मृतकका परिवारलाई साढे चार लाख बीमा रकम जिप दुर्घटनामा दुई जनाको मृत्यु, एक घाइते कोभिड खोप नलगाएको भन्दै अस्पतालद्वारा विरामीको मुटु प्रत्यारोपण गर्न अस्वीकार