१७ मंसिर २०७८, शुक्रबार

Dec 3, 2021

दाङ । अविरल बर्षाका कारण लुम्बिनी प्रदेशको कृषि उब्जनीमा ठूलो नोक्सानी पुर्‍याएको छ । मुलतः काटेर खेतमै राखिएको हजारौँ हेक्टर जमिनको धानमा बर्षाले नोक्सानी पुर्‍याएको छ । लुम्बिनी प्रदेश कृषि बिकास निर्देशनालयका अनुसार प्रदेशका १२ जिल्लामा काटेर खेतमै राखिएको ३६ हजार ४ सय ८० हेक्टर क्षेत्रफलको धान नष्ट भएको छ ।

Advertisement

यसैगरी काट्न बाँकी रहेको ९३ हजार ५ सय ७६ हेक्टर क्षेत्रफलको धान ढलेको छ । प्रदेशभर कुल खेती भएको ३ लाख १७ हजार ४ सय १४ हेक्टर क्षेत्रफल मध्य किसानले ५५ हजार ५४ हेक्टर क्षेत्रफको धान भित्र्याएका छन् । प्रदेश निर्देशनालयले संकलन गरेको बिबरण अनुसार दाङमा काटेर खेतमै राखिएको ३ हजार ४ सय हेक्टर जमिनको धानमा नोक्सानी पुर्याएको छ । यसैगरी काट्न बाँकी ४ हजार ३ सय हेक्टर जमिनको धान बर्षाले ढालेर क्षेती पुगेको छ । दाङमा बर्षा अघि १० हजार हेक्टर जमिनको धान भित्र्याईएको छ ।

यसैगरी बर्दियामा काटेर खेतमै राखिएको १० हजार हेक्टर जमिनको धानमा क्षेती पुगेको छ । यसैगरी २५ हजार २ सय हेक्टर जमिनको काट्न बाँकी रहेको धान ढलेर नष्ट भएको छ । बर्दियामा १५ हजार २० हेक्टर जमिनको धान भित्र्याईएको छ । यसैगरी बर्दियामा केरा बालीमा समेत बर्षाले क्षेती पुर्‍याएको छ । निर्देशनालयका अनुसार ७३ हेक्टर जमिनमा लगाईएको केराका बोटहरु बर्षाले ढालेको छ ।

यसैगरी बाँकेमा काटेर खेतमै रहेको ७ हजार ५ सय हेक्टर जमिनको धान पानीले क्षेती गरिदिएको छ । यसैगरी काट्न बाँकी रहेको १० हजार हेक्टर जमिनको धान बर्षाले ढालेर क्षेती पु¥याएको छ । बाँकेमा १ हजार १ सय हेक्टर जमिनको धानमात्रै भित्र्याईएको छ ।

यसैगरी कपिलवस्तुमा काटेर खेतमै राखिएको ८ हजार ८ हेक्टर क्षेत्रफलको धान नष्ट भएको छ । यस्तै काट्न बाँकी २७ हजार ४ सय ५५ हेक्टर जमिनको धानमा क्षेती पुगेको छ । यस्तै रुपन्देहीमा काटिएको ३ हजार ४ सय ६८ हेक्टर जमिनको धानमा क्षेती पुगेको छ भने २० हजार ७ सय ९३ हेक्टर जमिनमा रहेको काट्न बाँकी धानमा बर्षाले क्षेती पु¥याएको छ । यस्तै प्यूठानमा काटेर खेतमै रहेको ३ हजार ७ हेक्टर जमिनको धानमा क्षेती पुगेको छ भने काट्न बाँकी ७ सय ८८ हेक्टर जमिनको धान पनि बर्षा अनि हावा हुरीले ढालेको छ ।

यस्तै नवरपरासी –पश्चिम)मा काटेर खेतमै रहेको ४ सय १० हेक्टर जमिनको धानमा क्षेती गरेको छ भने ४ हजार १ सय हेक्टर जमिनमा काट्न बाँकी धानमा क्षेती पुर्याएको निर्देशनालयले जनाएको छ । यसैगरी रुकुम पूर्वमा ४ सय १२ हेक्टर जमिनमा काटेर राखिएको धान नष्ट भएको छ । यस्तै गुल्मीमा काटेर खेतमै रहेको ८ हेक्टर जमिनको धान बर्षाले भिजाएर क्षेती पुर्याएको छ । खडा रहेको ६ सय ५० हेक्टर जमिनको धान ढलेर क्षेती पुगेको छ । पाल्पामा काटेर खेतमै रहेको २ सय ७० हेक्टर जमिनको धानमा क्षेती पुगेको छ भने काट्न बाँकी २ सय ६५ हेक्टर जमिनको धानमा क्षेती पुगेको छ ।

