११ आश्विन २०७८, सोमबार

Sep 27, 2021

आजकल धेरै मानिस कम्प्युटरअगाडि बसेर दिनभरि काम गरिरहने हुँदा आँखाको समस्या सामान्य भइसकेको छ । यसबाट छुटकारा पाउनका लागि औषधि लिनुभन्दा विभिन्न योगासन प्रभावकारी हुन्छन् ।आँखाको मांसपेशी, मायोपिया र हाइपरमेट्रोपिया लगायतका ठीक पार्न यी योगासन लाभदायक हुन्छन् । अनि यी योगासनले आँखाको तेज पनि बढाउँछन् । 

प्राणायाम
दिनदिनै अनुलोम विलोम गरेर आँखालाई स्वस्थ राख्न सकिन्छ । सबभन्दा पहिले समतल स्थानमा बसेर कम्मर र गर्दन सीधा बनाउनुस् । त्यसपछि आँखा बन्द गरेर सीधा हातलाई नाकमा पु–याउनुस् । अनि औंला सीधा गरेर औंलाले नाकको दाहिने प्वाल थिच्नुस् र देब्रे नाकको प्वालबाट बिस्तारै सास बाहिर निकाल्नुस् । अनि देब्रे नाकको प्वाल थिचेर दाहिने प्वालबाट सास छोड्नुस् । दिनमा कम्तीमा चारपाँचचोटि यसो गर्नुस् । यसले आँखाको थकान हटाएर मानसिक तनाव पनि हटाउँछ । 

योगासन
यो योग गर्नका लागि सीधा उभिनुस् र दाहिने हातलाई अघिल्तिर सीधा तन्काउनुस् । अनि हातको मुट्ठी बन्द गरेर बूढी औंलालाई मास्तिर सीधा ठड्याउनुस् र बूढी औंलामा ध्यान केन्द्रित गर्नुस् । परेला नझिम्क्याइकन यस स्थितिमा केही समय बसेर बिस्तारै सामान्य स्थिपतमा आउनुस् । यो योगासन दिनदिनै कम्तीमा तीनचार मिनेट गर्दा आँखाका समस्या ठीक हुन्छन् । 

व्यायाम
यो व्यायाम जहाँ गरेपनि हुन्छ । आँखा एक मिनेटसम्म बन्द गर्नुस् र फेरि खोलेर आँखालाई घडीको दिशामा १० चोटि गोलोगोलो गरी घुमाउनुस् । अनि आँखालाई घडीको उल्टो दिशामा घुमाउनुस् । दिनमा दुई मिनेट जति यो व्यायाम गर्नुस् । 

सर्वांगासान
यो योगले आँखाका साथसाथै मुटुलाई फाइदा गर्छ । ढाड तल पारेर भुइँमा पल्टिनुस् र दुवै गोडालाई बिस्तारै जमीनमाथि उठाउनुस् । अब कम्मरलाई भुइँबाट अलिक माथि उठाएर टाउको र गोडालाई गर्दनको ९० डिग्रीमा ल्याउनुस् । नलड्नका लागि हातले कम्मर समात्नुस् । यस स्थितिमा केही बेर बसेपछि सामान्य स्थितिमा आउनुस् ।

त्राटकासन
यो आसन गर्ने सबभन्दा सही समय राति हो तर दिनमा पनि गर्न सक्नुहुन्छ । दिनमा गर्दा कोठा अँध्यारो बनाउनुस् र मैनबत्ती बालेर प्राणायामको मुद्रामा बस्नुस् । आँखा नझिम्क्याई मैनबत्ती हेरिरहनुस् । अनि आँखा बन्द गरेर ऊँको मध्यम उच्चारण गरेर आँखा खोल्नुस् । यो आसन कम्तीमा तीनचोटि गर्नुस् र त्यसपछि हत्केलाहरू घोट्नुस् । त्यो तातो हत्केलाले आँखालाई छोएर आँखा खोल्नुस् ।

एजेन्सी

Advertisement

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

जितिया पर्वको अवसरमा सार्वजनिक विदा भैरहवास्थित भिम अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मी फेरी आन्दोलनमा, माग पुरा नभएको गुनासो २४ घण्टा व्यवसाय सञ्चालन गर्न पाउनुपर्ने माग पत्रकार पन्त सम्मानित ५० लाख धरौटीमा छुटे शर्मा नेप्सेमा उच्च अङ्कको गिरावट, कारोबार रकम समेत घट्यो पर्यटकको आगमनले उत्साहित हुँदै व्यवसायी नेपालमा थपिए १ हजार २८२ कोरोना संक्रमित, ७ जनाको मृत्यु बुटवलमा दशैं सस्तो बजार मध्य भोटेकोशीको आइपीओ बाँडफाँट दक्षिण कोरियामा कोरोना भाइरसले पुनः महामारीको रुप लियो सुरु भएन विद्युतीकरण सुस्ताएको पर्यटन व्यवसाय जुरमुराउँदै टिपरको ठक्करबाट बोलेरो चालकको मृत्यु लुम्बिनीको नेपालगन्ज उपमहानगर बैठकमा लफडा, एक घाइते फार्मेसी संघ, लुम्बिनी प्रदेशद्वारा शुभकामना तथा अन्तरक्रिया कार्यक्रम फार्क विद्रोहीको आक्रमणमा पाँच जनाको मृत्यु भारतमा थप २६ हजार नयाँ सङ्क्रमित मल अनुदानमा वृद्धि बेँसी झर्न थाले भेडी गोठ