१४ माघ २०७९, शनिबार

Jan 28, 2023

बुटवल । सकारले भदौ ३० गतेदेखि सुरु हुने कक्षा १२ का विद्यार्थी लक्षित कोभिड खोप सञ्चालन गर्न बिना तयारी निर्देशन गर्दा रुपन्देहीमा खोप अभाव भएको छ । आवश्यक खोप नै उपलब्ध नगराई गजेडा रहेको खोपबाट व्यवस्थापन गर्नेगरी निर्देशन गरेपछि जिल्लाका आधा बढी विद्यार्थी खोपबाट बञ्चित हुने भएका छन् ।

Advertisement

प्रमुख जिल्ला अधिकार अस्मान तामाङका अनुसार जिल्लामा कक्षा १२ को परीक्षामा सहभागी हुने विद्यर्थी मध्ये खोप लगाउनु पर्ने विद्यार्थी संख्या १७ हजार बढी भए पनि करिव १० हजार डोज मात्रै खोप रहेको थियो । ‘पहिलो डोज लगाई दोस्रो मात्रा लगाउन बाँकी रहेकाहरुका लागि राखिएको खोपबाट नै विद्यार्थीहरुलाई व्यवस्था गरेका छौं ।’-तामाङले भने, ‘हामीसँग दोस्रो डोजका लागि राखिएका करिब १० हजार खोप विद्यार्थीहरुलाई लगाउने काम भए पनि धेरै विद्यार्थी खोपबाट बञ्चित नै छन् ।’

स्वास्थ्य कार्यालय रुपन्देहीका प्रमुख राजेन्द्र गिरीका अनुसार सरकारले परीक्षामा सहभागी हुने उमेर पुगेका विद्यार्थीलाई खोप लगाउन निर्देशन गरे पनि सो अनुसार खोप उपलब्ध नहुँदा समस्या भएको छ । जिल्लामा यसअघि ४ हजार बढी विद्यार्थीले खोप लगाइसकेको र यसपटक करिब १० हजार विद्यार्थीले खोप लगाउन पाउने भए पनि ३ हजार बढी विद्यार्थी खोपबाट बञ्चित हुने देखिएका छन् । सरकारले विद्यार्थीहरुलाई खोप लगाउन निर्देशन गरे पनि खोप नपठाएका कारण जेष्ठ नागरिकहरुका लागि दोस्रो डोज लगाउन राखिएको खोप प्रयोग गरिएको उनले बताए ।

रुपन्देहीमा शनिबार, आइतबार र आज सोमबार पनि विभिन्न पालिकाहरुमा विद्यार्थीलाई परीक्षाको प्रवेश पत्रका आधारमा खोप लगाइएको छ । जिल्लाका सबैभन्दा बढी विद्यार्थी संख्या रहेका पालिकाहरु बुटवल उपमहानगर, तिलोत्तमा नगरपालिका, देवदह नगरपालिका तथा सैनामैना नगरपालिकामा खोप अभावको समस्या बढी देखिएका छन् ।

बुटवल उपमहानगरमा कक्षा १२ को परीक्षामा सहभागी हुने विद्यार्थी मध्य खोप लगाउनु पर्नेको संख्या ६ हजार ७३३ भए पनि खोप भने ३६८० डोज मात्रै प्राप्त भएको छ । उपमहानगरको शिक्षा शाखाका अनुसार बुटवलमा सामुदायिक तर्फ ३ हजार ५२२ जना तथा संस्थागत तर्फ ३ हजार २११ जना विद्यार्थीले खोप लगाउनु पर्ने तथ्याङ्क रहेको छ । यसैगरी तिलोत्तमा नगरपालिकामा ४ हजार ४२ जना विद्यार्थीले खोप लगाउनु पर्ने उमेर समूहका भए पनि १ हजार ५२० डोज मात्रै खोप उपलब्ध भएको शिक्षा शाखा प्रमुख गँगाराम आचार्यले बताए ।

देवदह नगरपालिकामा पनि खोप अभाव हुने देखिएको छ । देवदहका करिब ९ सय विद्यार्थीले खोप लगाउनु पर्ने उमेर समूहमा भए पनि ६ सय डोज मात्रै खोप उपलब्ध भएको शिक्षा शाखा प्रमुख टिकाराम शर्माले जानकारी दिए । यसैगरी लुम्बिनी साँस्कृतिक नगरपालिकामा पनि खोप केही हुन सक्ने बताइएको छ । नगरमा ४३७ जना विद्यार्थी खोप लगाउनु पर्ने समूहमा भए पनि ४ सय खोप उपलब्ध भएको शिक्षा शाखा प्रमुख डा. कुलप्रसाद खनालले जानकारी दिए ।

जिल्लाको सिद्धार्थनगर नगरपालिकामा भने खोप अभाव नदेखिएको शिक्षा शाखा प्रमुख चेतनिशल लम्सालले बताए । नगरमा दुई चरणमा गरी १२ सय खोप लगाइएको उनले जानकारी दिए । सिद्धार्थनगरका १ हजार ६४० विद्यार्थी कक्षा १२ को परीक्षामा सहभागी हुने भए पनि सबै विद्यार्थीको उमेर समूह नपुगेका कारण खोप अभाव नदेखिएको उनले बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

प्रमोद खरेलको ‘कन्सर्ट’ हेर्न आएका ९ जना बढी भिडका कारण घाइते, कार्यक्रम स्थगित पत्रकार स्व. कंडेल परिवारलाई एक लाख १० हजार सहयोग तिलाेत्तमा १ स्थित वाटिका टाेल विकास संस्थाकाे अध्यक्षमा पुष्करनाथ पन्थ लुम्बिनीको दाङमा अटो पल्टिँदा ९ जना घाइते बसको ठक्करबाट स्याङ्जामा एक जनाको मृत्यु पेस्तोलसहित जनकपुरबाट दुई युवक पक्राउ समृद्धिका लागि शिक्षा नीति बाधक मारवादी सेवा संघ भैरहवाको २२ कोठे भवन उद्घाटन बुटवलबाट चलचित्र ‘फूलबारी’को प्रमोशन सुरु, देश दौडाहमा कलाकार सबै सरकारी वेबसाइट डाउन, अन्तर्राष्ट्रिय उडान रोकियाे नेपाल पुनः प्रयोग योग्य बस्तु व्यवसायी संघ रुपन्देहीमा पदस्थापन कर्मचारी संगठनको केन्द्रीय बैठक रुपन्देहीमा, तयारी अन्तिम चरणमा फागुन २८ अगावै राष्ट्रपति निर्वाचन नभए मुलुकमा अनिष्ट हुन्छ : शेखर कोइराला पत्रकार ऋषि धमलाकी पत्नी एलिजा गौतम नागरिक उन्मुक्ति पार्टीमा प्रवेश प्रधानमन्त्री प्रचण्डले सम्हाले गृह मन्त्रालयको कार्यभार पत्रकार भण्डारीको पुस्तक ‘सत्ता संघर्ष’काे परिचर्चा रवी लामिछानेको मुद्दाले एनआरएनलाई कुनै असर गर्दैन् : डा. हेम राज शर्मा, उपाध्यक्ष चन्द्रौटामा सिद्राको व्यापार फष्टाउँदै रोहिणी अध्यक्ष कप क्रिकेट प्रतियोगिता : उपाधि रोहिणी–१ लाई प्रहरी हुँ भन्दै ठगी गर्ने एक जना पक्राउ