यस्तै रोल्पामा मकै र तरकारी बालीमा बर्षाले क्षेती पुर्‍याएको छ । निर्देशनालयका अनुसार रोल्पामा ३५ हेक्टर जमिनमा लगाईएको मकै बर्षाले ढालेको छ । यसैगरी १३ हेक्टर जमिनमा गरिएको सिमी बालीमा बर्षाले क्षेती गरेको छ । ३ सय गोटा स्याउका बोटहरु ढालेको बर्षाले ५ हेक्टर कोदो र ८ हेक्टर जमिनको भटमास क्षेती भएको छ ।

यसैगरी २५ हेक्टर जमिनको धान बाली पनिमा पनि क्षेती पु¥याएको छ । निर्देशनालयका अनुसार अर्घाखाँचीमा भने क्षेती पु¥याएको छैन । निर्देशनालयले बर्षाले धान भिजाएका कारण केहि क्षेती हुने निश्चित भएपनि कति क्षेती हुने भन्ने बिषयमा अहिले एकिन गर्न नसकिने बताउँछ । ‘पानी अँझै केहि दिन परिरह्यो भने बढि क्षेती हुन्छ, तर पानी नपरेर घाम लाग्यो भने कम क्षेती हुन्छ,’ लुम्बिनी प्रदेश कृषि बिकास निर्देशनालयका प्रमुख यामनारायण देवकोटाले भने ‘अहिले यति नै क्षेती हुन्छ भनेर एकिन चाहिँ गर्न सकिन्न ।’

उनका अनुसार पानी नपरेर एक दुईदिनमै घाम लागिसकेको अवस्थामा भने भिजेको धान सुकाउन सकिने र तत्कालै सुकाउन सकिए ठूलो क्षेती हुँदैन । तर लगातार पानी परेर धान भिजिरहेको अवस्थामा भने अहिले बर्षाले भिजाएको सबै धान नष्ट हुने उनले बताए । एक दुई दिनमै बर्षा नभई घाम लागेको अवस्थामा बर्षाले ढालेको धान जोगाउन सकिने उनले बताए । ‘बर्षा भएन र एक दुईदिनमै घाम लाग्न सुरु भयो भने बर्षा र हावाले ढालेको धान सुक्छ, तथा पी त्यसमा पनि केहि क्षेती त हुन्छ नै,’ उनले भने ‘यदि ढलेको धान पनि सुक्न पाएन भने क्षेती अँझ बढि हुन्छ ।’निर्देशनालयका अनुसार प्रदेशमा प्रति हेक्टर ३ दशमलब ५ मेट्रिक टन धान उत्पादन हुने गरेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

घरेलु टोलिले जित्यो आत्मानन्द गोल्डकपको उपाधि नेकपा एमाले वैचारिक कार्यदिशाबाट विचलित बन्यो: नारायणकाजी श्रेष्ठ बुटवल उपमहानगरका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत रेग्मीको विदाई, भारतीलाई स्वागत ‘ओमिक्रोन’बाट जोगिन तत्काल सावधानी अपनाउन आवश्यक : राष्ट्रपति लुम्बिनीसँग जोडिएका ऐतिहासिक तथा पर्यटकीय क्षेत्रको प्रवर्द्धनका लागि साइकल यात्रा आगलागीबाट ७० लाख बराबरको क्षति कांग्रेस बाग्मती प्रदेश सभापतिमा बानियाँ, केसी र प्रधानले दिए उम्मेदवारी ६ करोड बढी लागतमा बुटवलमा गार्डेन मार्ट डिपार्टमेण्ट स्टोर ! कांग्रेस सुदूरपश्चिम प्रदेश सभापतिमा बलायर र मिश्र भिड्दै सुदूरपश्चिम प्रदेश : आन्तरिक मामिला मन्त्रालय तीन महिनादेखि सचिवविहीन, आर्थिक कारोबार बन्दले सेवा प्रवाहमा समस्या राप्रपा महाधिवेशन : नेताहरूलाई भोट माग्न भ्याइनभ्याइ हिमपातले हुम्लामा दुई दिनदेखि हवाई सेवा बन्द विवेकशील साझाले शनिबार ललितपुरमा बृहत आमसभा गर्दै काँग्रेस महाधिवेशनः लुम्बिनीमा शाह र पुनले प्यानलसहित गरे उम्मेदवारी दर्ता पानीमा डुबेर डेढ वर्षिया बालिकाको मृत्यु ४४ लिटर रक्तचन्दनको तेल सहित २ जना पक्राउ अग्रता जोगाउन नसक्दा फ्रेन्ड्सले थ्री स्टारसँग अंक बाँड्याे नायिका करिश्मा र गायिका रचना पनि कक्षा १२ उत्तीर्ण कार दुर्घटना हुँदा अस्पतालका ५ कर्मचारीको मृत्यु रेडपाण्डाको जस्तो देखिने छाला सहित २ जना पक्राउ