१४ माघ २०७९, शनिबार

Jan 28, 2023

दाङ । घोराही उपमहानगरपालिका-१४ मा करिब ३० करोडको लगानीमा निर्माणाधिन बहुउद्देश्यीय सभागृहको ४ वर्षसम्म पनि पूरा हुन सकेको छैन । निर्माण अवधि सकिएर थप दुई वर्ष पूरा हुन लाग्दा पनि भवन निर्माणको काम भने पूरा नभएको हो ।

Advertisement

जिल्लामा ठूला सभागृह नहुँदा राष्ट्रिय स्तरका कार्यक्रमहरू गर्न नसकेको अवस्थामा दाङ जिल्ला उद्योग वाणिज्य संघले घोराहीमा २०७४ सालदेखि निर्माण सुरु गरेको बहुउद्देश्यीय सभागृहको काम विभिन्न बहानामा अझै पूरा हुन सकेको छैन । २ वर्षभित्र सक्ने गरी काम सुरु भनव निर्माणको अवधि गएको २०७६ साल पुस मसान्तमै सकिए पनि कोरोना महामारीको कारण देखाउँदै अझैसम्म अलपत्र छ ।

भवन निर्माणको १० प्रतिशत काम अझै बाँकी रहेको दाङ जिल्ला उद्योग वाणिज्य संघले जनाएको छ । जिल्लामा कुनैपनि ठूला कार्यक्रम गर्नको लागि सभागृह नहुँदा धेरै कार्यक्रमहरू जिल्ला बाहिर गर्नुपर्ने अवस्थालाई मध्य नजर गरी यहाँका उद्योग वाणिज्य संघले घोराही र तुलसीपुरमा करिब एक हजार जना क्षमताको सभागृह निर्माण सुरु गरेको थियो । कोरोना महामारीलगायतका समस्याका कारण कामसम्म नभएको संघका पूर्वअध्यक्ष नारायण प्रसाद भुसालले बताए ।

उनका अनुसार घोराही नगर विकास समितिले दिएको १९ कठ्ठा बढि जग्गामा बहुउद्देश्यीय सभागृह निर्माण गरिएको हो । उनले भने, ‘सभागृह नहुँदा पश्चिम नेपाल मै ठूला राष्ट्रिय स्तरका कार्यक्रमहरू गर्न सकेका छैनौं । त्यही अनुसार जिल्लामा सभागृह निर्माण गर्नुपर्छ भन्ने उद्देश्यले नै शुरु गरेका हौँ । यो निर्माण सम्पन्न भए जिल्लालाई ठूलो राहत मिल्ने छ ।’ सभागृह निर्माणको लागि संघले महोत्सव लगाएको र त्यहीबाट बचेको ५१ लाख रुपैयाँ र रु ५ को अभियान शुरु गरेर ११ हजार ब्यक्तिबाट संकलन भएको ५५ हजार रुपैयाँबाट शुरु गरेको उनको भनाइ छ ।

त्यस्तै सभागृह निर्माण गर्नको लागि करिब ३० करोडको लागत लाग्ने प्रोजेक्टका रुपमा तयार गरिएकोमा नेपाल सरकारबाट २६ करोड ७७ लाखको बजेट प्राप्त भएको थियो । २०७४ सालमा प्राप्त ३ करोड २३ लाख रुपैयाँ बाँकी रकम संघले लगानी गर्ने अनुसार नै निर्माण भएको उनले बताए । त्यस्तै सभागृह निर्माणको लागि प्रदेश सरकारबाट खानेपानी बोरिङ निर्माका लागि छुट्टै १० लाख प्राप्त भएको छ ।

स्थानीय सरकारले पनि सभागृह निर्माणको लागि केही सहयोग गरेको संघले जनाएको छ । सभागृह वरपर पर्खाल लगाउने र करिब ७ कठ्ठा जमिनमा बसेका सुकुम्बासीहरूलाई घोराहीको बडहरामा जग्गा खरिद गरेर स्थानान्तरण गराएको छ । आउँदो असोज १५ गते सम्म निर्माण सम्पन्न लक्ष्य राखेको संघले भवन सम्पन्न भएपछि ठूला–ठूला राष्ट्रिय स्तरका कार्यक्रमहरू जिल्लामा गर्न सकिने बताएको छ ।

