११ आश्विन २०७८, सोमबार

Sep 27, 2021

दाङ । घोराही उपमहानगरपालिका-१४ मा करिब ३० करोडको लगानीमा निर्माणाधिन बहुउद्देश्यीय सभागृहको ४ वर्षसम्म पनि पूरा हुन सकेको छैन । निर्माण अवधि सकिएर थप दुई वर्ष पूरा हुन लाग्दा पनि भवन निर्माणको काम भने पूरा नभएको हो ।

Advertisement

जिल्लामा ठूला सभागृह नहुँदा राष्ट्रिय स्तरका कार्यक्रमहरू गर्न नसकेको अवस्थामा दाङ जिल्ला उद्योग वाणिज्य संघले घोराहीमा २०७४ सालदेखि निर्माण सुरु गरेको बहुउद्देश्यीय सभागृहको काम विभिन्न बहानामा अझै पूरा हुन सकेको छैन । २ वर्षभित्र सक्ने गरी काम सुरु भनव निर्माणको अवधि गएको २०७६ साल पुस मसान्तमै सकिए पनि कोरोना महामारीको कारण देखाउँदै अझैसम्म अलपत्र छ ।

भवन निर्माणको १० प्रतिशत काम अझै बाँकी रहेको दाङ जिल्ला उद्योग वाणिज्य संघले जनाएको छ । जिल्लामा कुनैपनि ठूला कार्यक्रम गर्नको लागि सभागृह नहुँदा धेरै कार्यक्रमहरू जिल्ला बाहिर गर्नुपर्ने अवस्थालाई मध्य नजर गरी यहाँका उद्योग वाणिज्य संघले घोराही र तुलसीपुरमा करिब एक हजार जना क्षमताको सभागृह निर्माण सुरु गरेको थियो । कोरोना महामारीलगायतका समस्याका कारण कामसम्म नभएको संघका पूर्वअध्यक्ष नारायण प्रसाद भुसालले बताए ।

उनका अनुसार घोराही नगर विकास समितिले दिएको १९ कठ्ठा बढि जग्गामा बहुउद्देश्यीय सभागृह निर्माण गरिएको हो । उनले भने, ‘सभागृह नहुँदा पश्चिम नेपाल मै ठूला राष्ट्रिय स्तरका कार्यक्रमहरू गर्न सकेका छैनौं । त्यही अनुसार जिल्लामा सभागृह निर्माण गर्नुपर्छ भन्ने उद्देश्यले नै शुरु गरेका हौँ । यो निर्माण सम्पन्न भए जिल्लालाई ठूलो राहत मिल्ने छ ।’ सभागृह निर्माणको लागि संघले महोत्सव लगाएको र त्यहीबाट बचेको ५१ लाख रुपैयाँ र रु ५ को अभियान शुरु गरेर ११ हजार ब्यक्तिबाट संकलन भएको ५५ हजार रुपैयाँबाट शुरु गरेको उनको भनाइ छ ।

त्यस्तै सभागृह निर्माण गर्नको लागि करिब ३० करोडको लागत लाग्ने प्रोजेक्टका रुपमा तयार गरिएकोमा नेपाल सरकारबाट २६ करोड ७७ लाखको बजेट प्राप्त भएको थियो । २०७४ सालमा प्राप्त ३ करोड २३ लाख रुपैयाँ बाँकी रकम संघले लगानी गर्ने अनुसार नै निर्माण भएको उनले बताए । त्यस्तै सभागृह निर्माणको लागि प्रदेश सरकारबाट खानेपानी बोरिङ निर्माका लागि छुट्टै १० लाख प्राप्त भएको छ ।

स्थानीय सरकारले पनि सभागृह निर्माणको लागि केही सहयोग गरेको संघले जनाएको छ । सभागृह वरपर पर्खाल लगाउने र करिब ७ कठ्ठा जमिनमा बसेका सुकुम्बासीहरूलाई घोराहीको बडहरामा जग्गा खरिद गरेर स्थानान्तरण गराएको छ । आउँदो असोज १५ गते सम्म निर्माण सम्पन्न लक्ष्य राखेको संघले भवन सम्पन्न भएपछि ठूला–ठूला राष्ट्रिय स्तरका कार्यक्रमहरू जिल्लामा गर्न सकिने बताएको छ ।

तुलसीपुरमा पनि बहुउद्देश्यीय भवन

यसैगरी तुलसीपुरमा पनि सभाहल निर्माण भएको छ । पश्चिम क्षेत्रको लागि ठूला कार्यक्रम गर्न सहज गराउने उद्देश्यले करिव २ करोड ५० लाखको लागतमा तुलसीपुर उपमहानगरपालिका ९ दोघरेमा तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघले सभागृह बनाएको हो । ५ कठ्ठा क्षेत्रफलमा बहुआयमिक सभागृह बनाउने योजनाका साथ बनाएको भएता पनि आर्थिक अभावले त्यो अझै पूरा नभएको सभागृह निर्माण समितिका संयोजक एवं तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघका पूर्वअध्यक्ष विमल रिजालले बताए ।

उनका अनुसार ५ कठ्ठा जमिन मध्य संघका कार्यसमिति सदस्य यज्ञ बहादुर केसीले दान गरेका हुन् । करिब २ वर्षमा निर्माण सम्पन्न भएता पनि अझै केही प्रतिशत काम बाँकी रहेको उनले बताए । भवन निर्माणको सम्पूर्ण काम नसकिँदै कामचलाउ रुपमा प्रयोगमा ल्याइएको छ । सभागृह निर्माण भएपछि पश्चिम दाङको धार्मिक, साँस्कृतिकलगायत राजनीतिक कार्यक्रमहरुलाई पनि सहयोग पुग्ने भएको छ ।

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एमाले विधान महाधिवेशनको तयारी पूरा कांग्रेसको स्थानीय नेतृत्व : अधिकांश युवा र जनप्रतिनिधि नेपाल-भारत सीमा बन्द हुँदा पर्यटन क्षेत्र मारमा राजनीतिक दलसम्बन्धी अध्यादेश खारेज पर्वतीय पर्यटनको प्रवर्द्धनमा पर्वतारोहण संघको सहयोग महत्वपूर्णः प्रधानमन्त्री देउवा तोकिएकै समयमा कांग्रेसको महाधिवेशन हुन्छ : नेता लेखक समावेशी विकासमा विश्व बैंकको जोड सम्झँदा कहाली लाग्ने १४ जनाले दर्दनाक ज्यान गुमाएका ७ घटना बीपी कोइराला राष्ट्रिय पुरस्कार स्थापना गर्ने सरकारको निर्णय गोरखापत्र संस्थानको कार्यकारी अध्यक्षमा सुवेदी भारतीय सहित तीनको शङ्कास्पद मृत्यु प्रदेश-१ मा थपिए ३२७ मा संक्रमित, ४ जनाको मृत्यु सुदूरपश्चिम प्रदेशमा थप ४० जनामा कोरोना संक्रमण, एकको मृत्यु जितिया पर्वको अवसरमा सार्वजनिक विदा भैरहवास्थित भिम अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मी पुन: आन्दोलनमा रुपन्देहीका पर्यटन व्यवसायीद्वारा २४ घण्टा व्यवसाय सञ्चालन गर्न पाउनुपर्ने माग पत्रकार पन्त सम्मानित ५० लाख धरौटीमा छुटे शर्मा नेप्सेमा उच्च अङ्कको गिरावट, कारोबार रकम समेत घट्यो पर्यटकको आगमनले उत्साहित हुँदै व्यवसायी