तुलसीपुरमा पनि बहुउद्देश्यीय भवन

यसैगरी तुलसीपुरमा पनि सभाहल निर्माण भएको छ । पश्चिम क्षेत्रको लागि ठूला कार्यक्रम गर्न सहज गराउने उद्देश्यले करिव २ करोड ५० लाखको लागतमा तुलसीपुर उपमहानगरपालिका ९ दोघरेमा तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघले सभागृह बनाएको हो । ५ कठ्ठा क्षेत्रफलमा बहुआयमिक सभागृह बनाउने योजनाका साथ बनाएको भएता पनि आर्थिक अभावले त्यो अझै पूरा नभएको सभागृह निर्माण समितिका संयोजक एवं तुलसीपुर उद्योग वाणिज्य संघका पूर्वअध्यक्ष विमल रिजालले बताए ।

उनका अनुसार ५ कठ्ठा जमिन मध्य संघका कार्यसमिति सदस्य यज्ञ बहादुर केसीले दान गरेका हुन् । करिब २ वर्षमा निर्माण सम्पन्न भएता पनि अझै केही प्रतिशत काम बाँकी रहेको उनले बताए । भवन निर्माणको सम्पूर्ण काम नसकिँदै कामचलाउ रुपमा प्रयोगमा ल्याइएको छ । सभागृह निर्माण भएपछि पश्चिम दाङको धार्मिक, साँस्कृतिकलगायत राजनीतिक कार्यक्रमहरुलाई पनि सहयोग पुग्ने भएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पत्रकार स्व. कंडेल परिवारलाई एक लाख १० हजार सहयोग तिलाेत्तमा १ स्थित वाटिका टाेल विकास संस्थाकाे अध्यक्षमा पुष्करनाथ पन्थ लुम्बिनीको दाङमा अटो पल्टिँदा ९ जना घाइते बसको ठक्करबाट स्याङ्जामा एक जनाको मृत्यु पेस्तोलसहित जनकपुरबाट दुई युवक पक्राउ समृद्धिका लागि शिक्षा नीति बाधक मारवादी सेवा संघ भैरहवाको २२ कोठे भवन उद्घाटन बुटवलबाट चलचित्र ‘फूलबारी’को प्रमोशन सुरु, देश दौडाहमा कलाकार सबै सरकारी वेबसाइट डाउन, अन्तर्राष्ट्रिय उडान रोकियाे नेपाल पुनः प्रयोग योग्य बस्तु व्यवसायी संघ रुपन्देहीमा पदस्थापन कर्मचारी संगठनको केन्द्रीय बैठक रुपन्देहीमा, तयारी अन्तिम चरणमा फागुन २८ अगावै राष्ट्रपति निर्वाचन नभए मुलुकमा अनिष्ट हुन्छ : शेखर कोइराला पत्रकार ऋषि धमलाकी पत्नी एलिजा गौतम नागरिक उन्मुक्ति पार्टीमा प्रवेश प्रधानमन्त्री प्रचण्डले सम्हाले गृह मन्त्रालयको कार्यभार पत्रकार भण्डारीको पुस्तक ‘सत्ता संघर्ष’काे परिचर्चा रवी लामिछानेको मुद्दाले एनआरएनलाई कुनै असर गर्दैन् : डा. हेम राज शर्मा, उपाध्यक्ष चन्द्रौटामा सिद्राको व्यापार फष्टाउँदै रोहिणी अध्यक्ष कप क्रिकेट प्रतियोगिता : उपाधि रोहिणी–१ लाई प्रहरी हुँ भन्दै ठगी गर्ने एक जना पक्राउ यस्तो रहनेछ आजको मौसम